Spánková apnoe a fibrilace síní: Jak jsou propojeny

Spánková apnoe a AFib jsou dvě úzce propojené zdravotní stavy. Ve skutečnosti může spánková apnoe zvýšit riziko AFib.

Westend61/Getty Images

Pokud máte fibrilaci síní (AFib), můžete kromě jiných příznaků zaznamenat palpace, dušnost a únavu. Možná si neuvědomujete, že AFib souvisí se spánkovou apnoe a sdílí mnoho stejných rizikových faktorů.

Spánková apnoe je typ poruchy spánku, při které se vaše dýchání nakrátko a opakovaně zastaví. Můžete také mít zvýšené riziko rozvoje AFib, protože stres z těchto epizod spánkové apnoe může způsobit, že vaše srdce bije nepravidelně.

V tomto článku vysvětlíme více o tom, jak souvisí AFib a spánková apnoe. Budeme také diskutovat o tom, co můžete udělat s léčbou spánkové apnoe, abyste snížili riziko nepravidelného srdečního tepu nebo jiných zdravotních problémů.

Proč spánková apnoe ovlivňuje fibrilaci síní?

Protože tyto dva stavy sdílejí mnoho rizikových faktorů, a studie 2021 zjistili, že lidé se spánkovou apnoe jsou dvakrát až čtyřikrát větší pravděpodobnost rozvoje AFib.

K tomu dochází v důsledku změn tlaku v hrudníku a stresu z období nedýchání. Časem to může vést k rozvoji AFib.

Na první pohled: Spánková apnoe a AFib

Obstrukční spánková apnoe je běžný stav dýchání, který má za následek zúžení nebo uzavření dýchacích cest během spánku.

Aby se to napravilo, vaše tělo se krátce probudí. To se děje tak rychle, že si možná ani neuvědomujete, že se to děje. K těmto probuzením však dochází opakovaně po celou noc a znemožňují skutečně klidný spánek. Spánková apnoe může časem vést k vážným zdravotním komplikacím.

AFib je druh arytmie nebo nepravidelného srdečního tepu. Typicky AFib způsobuje, že srdce bije rychle a nesynchronizované, což může mít za následek špatný průtok krve. AFib ne vždy způsobuje příznaky, ale můžete zaznamenat dušnost, palpace srdce a únavu.

Přečtěte si více o spánkové apnoe, včetně různých typů a proč to může ovlivnit váš spánkový režim a celkové zdraví.

Jaké rizikové faktory uvidíte u AFib a spánkové apnoe?

AFib a spánková apnoe sdílejí mnoho stejných rizikových faktorů. Tyto zahrnout:

 • vyšší věk
 • srdeční selhání
 • hypertenze (vysoký krevní tlak)
 • obezita
 • těžké užívání alkoholu
 • kouření
 • hypertyreóza

Jak hypertenze a spánková apnoe přispívají k AFib?

Za zvýšený krevní tlak, nazývaný také hypertenze, se považuje největší rizikový faktor pro AFib. A hypertenze i spánková apnoe zvyšuje riziko AFib.

Epizody spánkové apnoe vytvářejí návaly tlaku, které mohou v konečném důsledku přispět ke zvýšenému krevnímu tlaku.

Spánková apnoe je nezávislým rizikovým faktorem pro AFib a přispívá k vysokému krevnímu tlaku, dalšímu rizikovému faktoru AFib.

Jak zvládáte spánkovou apnoe pomocí AFib?

Léčba spánkové apnoe je nejlepším způsobem, jak předejít komplikacím.

První volbou léčby spánkové apnoe je téměř vždy přístroj s kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP). Tyto přístroje tlačí stlačený vzduch do vašich dýchacích cest v noci, aby je udržely otevřené a pomohly vám dýchat. To může pomoci snížit riziko AFib a dalších komplikací.

Pokud již máte AFib, možná budete muset začít užívat léky nebo podstoupit jinou léčbu, která vám pomůže řídit vaši srdeční frekvenci a rytmus. Můžete spolupracovat se svým lékařem, abyste určili nejlepší způsob léčby pro vás a vaše specifické příznaky. Je důležité léčit oba stavy současně, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Další léčby AFib mohou zahrnovat:

 • kardioverze, aby se vaše srdce vrátilo do rytmu
 • katetrizační ablace k blokování abnormálních elektrických impulzů
 • kardiostimulátor pro řízení srdečního rytmu

Vzhledem k tomu, že spánková apnoe a fibrilace síní sdílejí mnoho stejných rizikových faktorů, mohou být důležité i změny životního stylu. Váš lékař vám může doporučit, abyste:

 • přestat kouřit
 • udržujte si zdravou váhu odpovídající velikosti vašeho těla
 • dodržovat výživnou dietu
 • mít pravidelnou fyzickou aktivitu
 • snížit spotřebu alkoholu
 • snížit hladinu stresu

Kdy vyhledat lékařskou péči

Pokud si myslíte, že byste mohli mít spánkovou apnoe, poraďte se s lékařem. Pokud jste byli během dne nadměrně unavení, bylo vám řečeno, že chrápete, nebo vám partner řekl, že ve spánku přestáváte dýchat, může být příčinou spánková apnoe. Domluvit si návštěvu u lékaře je nejlepší způsob, jak to zjistit.

Spánková apnoe a AFib jsou dvě úzce propojené zdravotní stavy. Spánková apnoe může zvýšit riziko AFib. K tomu dochází, protože změny tlaku v hrudníku a opakované noční probouzení se spánkovou apnoe zatěžují srdce. Postupem času to může poškodit váš srdeční rytmus a způsobit AFib.

Navíc tyto dva stavy sdílejí mnoho stejných rizikových faktorů. Je důležité léčit oba stavy současně. To vám může pomoci dosáhnout nejlepších výsledků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY