Synoviální analýza tekutin

Přehled

Analýza synoviální tekutiny je také známá jako analýza kloubní tekutiny. Pomáhá diagnostikovat příčinu zánětu kloubů.

Každý z kloubů v lidském těle obsahuje synoviální tekutinu. Tato tekutina je hustá tekutina, která maže kloub a umožňuje snadný pohyb. U onemocnění kloubů, jako je artritida, je synovium kloubu hlavním místem, kde dochází k zánětu.

Omezená pohyblivost v kloubu nebo bolest a ztuhlost při pohybu jsou často prvními příznaky kloubních poruch. Zánět kloubů je častější s věkem.

Proč se test provádí?

Analýza synoviální tekutiny se provádí, když se v kloubu objeví bolest, zánět nebo otok, nebo když dojde k nahromadění tekutiny s neznámou příčinou. Odběr vzorku tekutiny může pomoci diagnostikovat přesný problém způsobující zánět. Pokud je známá příčina otoku kloubu, nemusí být nutná analýza synoviální tekutiny nebo aspirace kloubu.

Některé potenciální diagnózy zahrnují infekci, dnu, artritidu a krvácení. V některých případech s přebytečnou tekutinou může jednoduché odstranění tekutiny pomoci zmírnit bolest v postiženém kloubu.

Někdy se analýza synoviální tekutiny používá k monitorování lidí se známými kloubními poruchami.

Proces analýzy synoviální tekutiny

Váš lékař doporučí analýzu synoviální tekutiny, pokud máte známky zánětu kloubu, zarudnutí, otoku nebo zranění, aby pomohl diagnostikovat stav.

Při přípravě na test nebudete muset nic dělat, ale informujte svého lékaře, pokud užíváte léky na ředění krve. Mohou ovlivnit výsledky.

Proces odběru synoviální tkáně bude proveden v ordinaci vašeho lékaře. Tento proces nevyžaduje žádné řezy a zabere jen několik minut. Váš lékař oblast očistí a připraví na injekci. Pokud dostáváte anestezii, váš lékař ji vstříkne do místa, aby omezil bolest a nepohodlí.

Jakmile je oblast znecitlivěna, lékař zavede do kloubu větší jehlu a natáhne tekutinu do stříkačky. Tento proces odstraňování tekutiny z kloubu se nazývá artrocentéza.

Váš lékař odešle vzorek tekutiny do laboratoře k vyšetření. Laboratorní technik se podívá na barvu a tloušťku tekutiny a pod mikroskopem vyhodnotí červené a bílé krvinky.

Technik také vyhledá krystaly nebo známky bakterií a změří:

  • glukóza
  • proteiny
  • kyselina močová
  • laktátdehydrogenáza (enzym, který se zvyšuje v případech zánětu a poškození tkáně)

Vzorek tekutiny bude také kultivován za účelem testování bakterií.

Co čekat

Analýza synoviální tekutiny může být mírně nepříjemná, ale celý proces trvá jen několik minut. Mohli byste dostat lokální anestezii, která znecitliví oblast. Můžete pociťovat píchání a pálení z anestezie v místě vstupu.

Poté bude do kloubu zavedena větší jehla, aby se odebrala synoviální tekutina. Pokud dostanete anestezii, měli byste cítit minimální nepohodlí. Pokud nedostanete anestezii, jehla může způsobit mírnou bolest a nepohodlí. Pokud se špička jehly dotkne kosti nebo nervu, můžete cítit bolest.

Po postupu aplikujte led, abyste snížili bolest nebo otok.

Co znamenají výsledky testů?

Normální synoviální tekutina je slámově zbarvená, čirá a mírně lepkavá nebo vláknitá.

Abnormální synoviální tekutina může být zakalená a silnější nebo řidší než normální tekutina. Zákal by mohl znamenat, že v tekutině jsou krystaly, přebytek bílých krvinek nebo mikroorganismy.

Pokud máte dnu, tekutina bude obsahovat krystaly. Menší vláknitost tekutiny by mohla signalizovat zánět. Nadbytek tekutiny v kloubu by mohl být prediktorem osteoartrózy. Načervenalá tekutina může znamenat přítomnost krve.

Krev v tekutině může poukazovat na krvácivé poranění v kloubu nebo vážnější krvácivý problém v celém těle, jako je hemofilie. Chybějící nebo neúčinné srážecí faktory způsobují hemofilii.

Zakalená tekutina, krev v tekutině nebo přebytečná tekutina jsou všechny příznaky problému v kloubu nebo kolem něj, jako například:

  • dna
  • artritida
  • infekce
  • autoimunitní poruchy
  • poranění kloubu

Tento postup je vysoce účinný při diagnostice dny díky identifikaci krystalů v tekutině.

Rizika analýzy synoviální tekutiny

Test synoviální tekutiny nese minimální rizika. Nejčastějším rizikem je krvácení nebo infekce v kloubu. Je normální cítit bolest nebo ztuhlost v kloubu. Komplikace z tohoto postupu jsou vzácné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY