Ukliďte si život: Pokoj vašeho dítěte

Udělejte si čas na vytvoření prostoru, který je pro děti speciální a dává jim určité osobní vlastnictví.

Probíhá neformální debata o tom, zda by sourozenci opačného pohlaví měli mít povoleno sdílet ložnici, a pokud ano, na jak dlouho. Existuje tolik názorů na toto téma, kolik je lidí dává, a tak jsme se rozhodli požádat odborníka, aby pomohl vyřešit zmatek.

Vyzpovídali jsme Emily Kircher-Morris, MA, MEd, PLPC a provizorně licencovanou profesionální poradkyni v St. Louis, která se specializuje na práci s nadanými a vysoce úspěšnými dětmi, abychom zjistili, jaký je její názor na tuto kontroverzi; chtěli jsme, aby vnesla trochu světla do běžného scénáře pro mnoho domácností.

Otázka: V jakém věku navrhujete oddělit ložnice chlapců a dívek?

Odpověď: Neexistuje žádná konkrétní věková hranice, která by vyžadovala, aby děti opačného pohlaví oddělovaly pokoje. Rodiče by měli sledovat, kde se jejich děti nacházejí, vývojově a podle toho se rozhodovat.

Když jsou děti ve škole, často si začínají uvědomovat potřebu skromnosti a mohou se cítit nepříjemně, když se mění před sourozencem opačného pohlaví; lze však pro to zajistit ubytování a děti se mohou převlékat v jiných oblastech nebo v různých časech.

V době, kdy děti dosáhnou puberty, bude pro ně mnohem obtížnější cítit se pohodlně ve sdílení a pokoji a potřeba soukromí a prostoru by měla být respektována co nejvíce.

Otázka: Jaké faktory by měli rodiče hledat při rozhodování, zda by měli děti oddělit?

Odpověď: Pokud existuje obava, že se dítě chová sexuálně agresivním způsobem, je důležité, aby byly děti odděleny. Pokud bylo jedno nebo obě děti někdy sexuálně zneužívány, mohou mít potíže s pochopením jasných hranic spojených se soukromím.

Pokud dítě vyjádří obavy o soukromí, rodiny budou mít prospěch z toho, že tyto obavy budou brát vážně a budou spolupracovat na nalezení vhodného řešení.

Otázka: Jaké jsou důsledky, pokud děti nejsou odděleny dostatečně brzy?

Odpověď: Některé rodiny mohou vidět mnoho výhod z toho, že děti sdílejí prostor v ložnici po celou dobu jejich mládí. Děti mohou mít mezi sebou silnější pouto a cítí se pohodlně sdílet své věci. Sourozenci mohou také najít útěchu ve spaní v jedné místnosti s bratrem nebo sestrou.

Když děti vstupují do puberty, je důležité mít prostor, kde se mohou cítit pohodlně se svým tělem. Obavy o představu těla mohou vést k tomu, že se dítě cítí nepohodlně nebo si není svým tělem jisté, [and] Sdílení pokoje může u dítěte zvýšit pocity znepokojení.

Otázka: Jak mohou rodiče řešit situaci, když prostě nemají dost místa, aby je oddělili? (Jaké jsou nějaké alternativy?)

Odpověď: Rodiny, které z nutnosti sdílejí pokoje, mohou najít řešení problémů. Děti mohou mít v ložnici vyhrazený prostor pro uložení oblečení a hraček. Poskytnutí náhradního prostoru pro převlékání, jako je koupelna nebo rozvrh pro ložnici, může také pomoci dětem naučit se hranice, které jsou vhodné pro soukromí mezi pohlavími.

Otázka: Jak by měli rodiče vysvětlit rozchod neochotným dětem, které jsou zvyklé být ve stejné místnosti?

Odpověď: Zdůrazněním výhod vlastního prostoru mohou rodiče povzbudit neochotné děti, aby přijaly změnu uspořádání spánku. Tím, že si najdou čas na vytvoření prostoru, který je pro děti speciální, mohou rodiče pomoci dětem, aby se ze změny cítily nadšeně, a dát jim do jisté míry vlastnictví nového prostoru.

Otázka: Co když jsou chlapec a dívka nevlastní sourozenci? Změní to věci (jak pro nevlastní sourozence, kteří jsou si věkově blízcí, tak pro ty, kteří jsou od sebe věkově daleko?)

A: To by byly většinou obavy související s věkem, ve kterém se děti staly nevlastními sourozenci. Kdyby se dali dohromady v mladém věku… situace by byla velmi podobná biologickým sourozencům. Starším dětem by prospělo mít vlastní prostor.

Otázka: Co když se nevlastní sourozenci vidí jen párkrát do roka? Změní to věci?

Odpověď: Opět by to bylo relevantní v závislosti na věku nevlastních sourozenců a na tom, kdy se stali nevlastními sourozenci. Jakmile dítě dosáhne bodu, kdy pochopí potřebu skromnosti a soukromí, může být těžké očekávat, že budou sdílet prostor. Pokud by to však bylo jen párkrát do roka na krátkou dobu, mělo by to na děti s největší pravděpodobností menší dopad než dlouhodobé sdílení prostoru. Pokud jsou děti věkově daleko, buď se blíží puberta, nebo jedno vyjadřuje větší potřebu soukromí než druhé, měly by mít oddělený prostor.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY