Úspěšnost VBAC po 2 C-sekcích

Po léta se věřilo, že nejbezpečnější volbou po porodu císařským řezem byl další porod císařským řezem. Nyní se však pokyny změnily.

Podle Amerického kongresu porodníků a gynekologů (ACOG) může být vaginální porod po císařském řezu, známý také jako VBAC, bezpečnou a vhodnou volbou. VBAC může fungovat pro mnoho žen, které prodělaly jeden nebo dokonce dva předchozí porody císařským řezem.

Váš lékař vám může pomoci určit nejlepší postup pro vás a vaše dítě. Zde jsou rizika a přínosy VBAC.

Jaké jsou výhody VBAC?

VBAC je termín používaný k popisu vaginálního porodu ženy po porodu císařským řezem. Mayo Clinic poznamenává, že výhody VBAC mohou zahrnovat:

  • Rychlejší zotavení. Pokud porodíte vaginálně, strávíte méně času v nemocnici. To znamená menší výdaje. Můžete také očekávat, že se dříve budete cítit fyzicky lépe.
  • Větší pocit zapojení do porodu.Při vaginálním porodu se můžete cítit jako aktivnější účastník porodu vašeho dítěte.
  • Menší riziko v dalších těhotenstvích.Rizika, jako je infekce, poranění orgánů a ztráta krve, se mohou zvýšit s opakovanými plánovanými porody císařským řezem. Pokud plánujete velkou rodinu, může být pro vás VBAC dobrou volbou.

National Institutes of Health (NIH) radí, že úspěšný VBAC je ve skutečnosti nejbezpečnějším způsobem pro ženu, která měla předchozí porod císařským řezem. Úspěšnost mezi ženami, které se pokusí o VBAC se zkušebním porodem, se pohybuje mezi 60 a 80 procenty, přičemž zbývající děti jsou porodeny chirurgicky.

Jaká jsou rizika VBAC?

Nejrizikovějším scénářem je nouzový porod císařským řezem po neúspěšném VBAC. VBAC může selhat kvůli ruptuře dělohy. To je místo, kde se děloha roztrhne podél linie jizvy z předchozího porodu císařským řezem.

V případě ruptury dělohy by byl nutný nouzový porod císařským řezem, aby se předešlo nebezpečným komplikacím včetně silného krvácení, infekce matky a poškození mozku dítěte.

Může být také zapotřebí hysterektomie nebo odstranění dělohy. To znamená, že nebudete moci znovu otěhotnět. Naštěstí ACOG poznamenává, že riziko ruptury dělohy u žen, které měly během porodu císařským řezem nízké příčné řezy, je nízké, přibližně 1 z 500.

Jsem kandidátem na VBAC?

Vaše šance na úspěšný vaginální porod po jednom nebo dvou předchozích císařských řezech mohou být ovlivněny několika faktory, včetně následujících.

  • Vaše dítě je hlavou dolů.
  • Vaše dítě není považováno za velké. Děti vážící méně než 7 liber, 11 uncí mají největší šanci na úspěch VBAC.
  • Už jste prodělala úspěšný vaginální porod. Předchozí vaginální porod může zlepšit vaše šance na úspěšný VBAC o více než 90 procent.
  • Váš důvod pro předchozí porod císařským řezem není problém s tímto těhotenstvím.
  • Měla jste nízký příčný řez dělohy, takže nemáte vertikální jizvu nebo jizvu ve tvaru T.
  • Váš porod začíná spontánně. Když se necháte vyvolat, kontrakce mohou být silnější a rychlejší, což zvyšuje pravděpodobnost prasknutí dělohy.

Vaše šance na úspěšný VBAC se mohou snížit, pokud projdete termínem splatnosti nebo pokud máte více než dva porody císařským řezem.

V některých případech pro vás VBAC nemusí být bezpečný. Pokud jste v předchozím těhotenství zaznamenali rupturu dělohy nebo máte vertikální řez z předchozího porodu císařským řezem, VBAC se nedoporučuje.

Jak se mohu připravit na VBAC?

Naučte se vše, co můžete o VBAC. Promluvte si se svým lékařem o svých šancích na úspěch na základě vaší anamnézy a vašeho současného těhotenství. Měli byste také zvážit průzkum a výběr poskytovatele, který podporuje VBAC a má nízkou míru porodu císařským řezem.

Podívejte se na porodní třídu zahrnující VBAC a ujistěte se, že váš partner je s touto myšlenkou také.

Pečlivě si vyberte nemocnici. Během VBAC bude pro snížení rizika komplikací důležité pečlivé sledování vás a vašeho dítěte. V případě nouzového porodu císařským řezem budete chtít být v zařízení, které je dobře vybavené a schopné operaci zvládnout.

Pokud je to možné, počkejte, až porod začne sám. Pamatujte, že léky používané k vyvolání porodu mohou vyvolat silnější a rychlejší kontrakce. To zvyšuje riziko ruptury dělohy.

Pokud se rozhodnete doručovat prostřednictvím VBAC, nemusíte dělat nic zvláštního. Vaše prenatální péče bude stejná jako u jakéhokoli zdravého těhotenství a porod bude probíhat normálně. Očekávejte, že budete při porodu pečlivě sledováni.

Pamatujte, že vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je konečným cílem, i když to znamená opakovat porod císařským řezem. I když máte srdce nastavené na vaginální porod, buďte připraveni na komplikace, které by mohly vyžadovat další operaci. Váš porod by se mohl zastavit, poloha miminka by mohla představovat riziko nebo může být problém s placentou či pupeční šňůrou.

Mějte na paměti: Vše, na čem záleží, je zdravá matka a dítě.

Takeaway

Pokud se chcete dozvědět více o svých šancích na úspěšný vaginální porod po jednom nebo dvou císařských řezech, promluvte si se svým lékařem. Společně si můžete prohlédnout svá předchozí těhotenství a faktory, které vedly k rozhodnutí porodit chirurgicky. Váš lékař vám může pomoci zhodnotit vaše současné těhotenství, abyste se mohli co nejbezpečněji rozhodnout o VBAC nebo opakovaném císařském řezu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY