Vše, co potřebujete vědět o rakovině děložního čípku

Co je rakovina děložního čípku?

Rakovina děložního čípku je typ rakoviny, která začíná v děložním čípku. Děložní hrdlo je dutý válec, který spojuje spodní část ženské dělohy s pochvou. Většina karcinomů děložního čípku začíná v buňkách na povrchu děložního čípku.

Rakovina děložního čípku byla kdysi hlavní příčinou úmrtí amerických žen. To se změnilo od doby, kdy se screeningové testy staly široce dostupnými.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Mnoho žen s rakovinou děložního čípku si neuvědomuje, že mají onemocnění brzy, protože obvykle nezpůsobuje příznaky až do pozdních stádií. Když se symptomy objeví, lze je snadno zaměnit za běžné stavy, jako jsou menstruační období a infekce močových cest (UTI).

Typické příznaky rakoviny děložního čípku jsou:

 • neobvyklé krvácení, například mezi menstruacemi, po sexu nebo po menopauze
 • vaginální výtok, který vypadá nebo voní jinak než obvykle
 • bolest v pánvi
 • potřebu častěji močit
 • bolest při močení

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře na vyšetření. Zjistěte, jak váš lékař diagnostikuje rakovinu děložního čípku.

Příčiny rakoviny děložního čípku

Většina případů rakoviny děložního čípku je způsobena sexuálně přenosným lidským papilomavirem (HPV). Jedná se o stejný virus, který způsobuje genitální bradavice.

Existuje asi 100 různých kmenů HPV. Pouze některé typy způsobují rakovinu děložního čípku. Dva typy, které nejčastěji způsobují rakovinu, jsou HPV-16 a HPV-18.

To, že se nakazíte rakovinotvorným kmenem HPV, neznamená, že dostanete rakovinu děložního čípku. Váš imunitní systém zlikviduje drtivou většinu infekcí HPV, často do dvou let.

HPV může také způsobit jiné druhy rakoviny u žen a mužů. Tyto zahrnují:

 • rakovina vulvy
 • vaginální rakovina
 • rakovina penisu
 • anální rakovina
 • rakovina konečníku
 • rakovina hrdla

HPV je velmi častá infekce. Zjistěte, jaké procento sexuálně aktivních dospělých ji dostane v určité fázi svého života.

Léčba rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je velmi dobře léčitelná, pokud ji zachytíte včas. Čtyři hlavní léčby jsou:

 • chirurgická operace
 • radiační terapie
 • chemoterapie
 • cílená terapie

Někdy se tyto léčby kombinují, aby byly účinnější.

Chirurgická operace

Účelem operace je odstranit co nejvíce rakoviny. Někdy může lékař odstranit pouze oblast děložního čípku, která obsahuje rakovinné buňky. U rakoviny, která je rozšířenější, může operace zahrnovat odstranění děložního čípku a dalších orgánů v pánvi.

Radiační terapie

Radiace zabíjí rakovinné buňky pomocí vysokoenergetických rentgenových paprsků. Může být dodáván prostřednictvím stroje mimo tělo. Může být také podáván zevnitř těla pomocí kovové trubice umístěné v děloze nebo vagíně.

Chemoterapie

Chemoterapie využívá léky k zabíjení rakovinných buněk v celém těle. Lékaři tuto léčbu podávají v cyklech. Budete dostávat chemoterapii po určitou dobu. Poté léčbu ukončíte, aby vaše tělo mělo čas se zotavit.

Cílená terapie

Bevacizumab (Avastin) je novější lék, který funguje jiným způsobem než chemoterapie a ozařování. Blokuje růst nových krevních cév, které pomáhají rakovině růst a přežít. Tento lék se často podává spolu s chemoterapií.

Pokud váš lékař objeví prekancerózní buňky ve vašem děložním čípku, lze je léčit. Podívejte se, jaké metody zabraňují přeměně těchto buněk na rakovinu.

Fáze rakoviny děložního čípku

Poté, co vám byla diagnostikována, váš lékař přiřadí vaší rakovině fázi. Stádium říká, zda se rakovina rozšířila, a pokud ano, jak daleko se rozšířila. Stanovení stádia rakoviny může vašemu lékaři pomoci najít pro vás správnou léčbu.

Rakovina děložního čípku má čtyři fáze:

 • Fáze 1: Rakovina je malá. Může se rozšířit do lymfatických uzlin. Nerozšířil se do jiných částí vašeho těla.
 • Fáze 2: Rakovina je větší. Může se rozšířit mimo dělohu a děložní hrdlo nebo do lymfatických uzlin. Stále se nedostalo do jiných částí vašeho těla.
 • Fáze 3: Rakovina se rozšířila do spodní části pochvy nebo do pánve. Může to být blokování močovodů, trubic, které vedou moč z ledvin do močového měchýře. Nerozšířil se do jiných částí vašeho těla.
 • Fáze 4: Rakovina se mohla rozšířit mimo pánev do orgánů, jako jsou plíce, kosti nebo játra.

Test na rakovinu děložního čípku

Pap stěr je test, který lékaři používají k diagnostice rakoviny děložního čípku. K provedení tohoto testu váš lékař odebere vzorek buněk z povrchu vašeho děložního čípku. Tyto buňky jsou poté odeslány do laboratoře, kde mají být testovány na prekancerózní nebo rakovinné změny.

Pokud jsou tyto změny nalezeny, může vám lékař navrhnout kolposkopii, což je postup pro vyšetření vašeho děložního čípku. Během tohoto testu může váš lékař provést biopsii, což je vzorek cervikálních buněk.

The Americká pracovní skupina pro preventivní služby (USPSTF) doporučuje následující plán screeningu pro ženy podle věku:

 • Věk 21 až 29 let: Jednou za tři roky si nechte udělat Pap stěr.
 • Věk 30 až 65 let: Nechte si udělat Pap stěr jednou za tři roky, nechte si udělat vysoce rizikový HPV (hrHPV) test každých pět let nebo si nechte udělat Pap stěr plus hrHPV každých pět let.

Potřebujete Pap stěr? Zjistěte, co můžete očekávat během Pap testu.

Rizikové faktory rakoviny děložního čípku

HPV je největším rizikem pro rakovinu děložního čípku. Mezi další faktory, které mohou také zvýšit vaše riziko, patří:

 • virus lidské imunodeficience (HIV)
 • chlamydie
 • kouření
 • obezita
 • rodinná anamnéza rakoviny děložního čípku
 • dieta s nízkým obsahem ovoce a zeleniny
 • užívání antikoncepčních pilulek
 • mít tři donošená těhotenství
 • být mladší 17 let, když jste poprvé otěhotněla

I když máte jeden nebo více z těchto faktorů, nejste předurčeni k tomu, abyste onemocněli rakovinou děložního čípku. Zjistěte, co můžete začít dělat hned teď, abyste snížili riziko.

Prognóza rakoviny děložního čípku

U rakoviny děložního čípku, která je zachycena v raných stádiích, kdy je stále omezena na děložní čípek, je pětiletá míra přežití 92 procent.

Jakmile se rakovina rozšíří v oblasti pánve, pětiletá míra přežití klesne na 56 procent. Pokud se rakovina rozšíří do vzdálených částí těla, přežití je spravedlivé 17 procent.

Rutinní testování je důležité pro zlepšení výhledu žen s rakovinou děložního čípku. Když je tato rakovina zachycena brzy, je velmi dobře léčitelná.

Operace rakoviny děložního čípku

Rakovinu děložního čípku léčí několik různých typů operací. Který z nich vám lékař doporučí, závisí na tom, jak daleko se rakovina rozšířila.

 • Kryochirurgie zmrazí rakovinné buňky pomocí sondy umístěné do děložního čípku.

 • Laserová chirurgie vypálí abnormální buňky laserovým paprskem.
 • Konizace odstraňuje část čípku ve tvaru kužele pomocí chirurgického nože, laseru nebo tenkého drátu zahřátého elektřinou.

 • Hysterektomie odstraní celou dělohu a děložní hrdlo. Když je také odstraněn horní okraj pochvy, nazývá se to radikální hysterektomie.

 • Trachelektomie odstraní děložní hrdlo a horní část pochvy, ale ponechá dělohu na místě, aby žena mohla mít v budoucnu děti.

 • Exenterace pánve může odstranit dělohu, vagínu, močový měchýř, konečník, lymfatické uzliny a část tlustého střeva v závislosti na tom, kde se rakovina rozšířila.

Prevence rakoviny děložního čípku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zabránit rakovině děložního čípku, je pravidelné vyšetření pomocí Pap stěru a/nebo hrHPV testu. Screening zachycuje prekancerózní buňky, takže je lze léčit dříve, než se změní v rakovinu.

Infekce HPV způsobuje většinu případů rakoviny děložního čípku. Infekci lze předejít vakcínami Gardasil a Cervarix. Očkování je nejúčinnější předtím, než se člověk stane sexuálně aktivním. Proti HPV se mohou očkovat chlapci i dívky.

Zde je několik dalších způsobů, jak můžete snížit riziko HPV a rakoviny děložního čípku:

 • omezit počet sexuálních partnerů, které máte
 • vždy používejte kondom nebo jinou bariérovou metodu, když máte vaginální, orální nebo anální sex

Abnormální výsledek Pap stěru naznačuje, že máte v děložním čípku prekancerózní buňky. Zjistěte, co dělat, pokud je váš test pozitivní.

Statistika rakoviny děložního čípku

Zde jsou některé klíčové statistiky o rakovině děložního čípku.

The American Cancer Society odhaduje, že v roce 2019 bude přibližně 13 170 Američankám diagnostikována rakovina děložního čípku a 4 250 na tuto nemoc zemře. Většina případů bude diagnostikována u žen ve věku 35 až 44 let.

Hispánské ženy jsou nejpravděpodobnější etnickou skupinou, která ve Spojených státech dostane rakovinu děložního čípku. Nejnižší sazby mají američtí indiáni a domorodci z Aljašky.

Úmrtnost na rakovinu děložního čípku v průběhu let klesla. Od roku 2002-2016 byl počet úmrtí 2,3 na 100 000 žen za rok. Částečně byl tento pokles způsoben lepším screeningem.

Rakovina děložního čípku a těhotenství

Je vzácné, aby vám byla diagnostikována rakovina děložního čípku, když jste těhotná, ale může se to stát. Většina rakovin nalezených během těhotenství je objevena v raném stádiu.

Léčba rakoviny, když jste těhotná, může být komplikovaná. Váš lékař vám může pomoci rozhodnout o léčbě na základě stádia vaší rakoviny a toho, jak daleko jste v těhotenství.

Pokud je rakovina ve velmi raném stádiu, můžete před zahájením léčby počkat na porod. V případě pokročilejší rakoviny, kde léčba vyžaduje hysterektomii nebo ozařování, se budete muset rozhodnout, zda budete pokračovat v těhotenství.

Lékaři se pokusí donosit vaše dítě, jakmile přežije mimo dělohu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY