Vyrovnávání se s depresí po smrti milovaného

Co je deprese?

V životě je mnoho krásných a povznášejících věcí, ale také ztráta. Ztráta milované osoby může vyvolat intenzivní pocity smutku. U některých lidí může tento smutek vést k depresi nebo zhoršit základní depresi.

Můžete očekávat, že budete po ztrátě truchlit a cítit se smutně, ale dlouhodobé pocity smutku a beznaděje mohou znamenat, že máte deprese. Ať už prožíváte smutek nebo depresi nebo obojí, existuje mnoho přístupů, které vám mohou pomoci uzdravit se s časem.

Rozdíly mezi smutkem a depresí

Každý truchlí jinak. Někteří lidé mohou mít příznaky, které jsou velmi podobné depresi, jako je stažení ze sociálního prostředí a intenzivní pocity smutku. Mezi depresí a smutkem jsou však velmi důležité rozdíly.

Trvání příznaku. Lidé s depresí se cítí v depresi téměř pořád. Truchlící lidé mají často příznaky, které kolísají nebo přicházejí ve vlnách.

Přijetí podpory. Lidé s depresí se často začínají izolovat a dokonce se mohou vyhýbat ostatním. Lidé, kteří truchlí, se mohou vyhýbat živému sociálnímu prostředí, ale často přijímají určitou podporu od svých blízkých.

Schopnost fungovat. Někdo, kdo truchlí, může být stále schopen jít do práce nebo do školy. Mohou mít dokonce pocit, že účast na těchto aktivitách pomůže zaměstnat jejich mysl. Pokud jste však klinicky depresivní, mohou se u vás objevit příznaky tak závažné, že nemůžete chodit do práce ani dělat jiné důležité úkoly.

Smutek může být spouštěčem deprese, ale ne každý, kdo truchlí, deprese zažije.

Co je to komplikovaný smutek?

Smutek je normální, očekávaný soubor emocí, které mohou nastat po ztrátě milované osoby. Někteří lidé však zažívají výraznější a déle trvající úroveň smutku. Toto je známé jako komplikovaný smutek.

Komplikovaný smutek může sdílet mnoho stejných příznaků deprese. Může to také vést k depresi nebo zhoršit depresi u někoho, kdo to již prožívá.

Mezi příznaky komplikovaného smutku patří:

 • potíže myslet na cokoli jiného než na smrt vašeho blízkého
 • trvalá touha po vašem zesnulém milovaném
 • potíže přijmout, že váš milovaný je pryč
 • dlouhotrvající hořkost nad ztrátou
 • pocit, jako by váš život již neměl smysl
 • problém věřit druhým
 • obtížně si pamatujete pozitivní vzpomínky na svého blízkého
 • smutek se zhoršuje místo lepšího

Jak se o sebe starat

Starat se o sebe není sobecké jednání, když prožíváte smutek. Místo toho to může být součástí procesu, který vám pomůže cítit se lépe mentálně i fyzicky.

Některé způsoby péče o sebe zahrnují:

 • pravidelně cvičit, jako je procházka, jízda na kole, používání eliptického stroje nebo cvičení (vždy před zahájením cvičebního programu se poraďte se svým lékařem)

 • spát každou noc alespoň 7 až 8 hodin
 • zkoumání nových dovedností, jako je kurz vaření, vstup do knižního klubu nebo zápis na seminář na místní vysoké škole
 • volání nebo návštěva přátel nebo blízkých, kteří mohou nabídnout podporu
 • připojení k podpůrné skupině pro ty, kteří zažili ztrátu milované osoby

Stejně jako některé přístupy mohou pomoci, jiné nemusí. Obracet se k drogám nebo alkoholu, abyste unikli svým myšlenkám, není produktivní chování a ve skutečnosti vám může časem připadat ještě horší.

Když přijdete na důležité datum související se svým blízkým, jako je výročí nebo narozeniny, nemusíte předstírat, že pro vás datum není podstatné. Potvrďte den. Oslavte vzpomínku svého blízkého nebo trávte čas s blízkými, kteří vám mohou pomoci cítit se lépe.

Kdy vyhledat pomoc

Ztráta milovaného člověka vám změní život a může ve vašem životě zanechat hlubokou díru. Zavolejte svého lékaře, pokud vám tato ztráta způsobí následující příznaky:

 • potíže s prováděním každodenních činností
 • pocit viny nebo obviňování ze smrti svého blízkého
 • pocit, jako byste v životě neměli žádný smysl
 • ztrácí chuť zapojit se do sociálních aktivit
 • přát si, abys také zemřel
 • pocit, jako by váš život nestál za to žít, pokud nemáte svého milovaného

Váš lékař vám může doporučit navštívit poskytovatele duševního zdraví, který se specializuje na smutek. Tento terapeut by mohl navrhnout několik možností léčby, jako je talk terapie, léky nebo obojí. Tato ošetření by vám mohla pomoci zpracovat vaši ztrátu a zvládnout váš smutek.

Poznámka: Pokud máte myšlenky na sebevraždu nebo sebepoškozování, zavolejte 911 nebo vás někdo vezme na pohotovost. Můžete také zavolat na národní linku prevence sebevražd na tel. Čísle 800-273-8255.

Dlouhodobý výhled

Ztráta milované osoby neznamená, že váš život skončil, ale znamená to, že věci budou jiné. Hledání pomoci a podpory vám může pomoci cítit se lépe. Časem můžete najít uzdravení, které vám pomůže pohnout se životem vpřed a zároveň oslavovat vzpomínku vašeho blízkého.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY