Růžové oko nebo suché oko: Poznání rozdílů

Může být obtížné odlišit příznaky růžového oka od příznaků suchého oka, protože oba zahrnují červené, oteklé oči. Existují však určité způsoby, jak se oční stavy liší, a měli byste se také poradit se svým očním lékařem.

Žena při pohledu na její oko
Westend61/Getty Images

Svědění, červené oči mohou být způsobeny alergiemi, infekcemi nebo dokonce jen nedostatkem vlhkosti. I když mohou být indikátorem vážnějších zdravotních stavů, červené oči mohou v některých případech přirozeně vymizet samy.

S tolika možnostmi není divu, že si nejste jisti tím, co se děje s vašimi očima.

Růžové oči a suché oko jsou dva běžné důvody červených očí. Mohou se zdát velmi podobné, ale mají různé příčiny a potenciálně vyžadují různé léčby. Umět je rozlišit často vede k rozpoznání konkrétních příznaků a my jsme tu, abychom vám s tím pomohli.

Jaký je rozdíl mezi růžovým okem a suchým okem?

Suché oko je stav, ke kterému dochází, když vaše slzné kanálky neprodukují dostatek slz nebo nejsou schopny udržet normální vrstvu slz na pokrytí vašich očí.

Růžové oko, také známé jako konjunktivitida, se vyskytuje, když je ve vaší spojivce infekce nebo otok – tenká, průhledná membrána, která leží nad vnitřním povrchem očního víčka a pokrývá bílou část vašeho oka.

Takto mohou vypadat vaše oči v závislosti na stavu, který zažíváte:

Srovnání růžového oka a suchého oka
Růžové oko často způsobuje hnisavý výtok. Viry, bakterie nebo alergie mohou způsobit růžové oko. Suché oči často svědí a slzí. CeltStudio/sruilk/Shutterstock

Zatímco oba stavy mohou způsobit, že vaše oko bude červené, jedním z největších rozdílů mezi nimi je to, že růžové oko častěji zahrnuje intenzivní pocit svědění. Je to proto, že růžové oko je obvykle způsobeno alergeny, chemikáliemi nebo viry. Na druhou stranu, suché oko má často pocit, že je v oku trochu písku, kvůli nedostatečné lubrikaci.

Zde je rozpis některých dalších běžných příznaků spojených s růžovým okem a suchým okem:

Příznaky a symptomy Růžové oko Suché oko
Oči jsou červené X X
Pocit svědění X
Citlivost na světlo X X
Drsný pocit X
Vodnaté oči/slzení X X
Výtok hlenu a tvorba krust X
Nafouklá/oteklá víčka X X
Rozmazané/mlhavé vidění X X
Často chronické X

Jak bude moje oko ovlivněno suchým nebo růžovým okem?

Když máte suché oko, povrch oka se časem zanítí kvůli nedostatku vlhkosti. Může způsobit štípání nebo pálení oka. Vaše oko se také může cítit unavené nebo jako by v něm bylo zachyceno zrnko písku.

Mírné suché oko obvykle nevede k závažným komplikacím. Pokud je však suché oko dostatečně závažné nebo trvalé, může mít za následek zjizvení nebo poškrábání rohovky.

U růžového oka se krevní cévy ve spojivce zanítí v důsledku infekce nebo otoku, který dává oku červenou nebo růžovou barvu. Oči vás mohou svědit a mít vláknitý výtok.

Růžové oko se obvykle vyjasní po expozici alergenu, chemikáliím nebo virům. Ve většině případů nedochází k žádným dlouhodobým komplikacím, ale pokud se v očekávaném časovém rámci nevyjasní, je důležité se poradit se svým lékařem, aby nedošlo k poškození vnitřního oka.

Můžete dostat růžové oko, když máte suché oko?

Závažné suché oko může zvýšit možnost vzniku růžového oka.

Slzy pomáhají chránit povrch oka před infekcí a zánětem, takže pokud nemáte dostatečné slzy, můžete být vystaveni vyššímu riziku konjunktivitidy.

Za zmínku však stojí, že minimálně jedna studie naznačuje, že suché oko nemusí ve skutečnosti zvyšovat riziko infekce oka.

Používají se stejné způsoby léčby pro růžové oko a suché oko?

Lidé s růžovým okem, stejně jako lidé se suchým okem, mohou mít prospěch z lubrikačních očních kapek a protizánětlivých léků.

Antibiotika mohou být předepsána pro bakteriální infekci v oku. Nicméně, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poukazuje na to, že antibiotika nezlepší růžové oko (virová konjunktivitida).

Antibiotika se také obvykle nepředepisují na suché oko, protože je to obecně kvůli nedostatku slz a ne kvůli infekci.

Léčba suchého oka

Léčba suchého oka často závisí na přesné příčině suchého oka.

Váš lékař může doporučit volně prodejné oční kapky nebo oční kapky na předpis. Existují také protizánětlivé léky, jako je cyklosporin (Restasis), které mohou být předepsány.

Pokud oční kapky a léky nejsou účinné, může vám lékař doporučit vložení zátky, která zablokuje drenážní otvory v koutku očí.

Některé další věci, které mohou zlepšit suché oko, zahrnují:

 • pomocí zvlhčovače
 • vyhýbat se zakouřeným a větrným oblastem
 • užívání doplňků omega-3 mastných kyselin
 • omezení času stráveného u počítače a televize
 • používání speciálních kontaktních čoček určených pro osoby se závažnými případy suchého oka

Léčba růžového oka

Léčba růžového oka také závisí na příčině:

 • Bakteriální zánět spojivek: To může vyžadovat antibiotika, pokud je to závažné nebo nezmizí samo o sobě asi za týden. Ty se často podávají ve formě očních kapek na předpis.
 • Virová konjunktivitida: Bez léčby to obvykle odezní asi za týden. Možná budete chtít použít lubrikační kapky nebo studené obklady, které vám pomohou s očním nepohodlím.
 • Alergická konjunktivitida: To může mít prospěch z antihistaminika k zastavení zánětu. Loratadin (Claritin) a difenhydramin (Benadryl) jsou dvě volně prodejné možnosti, stejně jako antihistaminické kapky jako Alaway, Zaditor nebo Patanol.

Pokud máte růžové oko, měli byste se vyhnout nošení kontaktů, dokud se úplně nevyjasní.

Kdy vyhledat lékařskou péči

Pokud máte snížený zrak nebo cítíte bolest očí, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Možná budete chtít zvážit lékařskou péči, když:

 • růžové oko se nezlepší do 2 až 3 dnů na léky nebo po týdnu, pokud se neléčí
 • otok/citlivost očí se zvyšuje a objevují se příznaky infekce, jako je horečka
 • nedávno sis poškrábal oko

Růžové oko i suché oko jsou běžné stavy, které mohou způsobit svědění a nepříjemné pocity v očích. Zatímco suché oko je obvykle způsobeno nedostatkem slz a může být chronické, růžové oko zahrnuje zánět, který by snad měl rychle vymizet.

Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud se vaše červené oko zhorší nebo přetrvává, aby mohl určit přesný důvod a poskytnout vám vhodnou léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY