Ulcerózní kolitida a alkohol

Je v pořádku pít alkohol s UC?

Odpověď může být obojí. Nadměrné pití po dlouhou dobu může způsobit řadu problémů včetně alkoholismu, cirhózy a neurologických problémů.

Na druhou stranu lidé, kteří pijí mírné množství alkoholu, mají nižší riziko rozvoje srdeční choroba.

Problémy týkající se ulcerózní kolitidy (UC) a pití alkoholu jsou ještě složitější. Odpověď, stejně jako nemoc samotná, je složitá.

Profesionálové

Na jedné straně velmi velký starší studie zkoumání výsledků více než 300 000 pacientů naznačilo, že alkohol může mít ve skutečnosti ochranný účinek. Studie dospěla ke dvěma hlavním závěrům:

  • Příjem kávy se nevztahuje na vzplanutí UC.
  • Konzumace alkoholu před diagnózou UC může snížit riziko rozvoje onemocnění.

Přestože studie měla svá omezení, vyvolala zajímavou otázku: Může mít alkohol ochranný účinek na UC?

Nevýhody

Na druhou stranu jeden studie zjistili, že alkohol a alkoholické vedlejší produkty zhoršují zánětlivé reakce ve střevě a zhoršují UC.

Stejní výzkumníci v jiném studie zjistili, že jeden týden konzumace alkoholu snížil ochranné molekuly ve střevě a zvýšil propustnost střev, což jsou oba ukazatele zhoršení UC.

Starší studie v Japonsku zjistili, že kouření a alkohol byly nezávisle spojeny se vzplanutím UC.

UC a alkohol

Lidé, kteří pijí alkohol s UC, budou mít různé výsledky. U některých lidí dochází k relapsu ve formě těžkého akutního záchvatu. Jiní budou mít vyšší riziko chronického poškození jater a nakonec selhání jater. Nahromadění toxinů, které poškozují střevo a jaterní výstelku, může způsobit značné poškození jater.

Jiní mají zvýšené riziko příznaků, jako jsou:

  • nevolnost
  • zvracení
  • krvácení z horní části gastrointestinálního traktu
  • průjem

Alkohol může také interagovat s léky, které užíváte. To znamená, že může změnit vylučování aktivních molekul léčiva, což vede k poškození jater a komplikacím.

Odnést

Proud doporučení je, že lidé s UC by se měli vyhýbat alkoholu a kouření.

To znamená, že ze stávajících údajů není zcela jasné, že mírná konzumace alkoholu je hlavním spouštěčem recidivy. Pravděpodobně nejlepší je vyhnout se konzumaci alkoholu, pokud je to možné, a omezit konzumaci, když pijete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY