Styl vnějšího víčka (Hordeolum Externum)

Co je to vnější barva na oční víčko?

Externí oční víčko je červený, bolestivý hrbolek na povrchu očního víčka. Hrbolek může připomínat pupínek a být jemný na dotek. Vnější stye se může objevit kdekoli na očním víčku. Nejpravděpodobněji se však tvoří poblíž okraje oka, kde se řasy stýkají s víčkem. Tento stav je častější u dětí.

Vnější víčka je často způsobena infekcí v důsledku ucpané mazové žlázy. Oční víčka mají četné mazové žlázy, které udržují stabilní hladinu vlhkosti v očích a které eliminují cizí částice v očích tím, že produkují slzy. Tyto žlázy se někdy mohou ucpat starým olejem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Když k tomu dojde, látky a choroboplodné zárodky se začnou hromadit v žláze a způsobí infekci. Výsledkem je malý, červený hrbolek na očním víčku. Tento růst může být oteklý a bolestivý.

Vnější oční víčko může trvat několik dní, než praskne a poté se zahojí. Některé stydy se mohou uzdravit samy, zatímco jiné mohou vyžadovat lékařské ošetření.

Jaké jsou příznaky vnějšího očního víčka?

Symptomy způsobené vnějšími stydly očních víček se mohou lišit od člověka k člověku. Obecně jsou však styes nejčastěji identifikovány přítomností červené hrudky na víčku. Mezi další příznaky běžně spojené s chvojím patří:

 • drsný pocit v oku
 • bolest nebo citlivost očí
 • slzení nebo vytékání očí
 • oteklé víčko
 • citlivost na světlo
 • zarudnutí a bolestivost na okraji očního víčka

Ačkoli jsou tyto příznaky spojeny s vnějšími stydly, mohou také naznačovat jiné oční infekce. Je důležité co nejdříve kontaktovat svého lékaře, abyste získali správnou diagnózu.

Co způsobuje zabarvení vnějšího víčka?

Při infekci mazové žlázy v očním víčku se může vytvořit zevní víčko. Infekci nejčastěji způsobují bakterie Staphylococcus. Tyto bakterie obvykle žijí kolem povrchu očního víčka, aniž by způsobily jakékoli poškození. Když se však žláza ucpe odumřelými kožními buňkami nebo starým mazem, mohou se tyto bakterie v žláze zachytit a způsobit infekci.

Infekce se může objevit v následujících oblastech:

 • folikul řas: Jedná se o malou díru v kůži, ze které vyrůstá jednotlivá řasa.
 • mazová žláza: Tato žláza je připojena k folikulu řasy a produkuje mastnou látku zvanou kožní maz, která řasy maže, aby se zabránilo jejich vysychání.
 • apokrinní žláza: Tato potní žláza je připevněna k folikulu řas a pomáhá udržet oko příliš suché.

Lidé mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine styd, pokud mají chronický zánětlivý oční stav, jako je blefaritida. Zvýšené riziko hrozí také těm, kteří si oči často třou nemytýma rukama. Vzhledem k tomu, že děti mívají nejpřímější kontakt s bakteriemi a nemusí si vždy důkladně umýt ruce, jsou více ohroženy vnějšími stydlivěmi než dospělí.

Jak se diagnostikuje vnější oční víčko?

Váš lékař může diagnostikovat vnější oční víčko jednoduše tím, že prozkoumá vzhled vašeho oka. Mohou se také zeptat na vaše příznaky. Ve většině případů není nutné žádné další testování.

Jak se ošetřuje oční víčko?

V mnoha případech vnější zabarvení očních víček zmizí samo. Váš lékař může doporučit určité domácí prostředky, které urychlí dobu zotavení.

Mohli by vám říci, abyste na stye položili teplé obklady. Chcete-li to provést, namočte čistou žínku do teplé vody. Vyždímejte přebytečnou vodu a poté na postižené oční víčko přiložte žínku. To by mělo být provedeno třikrát až čtyřikrát denně po dobu 10 až 15 minut. Působením tepla podpoříte trn, aby uvolnil veškerý hnis, což pomůže vypustit tekutinu a odstranit infekci z mazové žlázy.

Váš lékař může také navrhnout použití antibiotického krému, pokud máte více než jeden stye, nebo pokud se vám i nadále objevují styly na víčku.

Během léčby je důležité vyvarovat se mačkání a tření trnu. To může poškodit vaše oko a rozšířit infekci do dalších oblastí oka.

Pokud běžně nosíte kontaktní čočky, měli byste přejít na brýle, dokud vám stye nezmizí. Ujistěte se, že staré kontaktní čočky vyhoďte a po vymizení stavu noste nové.

Doporučuje se také, abyste se vyhnuli opětovnému použití jakéhokoli makeupu, který se nosil těsně před vytvořením stye. Make-up může obsahovat bakterie, které mohou způsobit další infekci.

Pokud trn nezmizí antibiotiky nebo jinou léčbou, váš lékař jej možná bude muset chirurgicky odstranit. Toto je vzácný jev.

Zmizí mi barva vnějšího víčka?

V mnoha případech zapálení vnějšího víčka zmizí samo během několika dnů. I když je nutná léčba, stye nakonec zmizí, aniž by způsobil jakékoli komplikace.

Jak lze zabránit zabarvení vnějších víček?

Ne vždy se dá zabránit vzniku vnějších víček. Riziko však můžete snížit dodržováním následujících preventivních opatření:

 • výplach víček každý den teplou vodou
 • dezinfikovat kontaktní čočky a pravidelně je měnit
 • před spaním zcela odstraní veškerý oční make-up
 • vyhnout se sdílení ručníků nebo žínek s kýmkoli, kdo má styl

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY