Trombocytopenie v důsledku jaterní cirhózy

Trombocytopenie (nízký počet krevních destiček) je běžná u lidí s cirhózou. Může to být způsobeno mnoha faktory, včetně zvětšené sleziny a snížené produkce krevních destiček. Závažná trombocytopenie může zvýšit riziko závažného krvácení.

Cirhóza je stav, při kterém jsou vaše játra trvale zjizvená. Podle Národní institut diabetu a onemocnění trávicího traktu a ledvinasi 1 ze 400 dospělých ve Spojených státech má cirhózu.

Pokud máte cirhózu, vaše játra nefungují tak dobře jako játra zdravá. To může mít mnoho účinků, včetně trombocytopenie, což je nízká hladina krevních destiček. Trombocytopenie může způsobit příznaky, jako je snadná tvorba modřin nebo krvácení.

Níže prozkoumáme více o trombocytopenii u jaterní cirhózy. Probereme, co to způsobuje, jak se diagnostikuje a léčí a jaké komplikace mohou nastat.

Co způsobuje trombocytopenii u jaterní cirhózy?

Trombocytopenie je běžná u lidí s chronickým onemocněním jater, včetně cirhózy. Ve skutečnosti, asi 70 % lidí s cirhózou má určitou úroveň trombocytopenie.

Existuje několik potenciálních příčin trombocytopenie u lidí s cirhózou. Podívejme se na tyto příčiny podrobněji.

Zvětšená slezina

Zvětšení sleziny může nastat u cirhózy, která může způsobit, že krevní destičky uvíznou ve slezině místo toho, aby se dostaly do krevního řečiště.

U lidí s chronickým onemocněním jater a velmi závažným zvětšením sleziny, až 90 % krevních destiček v těle může být ve slezině.

Portální hypertenze, komplikace cirhózy, je typicky příčinou zvětšení sleziny. Stává se to, když jizva narušuje průtok krve v játrech a zvyšuje krevní tlak v portální žíle, která přivádí krev do jater ze žaludku, střev, slinivky břišní, žlučníku a sleziny.

Snížená produkce krevních destiček

Játra s cirhózou mohou produkovat nižší hladiny trombopoetinu, proteinu, který říká vaší kostní dřeni, aby produkovala krevní destičky. Z tohoto důvodu vzniká méně krevních destiček.

Ke snížené produkci krevních destiček v kostní dřeni mohou přispívat i další faktory související s onemocněním jater. Patří mezi ně účinky chronické hepatitidy B nebo hepatitidy C a také těžká konzumace alkoholu.

Zvýšená destrukce krevních destiček

Lidé s určitými typy cirhózy mohou mít také zvýšenou destrukci krevních destiček. K tomu dochází, když váš imunitní systém omylem napadne krevní destičky.

Imunitně zprostředkovaná destrukce krevních destiček může být způsobena již existujícím autoimunitním onemocněním. Infekce hepatitidou C může také spustit imunitně zprostředkovaná destrukce krevních destiček.

Jak se diagnostikuje trombocytopenie v důsledku jaterní cirhózy?

Po odebrání anamnézy a provedení fyzického vyšetření lékař pravděpodobně objedná kompletní krevní obraz (CBC) a použije výsledky tohoto krevního testu k diagnostice trombocytopenie.

CBC je běžný krevní test, který měří hladiny různých krevních buněk, včetně krevních destiček. Využívá vzorek krve odebraný z žíly na vaší paži.

Pokud vám dříve nebyla diagnostikována cirhóza, může váš lékař objednat další testy, pokud má podezření, že byste mohli mít cirhózu. Mohou zahrnovat:

 • jaterních funkčních testů
 • testy krevní srážlivosti
 • metabolický panel
 • testy na hepatitidu B nebo hepatitidu C
 • testy na autoimunitní stavy, které mohou postihnout játra
 • zobrazovací testy, jako je ultrazvuk, CT sken, MRI sken a elastografie jater
 • jaterní biopsie

Jak se léčí trombocytopenie v důsledku jaterní cirhózy?

Existuje několik potenciálních způsobů léčby trombocytopenie u jaterní cirhózy, jako jsou:

 • Léky, které stimulují tvorbu krevních destiček: Existuje několik léků, které lze použít ke zvýšení produkce krevních destiček v kostní dřeni. Patří mezi ně avatrombopag (Doptelet), eltrombopag (Promacta), lusutrombopag (Mulpleta) a romiplostim (Nplate).
 • Transfuze krevních destiček: Během transfuze krevních destiček dostanete nové krevní destičky od zdravého dárce.
 • Odstranění sleziny: Odstranění sleziny (postup zvaný splenektomie) může pomoci zabránit uvíznutí krevních destiček ve slezině. To zase může zvýšit počet krevních destiček.
 • Embolizace slezinné tepny: Tento postup může snížit účinky portální hypertenze přerušením průtoku krve do tepny, která vede do sleziny. Může být použit jako alternativa k odstranění sleziny.
 • Transjugulární intrahepatický portosystémový zkrat (TIPS): V TIPS lékař umístí stent do žíly v játrech, která je pak připojena k vaší portální žíle. To může pomoci snížit krevní tlak ve vaší portální žíle.

Zatímco poškození způsobené cirhózou je trvalé, lze podniknout kroky, které pomohou zabránit jeho zhoršení. Některé příklady:

 • k léčbě chronických infekcí hepatitidy B nebo hepatitidy C
 • nepít alkohol
 • udržování střední hmotnosti, pokud máte nealkoholické ztučnění jater (NAFLD)
 • užívání imunosupresivních léků k léčbě autoimunitních příčin cirhózy
 • vyhýbat se lékům, které zatěžují játra

Jaké jsou komplikace trombocytopenie způsobené cirhózou jater?

Když jsou hladiny krevních destiček nižší než normálně, vaše krev se nemůže srážet tak rychle. Jako taková je hlavní komplikací trombocytopenie závažné krvácení.

Krvácení může nastat zevně, například prasknutím kůže v důsledku řezu. Může k tomu dojít také interně – například po zranění nebo nehodě.

Komplikace portální hypertenze (vysoký krevní tlak v portální žíle) zvaná varixy může také způsobit vnitřní krvácení. Varixy jsou typem křečových žil, které se tvoří v jícnu nebo žaludku v důsledku portální hypertenze. Varixy mohou prasknout a způsobit vážné krvácení.

Závažná trombocytopenie může také ztížit zvládnutí cirhózy a dalších zdravotních stavů. To je způsobeno tím, že riziko vážného krvácení během nebo po zákroku nebo operaci je vyšší.

Jaký je výhled na trombocytopenii způsobenou cirhózou jater?

Mnoho lidí s cirhózou má trombocytopenii. Mírná až středně závažná trombocytopenie však obvykle nevyžaduje léčbu.

Těžká trombocytopenie, definovaná jako méně než 50 000 krevních destiček na mikrolitr krve, zvyšuje riziko vážného krvácení. Jak bylo uvedeno výše, těžká trombocytopenie může ztížit zvládnutí cirhózy a dalších stavů.

Trombocytopenie obecně indikuje přítomnost pokročilého onemocnění. Je to také spojený s horší výhled na cirhózu a zvýšené riziko komplikací.

Sečteno a podtrženo

Trombocytopenie je běžná u lidí s cirhózou. Může to být způsobeno mnoha faktory, včetně zvětšené sleziny, snížené produkce krevních destiček a zvýšené destrukce krevních destiček.

Váš lékař může použít krevní test, aby zjistil, zda máte nízké hladiny krevních destiček. Existuje několik potenciálních způsobů léčby trombocytopenie u cirhózy, jako jsou léky, transfuze krevních destiček nebo postupy, jako je odstranění sleziny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY