Subakutní tyreoiditida

Co je subakutní tyroiditida?

Thyroiditis označuje zánět štítné žlázy. Štítná žláza je žláza v přední části krku, která uvolňuje různé hormony. Tyto hormony pomáhají regulovat metabolismus, proces, který přeměňuje jídlo na energii. Hrají také zásadní roli ve vašich fyzických a emocionálních reakcích, jako je strach, vzrušení a potěšení.

Tyreoiditida zahrnuje skupinu poruch, které způsobují zánět štítné žlázy. Většina typů tyreoiditidy typicky vede buď k hypertyreóze, nebo hypotyreóze. Hypertyreóza je porucha, při které je štítná žláza nadměrně aktivní a produkuje příliš mnoho hormonů. Hypotyreóza je stav, kdy je štítná žláza nedostatečně aktivní a nevytváří dostatek hormonů. Oba tyto stavy mohou způsobit změny hmotnosti, úzkost a únavu.

Subakutní tyreoiditida je vzácný typ tyreoiditidy, která způsobuje bolest a nepohodlí ve štítné žláze. Lidé s tímto stavem budou mít také příznaky hypertyreózy a později se u nich rozvinou příznaky hypotyreózy. I když je subakutní tyreoiditida často dočasná, může způsobit trvalé komplikace, pokud se neléčí.

Příčiny a rizikové faktory

Na rozdíl od jiných forem tyreoiditidy se předpokládá, že subakutní tyreoiditida souvisí s virovou infekcí. V reakci na virus štítná žláza oteče a může narušit produkci hormonů. To způsobuje zánět a různé příznaky.

Subakutní tyreoiditida je o něco častější u žen ve věku 40 až 50 let než u mužů stejného věku. Obvykle se vyskytuje po infekci horních cest dýchacích, jako je chřipka nebo příušnice.

Jaké jsou příznaky subakutní tyreoiditidy?

Na rozdíl od jiných forem tyreoiditidy způsobuje subakutní tyreoiditida bolest štítné žlázy. V některých případech se tato bolest může rozšířit také do jiných částí krku, uší nebo čelisti. Vaše štítná žláza může být oteklá a citlivá na dotek. American Thyroid Association odhaduje, že bolest běžně trvá 1 až 3 měsíce.

Mezi další příznaky subakutní tyreoiditidy patří:

 • horečka
 • únava
 • slabost
 • chrapot
 • potíže s polykáním

Příznaky hypertyreózy

Většina lidí typicky vyvine hypertyreózu v počátečních fázích subakutní tyreoiditidy. Příznaky v této fázi onemocnění mohou zahrnovat:

 • podrážděnost
 • úzkost
 • neklid
 • potíže se soustředěním
 • průjem
 • náhlá ztráta hmotnosti
 • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
 • zvýšená tělesná teplota, která často vede k nadměrnému pocení
 • otřesy

Příznaky hypotyreózy

Jak onemocnění postupuje, hypotyreóza obecně nahrazuje hypertyreózu ve druhém stadiu. Příznaky během druhé fáze mohou zahrnovat:

 • únava
 • ztráta vlasů
 • chladová intolerance
 • zácpa
 • náhlý přírůstek hmotnosti
 • silné menstruace
 • Deprese

První fáze subakutní tyreoiditidy obvykle trvá méně než tři měsíce. Druhá fáze může trvat dalších devět až 15 měsíců.

Typy subakutní tyreoiditidy

Existují čtyři různé podtypy subakutní tyreoiditidy:

Subakutní granulomatózní tyroiditida: Tentoje nejčastějším typem subakutní tyreoiditidy. Většinou je to způsobeno virovými infekcemi.

Poporodní tyreoiditida: K tomu dochází u žen do jednoho roku po porodu a obvykle vymizí do 18 měsíců. U žen, u kterých se rozvine tato forma tyreoiditidy, se předpokládá, že mají základní autoimunitní onemocnění, které zánět způsobuje. Příznaky se vyskytují ve dvou fázích, počínaje symptomy hypertyreózy a přechodem k symptomům hypotyreózy.

Subakutní lymfocytární tyreoiditida: K tomu dochází i v poporodním období. Příznaky hypertyreózy se vyvíjejí dříve (obvykle do tří měsíců po porodu) a příznaky hypotyreózy mohou trvat několik měsíců poté.

Palpační tyreoiditida: K tomu dochází, když jsou folikuly štítné žlázy poškozeny mechanickou manipulací, jako je opakované vyšetření štítné žlázy nebo operace.

Všechny podtypy subakutní tyreoiditidy mají podobný průběh symptomů, přičemž jako první se vyvine hypertyreóza. Klíčovými rozdíly jsou příčiny.

Jak je diagnostikována subakutní tyroiditida?

Váš lékař prohmatá a vyšetří váš krk, aby zjistil, zda není štítná žláza zvětšená nebo zanícená. Budou se vás také ptát na vaše příznaky a vaši nedávnou anamnézu. Váš lékař bude pravděpodobněji kontrolovat subakutní tyreoiditidu, pokud jste nedávno prodělali virovou infekci horních cest dýchacích.

Váš lékař nařídí krevní test k potvrzení diagnózy subakutní tyreoiditidy. Tento test zkontroluje hladiny určitých hormonů ve vaší krvi. Konkrétně krevní test změří hladinu hormonu štítné žlázy nebo volného T4 a hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Hladiny volného T4 a TSH jsou součástí toho, co se nazývá „vnitřní smyčka zpětné vazby“. Když je jedna úroveň vysoká, druhá úroveň je nízká a naopak.

Výsledky krevního testu se budou lišit v závislosti na stadiu onemocnění. V počátečních fázích budou vaše volné úrovně T4 vysoké, zatímco vaše hladiny TSH budou nízké. V pozdějších fázích budou vaše hladiny TSH vysoké, zatímco vaše hladiny T4 budou nízké. Abnormální hladina obou hormonů indikuje subakutní tyreoiditidu.

Jak se léčí subakutní tyreoiditida?

Pokud je u vás diagnostikována subakutní tyreoiditida, lékař vám podá léky, které pomohou snížit bolest a kontrolovat zánět. V některých případech je to jediná léčba potřebná pro subakutní tyreoiditidu. Mezi možné léky patří:

 • Volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Léky jako aspirin a ibuprofen fungují tak, že snižují zánět. Výsledkem bude menší bolest. Acetaminofen (Tylenol) není tak účinný, protože nesnižuje zánět způsobený tyreoiditidou.
 • kortikosteroidy. Kortikosteroidy se používají, pokud NSAID nestačí ke snížení otoku. Prednison je běžný kortikosteroid používaný k léčbě subakutní tyreoiditidy. Váš lékař může na začátku předepsat 15 až 30 miligramů denně a poté dávku pomalu snižovat během tří až čtyř týdnů.
 • Beta-blokátory. Váš lékař může předepsat beta-blokátory, pokud je hypertyreóza přítomna v počátečních stádiích. Tyto léky snižují krevní tlak a tepovou frekvenci, aby zmírnily některé příznaky, včetně úzkosti a nepravidelného srdečního tepu.

Léčba hypertyreózy je důležitá na začátku onemocnění. Nebude to však užitečné, jakmile váš stav přejde do druhé fáze. Během pozdějších fází onemocnění se u vás rozvine hypotyreóza. Pravděpodobně budete muset užívat hormony, jako je levothyroxin, abyste nahradili ty, které vaše tělo neprodukuje.

Léčba subakutní tyreoiditidy je obvykle dočasná. Váš lékař vám nakonec vysadí všechny léky, které byly předepsány k léčbě tohoto stavu.

Prevence a prognóza

Neexistují žádná jasná preventivní opatření pro subakutní tyreoiditidu, protože přesná příčina není známa. Opakování není běžné.

V mnoha případech subakutní tyreoiditida odezní sama bez varování. Celková prognóza závisí na rozsahu poškození štítné žlázy. Pokud dojde k velkému poškození, můžete mít trvalé problémy se štítnou žlázou a budete potřebovat neustálou lékařskou péči.

Jaký je výhled pro lidi se subakutní tyreoiditidou?

Příznaky subakutní tyreoiditidy obvykle odezní během 12 až 18 měsíců. V některých případech však může hypotyreóza skončit trvale. American Thyroid Association odhaduje, že přibližně 5 procent lidí se subakutní tyreoiditidou vyvine trvalou hypotyreózu. Trvalé zdravotní problémy jsou extrémně vzácné.

Zavolejte svého lékaře, pokud máte podezření, že máte subakutní tyreoiditidu. Včasná diagnostika a léčba může pomoci předejít rozvoji trvalé hypotyreózy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY