Srdeční záchvat z taseru: Co potřebujete vědět

Taser může způsobit vážný šok do nervového systému člověka. V některých případech může vést k potenciálně život ohrožujícím srdečním komplikacím.

Taser, známý jako řízená energetická zbraň (CEW), vystřelí dvě malé šipky připojené k zařízení tenkými dráty, které mohou dodat až 50 000 voltů elektrického šoku do nervového systému člověka.

Šok dočasně zneschopňuje osobu, takže orgány činné v trestním řízení je často využívají k zadržení podezřelých a civilistů, kteří hledají větší sebeobranu. Účinky taseru obvykle odezní během několika minut bez škodlivých dlouhodobých následků, ale je známo, že zbraně spouštějí vážné srdeční komplikace – dokonce i u jinak zdravých lidí.

Tento článek vysvětlí možné dopady, které může mít taser na srdce, jak vážné to může být pro někoho s již existujícími zdravotními problémy se srdcem nebo dokonce pro někoho, kdo prodělal srdeční infarkt.

Mohou tasery způsobit infarkt?

Když úder taseru způsobí srdeční komplikaci, je to obvykle srdeční zástava, ne infarkt. Ačkoli někteří lidé často považují „srdeční záchvat“ a „zástava srdce“ za synonyma, jsou dva různé srdeční příhody. Kardiologové považují infarkt především za „vodovodní“ komplikaci, zatímco srdeční zástava je elektrickou komplikací.

Většina srdečních záchvatů se vyskytuje, když jedna nebo více koronárních tepen zaznamená blokádu, což brání srdečnímu svalu v dostatečném průtoku krve. V důsledku toho začne odumírat tkáň srdečního svalu. Srdeční zástava znamená, že srdce náhle přestane pumpovat, obvykle kvůli poruše v elektrickém systému srdce, který reguluje tlukot vašeho srdce.

Protože tasery působí přímo na nervový systém, s největší pravděpodobností vyvolají spíše poruchu srdečního rytmu (arytmii) nebo zástavu srdce než infarkt.

A Přehled výzkumu z roku 2014 navrhl, že tasery mohou způsobit život ohrožující arytmii zvanou ventrikulární fibrilace (VF), a to i u fyzicky zdravých lidí bez předchozích srdečních onemocnění. VF znamená, že dolní komory (komory) srdce tepou v atypickém rytmu, což snižuje schopnost srdce soustavně pumpovat dostatek krve do těla a zvyšuje riziko srdeční zástavy.

Kromě rizika setkání s taserem vedoucím k vážné arytmii a srdeční zástavě může být dalším účinkem zranění při pádu. Osoba, která zažije zásah taserem, může spadnout na zem a udeřit se do hlavy nebo zranit jinou část těla.

Je možné, aby paralyzér zastavil infarkt?

Zatímco oba používají elektrickou energii ke zneschopnění člověka, paralyzér se od taseru v některých důležitých ohledech liší. Paralyzér například vyžaduje, aby lidé byli ve vzájemném těsném fyzickém kontaktu, zatímco člověk může používat taser uvnitř. 35 stop jiné osoby.

Paralyzér také používá baterii k výrobě energie k vybití silného elektrického impulsu. Osoba jej může používat opakovaně, pokud nabíjí baterii. Taser se spoléhá na kazetu obsahující šipky a dráty. Člověk může použít jednu kazetu na několik „výstřelů“ a vyměnit ji.

Taser ani paralyzér nemohou zastavit infarkt nebo zástavu srdce.

Elektrické impulsy z defibrilátoru však mohou někdy obnovit zdravou elektrickou aktivitu v srdci, které prožívá zástavu srdce. Ale defibrilátor vydává jen asi 200 až 1 000 voltů, což je stále dost vysoké napětí, ale méně než taser nebo standardní paralyzér.

Nikdy nepoužívejte paralyzér k léčbě osoby se srdeční tísní.

Jaká lékařská péče je nutná po ochutnání?

A malá recenze 2021 o expozici CEW naznačovaly, že riziko vážných zdravotních následků je nízké, ale vědci uznali, že většina subjektů v těchto studiích byli zdraví dospělí.

I když se však ze setkání s taserem neobjeví žádné přetrvávající zdravotní komplikace, je někdy nutná lékařská péče.

Například šipky taseru se mohou usadit v kůži a zdravotníci je musí opatrně odstranit.

Zpráva z roku 2019 také navrhla, že ačkoli neexistují žádné stanovené pokyny pro provádění testů nebo screeningů na osobě zraněné taserem, taková hodnocení mohou být nezbytná, pokud má jednotlivec příznaky, jako je bušení srdce, ztráta vědomí nebo jiné známky úzkosti. .

Anamnéza srdečních komplikací může také naznačovat, že je vhodné důkladnější vyšetření.

Testy mohou zahrnovat elektrokardiogram k posouzení elektrické aktivity srdce a další monitorování srdce.

V nouzové situaci, pokud se zdá, že osoba upadá do srdeční zástavy, může provádění kardiopulmonální resuscitace (KPR), dokud není k dispozici defibrilátor, zachránit život. KPR může být schopna dočasně udržet srdce v chodu. Ale defibrilátor a léčba na pohotovostním oddělení jsou obvykle nezbytné, aby měl jedinec šanci na přežití srdeční zástavy.

Navzdory občasným zprávám o osobě na přijímací straně taseru, která má vážné srdeční komplikace, tato setkání jen zřídka vedou k vážným zdravotním problémům. Přesto existuje mírné riziko, že taser povede ke škodlivé poruše srdečního rytmu nebo že osoba zasažená taserem spadne a utrpí zlomeninu nebo jiné zranění.

Je důležité si uvědomit, že taser nebo paralyzér může ovlivnit nervový systém těla, což pak může ovlivnit elektrickou aktivitu srdce. KPR nebo defibrilace je obvykle jediným okamžitým prostředkem k obnovení zdravého srdečního rytmu, pokud dojde k zástavě srdce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY