Rozpoznání příznaků fazetové artropatie

Co je fasetová artropatie?

Fasetové klouby vašeho těla jsou klouby na zadní straně páteře, které vyvažují ploténky uvnitř obratlů vaší páteře. Jsou důležité pro omezení pohybu vaší páteře, aby obratle zůstaly ve správném zarovnání.

Postupem času stárnutí způsobuje opotřebení fazetových kloubů. Artritida těchto kloubů se může také objevit v průběhu času, stejně jako v jakémkoli jiném kloubu. Toto se nazývá fazetová artropatie.

Jaké jsou příznaky fazetové artropatie?

Lidé s fazetovou artropatií často pociťují bolest v dolní části zad, která se zhoršuje kroucením, stáním nebo ohýbáním dozadu. Tato bolest je obvykle soustředěna na jednu konkrétní část páteře. Může se také cítit jako tupá bolest na jedné nebo obou stranách dolní části zad.

Na rozdíl od bolesti sklouznuté ploténky nebo ischias, bolest fazetové artropatie obvykle nevyzařuje do hýždí nebo dolů do nohou. Kloub se však může zvětšit, jako každý jiný kloub, který má artritidu, a může tlačit na nervové kořeny, což by mohlo způsobit bolest vyzařující do dolní končetiny.

Bolest fazetové artropatie se obvykle zmírňuje předklonem. Tlak neboli zátěž na vaše fasetové klouby se sníží, když předkloníte tělo do flexe páteře.

Co může způsobit fasetovou artropatii?

Stárnutí je často nepřímou příčinou fazetové artropatie. Mezi další stavy, které ovlivňují fasetové klouby a vedou k fazetové artropatii, patří:

 • osteoartróza — degenerace kloubní chrupavky a spodní kosti, často se vyskytující ve středním věku

 • degenerace fasety — opotřebení fasetového kloubu způsobené stárnutím
 • poranění fasetového kloubu — trauma fasetových kloubů způsobené nárazem, jako je autonehoda nebo pád
 • synoviální cysta — tekutinou naplněný vak, který se vyvíjí v páteři, obvykle v důsledku stárnutí

Máte fasetovou artropatii?

Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud pociťujete neustálou bolest dolní části zad. Pokud ještě poskytovatele nemáte, náš nástroj Healthline FindCare vám může pomoci spojit se s lékaři ve vaší oblasti. Váš lékař určí příčinu vaší bolesti nejprve provedením fyzického vyšetření. Budou se vás také ptát na vaši bolest a anamnézu.

Váš lékař může také objednat jeden nebo více z následujících testů, které vám pomohou zjistit, zda máte fasetovou artropatii:

 • CT sken nebo MRI sken: Tyto zobrazovací testy mohou ukázat známky degenerace fasetového kloubu, a to i v mírných až středně závažných případech.

 • Skenování kostí: Tento test, který odhaluje hustotu kostí, může ukázat, kde jsou aktivní oblasti zánětu ve vaší páteři.

 • Protizánětlivá injekce steroidů: Pokud injekce steroidu a anestetika do vašich facetových kloubů zmírní bolesti zad, je pravděpodobné, že máte fasetovou artropatii.
 • Rutinní rentgenové snímky: Pomohou lékaři zhodnotit stav vaší páteře.

Může fazetová artropatie způsobit rozvoj dalších stavů?

Fazetová artropatie může způsobit kostní ostruhy, což jsou drobné kostní výběžky nebo výrůstky. Kostní ostruhy mohou zmenšit prostor dostupný pro nervové kořeny, což může vést ke stavu zvanému spinální stenóza.

Spinální stenóza může způsobit bolest, necitlivost a slabost hýždí a nohou. Často je spojena s jinými stavy, které mohou přispět k symptomům fasetové artropatie, jako je artritida.

Artritida v jiných částech vaší páteře nebo degenerativní onemocnění plotének, které se přirozeně vyskytují s věkem, způsobují, že ploténky mezi vašimi obratli ztrácejí pružnost, pružnost a schopnost absorbovat nárazy z chůze a jiných činností. To vše může způsobit mnoho bolesti v zádech a dalších částech těla.

Jak se fasetová artropatie léčí?

Existuje několik způsobů, jak léčit bolest fazetové artropatie. Léčba zahrnuje:

 • protizánětlivé léky
 • vyhýbání se pohybům, které způsobují bolest (jako je opakované kroucení, zvedání nebo prodlužování dolní části zad)
 • operace zad při kompresi nervového kořene, často fúzi páteře (odstranění fasetových kloubů mezi částmi páteře, které jsou srostlé dohromady)
 • epidurální steroidní injekce
 • ablace fasetového kloubu (destrukce fasetových nervů elektrickými výboji)
 • fyzikální terapie

Jaký je výhled na fasetovou artropatii?

Postupem času se degenerace páteře pouze zhoršuje – což znamená, že vaše příznaky pravděpodobně nikdy nezmizí. Dodržování léčebného plánu vašeho lékaře však může výrazně snížit příznaky fazetové artropatie, takže můžete žít zdravý a aktivní život. Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké možnosti léčby pro vás mohou být nejlepší.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY