Váš průvodce bolestí na hrudi související s anémií

Bolest na hrudi je častým příznakem anémie a může být známkou toho, že je třeba upravit váš léčebný plán.

Anémie je jednou z nejčastěji diagnostikovaných poruch krve. Přestože existuje více verzí anémie, obavy jsou téměř vždy stejné. Tento stav se týká nízkého počtu červených krvinek, což znamená, že tělo nemusí dostávat dostatek kyslíku, aby dostatečně podporovalo kritické funkce.

Přestože únava nebo dušnost mohou být častější, dalším možným vedlejším účinkem anémie je bolest na hrudi.

Pochopení toho, co spouští bolesti na hrudi u anemických lidí, stejně jako to, jak zvládat symptomy nebo jaká léčba je nejlepší, je rozhodující pro znovuzískání kvality života a kontrolu této poruchy.

Jaký je pocit bolesti na hrudi z anémie?

Stejně jako u jiných stavů, které jsou často spojeny s bolestí na hrudi jako příznakem, bolest na hrudi související s anémií může mít pocit, jako byste něco tlačili nebo mačkali na hrudi.

Je také často spojena s rychlým srdečním tepem, který může vyvolat úzkost nebo záchvat paniky.

Když se objeví bolesti na hrudi, snažte se zůstat v klidu. Pokud necháte svou úzkost růst, může to zhoršit zážitek nebo dokonce vyvolat další příznaky nebo závažnější bolesti na hrudi.

Kdy byste měli jít na pohotovost s anemickou bolestí na hrudi?

Ve výchozím nastavení není bolest na hrudi normální. Pokud tedy zaznamenáte tento příznak, je nejlepší jej neignorovat. Měli byste vyhledat pohotovostní péči, pokud vaše bolest na hrudi:

  • změny intenzity od mírné po silnou nebo extrémně bolestivou
  • se vyskytuje často
  • trvá delší dobu 15 minut nebo více
  • je doprovázeno dalšími závažnými příznaky, jako jsou potíže s dýcháním

Možnosti léčby anemické bolesti na hrudi

Mějte na paměti, že možnosti léčby symptomů souvisejících s anémií budou obvykle spadat do dvou širokých kategorií – řešení, která léčí pouze symptomy, a řešení, která fungují na kontrolu a zvrácení anémie.

Zatímco krátkodobá léčba je skvělá pro zklidnění frekvence nebo závažnosti příznaků anémie, vaším dlouhodobým cílem by mělo být dostat anémii na kontrolovanou úroveň. To znamená, že se soustředíte na bezpečné zvýšení počtu červených krvinek.

Léčba bolesti na hrudi

Závažnost a frekvence vaší bolesti na hrudi, stejně jako jakékoli doprovodné příznaky, které jsou přítomny, určí léčebný plán, který lékař doporučí.

Například osoba, která často pociťuje bolest na hrudi po delším období dušnosti, může být požádána, aby začala s doplňováním kyslíku.

Nakonec žádný léčebný plán, který řeší pouze symptomy, nebude z dlouhodobého hlediska tak účinný jako léčba určená ke korekci nízkého počtu červených krvinek.

Léčba anémie

Léčebná řešení bude záviset na typ anémie, kterou člověk má, a také závažnost.

  • Vitamínové doplňky: U anémie s nedostatkem železa a vitamínů může být při nápravě nerovnováhy obvykle účinná úprava diety a případně doplnění vitamínů. V důsledku toho by související příznaky měly časem odeznít.
  • léky: Jiné formy anémie mohou vyžadovat různé léky na předpis, které pomáhají kostní dřeni těla produkovat více červených krvinek.
  • Krevní transfuze: Někteří lidé mohou mít prospěch z krevní transfuze, která může jednotlivci rychle pomoci zvýšit celkový počet červených krvinek. Krevní transfuze mohou být prvním krokem pro lidi žijící s těžšími případy anémie.
  • Transplantace kostní dřeně: Někteří lidé mohou navíc vyžadovat transplantaci kostní dřeně, pokud je jejich anémie spojena s vadnými kmenovými buňkami, které by za normálních okolností pracovaly na tvorbě nových krvinek.

Proč anémie způsobuje bolest na hrudi?

V mnoha případech může být několik charakteristických anemických příznaků spojeno se stejnou příčinou. Bolest na hrudi, dušnost, únava, bledá kůže a buď závodní nebo abnormální srdeční frekvence, to vše souvisí se špatným okysličováním v celém těle.

Protože nemáte dostatek červených krvinek k účinné distribuci kyslíku po těle, všechny tyto příznaky jsou možné a zdůrazňují zátěž, které vaše tělo čelí.

Bolest na hrudi je vedlejším produktem toho, že vaše srdce nedostává dostatek kyslíku. Vaše červené krvinky obsahují molekulu známou jako hemoglobin. Tento specifický protein se váže s kyslíkem v plicích a přenáší ho do různých částí těla.

Pokud máte problém s funkcí nebo množstvím červených krvinek ve vašem těle, může se u vás rozvinout anémie.

Všimněte si také, že specializovanější formy anémie, jako je srpkovitá anémie, mohou také způsobit komplikace, jako je akutní hrudní syndrom (ACS). ACS má mnoho příznaků, ale bolest na hrudi je jedním z nejčastějších.

Stejně jako u jiných forem anémie jsou za bolest na hrudi často odpovědné abnormality červených krvinek související s ACS. Mezi běžné příčiny může patřit infekce v plicích nebo shluk abnormálně tvarovaných krvinek vytvářející blokádu krevních cév vedoucích do srdce nebo plic.

Bolest na hrudi není nikdy příznakem, který by lidé měli ignorovat – bez ohledu na jejich základní zdravotní stav. Ale u lidí s anémií může být bolest na hrudi známkou toho, že se jejich stav zhoršuje a že jejich hladina červených krvinek je příliš nízká.

Ve většině případů je zaměření na léčbu a kontrolu anémie tím nejlepším preventivním opatřením, které může člověk udělat, aby zastavil bolesti na hrudi a další oslabující příznaky anémie.

Pokud se vaše bolest na hrudi zhoršuje, objevuje se stále častěji nebo je doprovázena dýchacími potížemi, nečekejte – jděte do nemocnice.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY