Výhody Vernix Caseosa během těhotenství a porodu

Porod a porod je obdobím smíšených emocí. Můžete být vyděšení a nervózní. Některé ženy popisují porod jako nejhorší představitelnou bolest. Ale buďte si jisti, že tyto pocity budou zapomenuty v okamžiku, kdy uvidíte svého novorozence.

Minuty po narození miminka se mohou zdát jako rozmazané. Matky a děti si užijí trochu času na mazlení a kontaktu kůže na kůži, ale netrvá dlouho a sestra odebere novorozence, aby zkontrolovala jejich váhu, tělesnou teplotu a obvod hlavy.

Není také neobvyklé, že se novorozenci koupou brzy po narození, často během prvních dvou hodin. Koupel odstraňuje plodovou vodu a krev z pokožky vašeho miminka, takže možná nebudete přemýšlet dvakrát nad tím, že vaše miminko dostane první koupel. Oddálení první koupele však může přinést výhody.

Koupání neodstraňuje pouze zmíněné tekutiny z pokožky vašeho novorozence, ale také odstraňuje vernix caseosa, což je bílá látka nacházející se na kůži vašeho miminka.

Co je vernix caseosa?

Vernix caseosa je ochranná vrstva na pokožce vašeho dítěte. Jeví se jako bílá hmota podobná sýru. Tento povlak se vytváří na pokožce dítěte v děloze. Stopy látky se mohou objevit na kůži po narození. Možná se ptáte, jaký je účel tohoto nátěru?

Abyste pochopili roli vernix caseosa, zamyslete se nad tím, jak vaše pokožka reaguje na přílišné vystavení vodě. Po plavání nebo koupeli netrvá dlouho a na prstech a pokožce se vytvoří vrásky. Tekutiny mají stejný účinek na nastávající miminka.

Pamatujte, že vaše dítě plave v plodové vodě po dobu 40 týdnů. Je to tento povlak, který chrání pokožku nenarozeného dítěte před tekutinou. Bez této ochrany by dětská pokožka v děloze praskala nebo se zvrásňovala.

Vernix caseosa přispívá k tomu, že miminka mají po narození jemnou pokožku. Také chrání pokožku vašeho dítěte před infekcemi v děloze.

Množství vernix caseosa na kůži vašeho dítěte se snižuje, čím blíže se blížíte k termínu porodu. U donošených dětí je normální mít tuto látku na kůži.

Pokud však porodíte po termínu, vaše dítě může mít méně povlaku. Předčasně narozené děti mívají více vernix caseosa než donošené děti.

Jaké jsou výhody vernix caseosa?

Výhody vernix caseosa nejsou omezeny na těhotenství: Tento povlak také prospívá vašemu dítěti během a po porodu. Bez ohledu na to, jak málo nebo jaké množství látky zůstane na kůži vašeho dítěte po narození, zvažte ponechání vernix caseosa na kůži vašeho novorozence co nejdéle. To znamená odložit první koupel.

Mezi výhody tohoto přírodního ochranného prostředku patří následující.

Má antimikrobiální vlastnosti

Novorozenci mají křehký imunitní systém, což znamená, že jsou náchylnější k nemocem. Kojení pomáhá posílit imunitní systém dítěte, ale není to jediná možnost. Vernix caseosa může také chránit novorozence před infekcemi po narození. Povlak totiž obsahuje antioxidanty a také protiinfekční a protizánětlivé vlastnosti.

Mazání přes porodní cesty

Vernix caseosa neposkytuje pouze ochrannou bariéru pro tekutiny v děloze. Může také snížit tření, když vaše dítě prochází porodními cestami během porodu.

Pomáhá regulovat tělesnou teplotu miminka

Během těhotenství hraje vaše tělo zásadní roli při regulaci tělesné teploty vašeho dítěte. Miminku po porodu nějakou dobu trvá, než si reguluje svou tělesnou teplotu. To je důvod, proč je důležité zabalit dítě do přikrývek a udržovat pohodlnou pokojovou teplotu. Udržení vernix caseosa na kůži dítěte co nejdéle může přirozeně stabilizovat jeho tělesnou teplotu.

Hydratuje pokožku vašeho miminka

Vernix caseosa také přispívá k měkčí a hladší pokožce při narození a po porodu. Tato hmota podobná sýru je přírodním zvlhčovačem pro kojence, který chrání jejich pokožku před vysušením a popraskáním.

Měli byste odložit první koupání svého dítěte?

Jakmile pochopíte roli vernix caseosa, můžete se rozhodnout odložit první koupel vašeho dítěte, abyste maximalizovali zdravotní přínosy. Dobu, kterou si zvolíte pro odložení koupele, je jen na vás.

Některé matky nedávají miminku první koupel několik dní nebo až týden po narození. Ale nemusíte čekat tak dlouho. I když první koupel odložíte jen o 24 až 48 hodin, vašemu novorozenci prospívá.

Požádejte, aby sestra použila měkký hadřík k jemnému odstranění všech stop krve a plodové vody z kůže novorozence. Ale máte možnost říct nemocničnímu personálu, že si nepřejete, aby odstraňoval přebytečná množství vernix caseosa. Během příštího jednoho až dvou dnů jemně vmasírujte povlak do pokožky vašeho dítěte.

Je pravda, že děti se rodí pokryté tekutinou a krví. Miminka se ale nerodí špinavá, takže není na škodu první koupání odložit. Výjimkou je případ, kdy je vaše dítě pokryto mekoniem, což je stolice.

Stolice nenarozeného dítěte během těhotenství obvykle zůstává ve střevech. Někdy však výkaly během porodu proniknou do plodové vody. Rychlé koupání po porodu snižuje riziko, že miminko požije mekonium, což může vést k respiračním problémům.

Jídlo s sebou

Sestry oddělují novorozence od jejich matek po porodu k testování a koupeli. Testování je nutné, ale koupel ne. Můžete se rozhodnout, kdy a kde své dítě poprvé vykoupat, takže se nebojte promluvit. Sdělte svá přání svému lékaři a nemocničnímu personálu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY