Zábavná fakta o imunitním systému

Váš imunitní systém je verzí armády vašeho těla: přísahal, že se budete bránit všem, kdo ho ohrožují, ať už zahraničním nebo domácím. Má několik opravdu zajímavých vojáků, kteří to umožňují.

Váš imunitní systém chrání před nemocemi, infekcí a pomáhá vám zotavit se po zranění.

Řeka krve a lymfy

Imunitní systém je komplexní bojový systém poháněný pěti litry krve a lymfy. Lymfa je čirá a bezbarvá tekutina, která prochází skrz tkáně těla.

Společně tyto dvě tekutiny transportují všechny prvky imunitního systému, aby mohly vykonávat svou práci.

Bílé (rytířské) buňky

Jako bílí rytíři zabíjející draka se bílé krvinky vrhají do bitvy při jakékoli známce potíží. Existují dva různé typy bílých krvinek: fagocyty a lymfocyty.

Fagocyty se mohou pohybovat vašimi krevními cévami a tkání, aby pohltily nebo absorbovaly útočníky. Fagocyty se zaměřují na organismy, které způsobují onemocnění (nebo patogeny) a toxiny. Toxiny jsou přírodní jed produkovaný některými organismy jako forma ochrany. Někdy, když fagocyt absorbuje patogen, vyšle chemickou látku, která pomáhá lymfocytům identifikovat, o jaký patogen se jedná.

Každý patogen nese specifický typ antigenu a každý lymfocyt ve vašem těle nese protilátky určené k boji s antigeny přenášenými patogeny. V těle jsou tři hlavní typy lymfocytů: B buňky, T buňky a přirozené zabíječe.

B buňky vytvářejí protilátky, které napadají bakterie, viry a toxiny, které vstupují do těla. T buňky zabíjejí buňky v těle, které byly napadeny viry nebo které se staly rakovinnými. Stejně jako T buňky zabíjejí přirozené zabíječe infikované nebo rakovinné buňky. Ale místo toho, aby produkovaly protilátky, vytvářejí speciální enzym nebo chemikálii, která zabíjí buňky.

Vaše tělo vytváří nové protilátky, kdykoli je infikováno novým antigenem. Pokud vás stejný antigen infikuje podruhé, vaše tělo může rychle vytvořit kopie odpovídající protilátky, aby ji zničilo.

Tito stateční vojáci žijí jen několik týdnů, takže je dobře, že jich je hodně – jedna kapka krve může obsahovat až 25 000 bílých krvinek.

Horečka a zánět jsou dobré příznaky

Horečka a zánět mohou být nepříjemné, ale jsou to známky toho, že vaše tělo dělá svou práci. Horečka uvolňuje bílé krvinky, zvyšuje metabolismus a zastavuje množení určitých organismů.

K zánětu dochází, když každá poškozená buňka uvolňuje histaminy. Histaminy způsobují dilataci buněčných stěn. To vytváří zarudnutí, teplo, bolest a otok zánětu. Výsledkem je, že vaše tělo omezuje účinky dráždidla.

Spi teď nebo navždy zachovej klid

Běhali jste jako blázni a najednou se vám udělalo špatně? To se váš imunitní systém mstí.

Pokud nespíte více než pět hodin za noc, váš imunitní systém může upadnout do deprese, stejně jako vy. To vám umožní nachlazení, chřipku a infekci.

Trochu slunce je dobré

Vystavení se slunečnímu záření je způsob, jakým vaše tělo přirozeně produkuje vitamín D. To pomáhá odvrátit řadu špatných věcí, jako je deprese, srdeční onemocnění a některé druhy rakoviny. Je to dobré i pro lidi s autoimunitními poruchami.

Člověk se světlou pletí potřebuje za slunečného dne jen asi 10 minut, aby získal veškerý potřebný vitamín D. Příliš mnoho slunce však může dočasně poškodit váš imunitní systém a nakonec vést k rakovině kůže. Pamatujte, že slunce je dobré, ale když plánujete trávit čas venku, musíte si chránit pokožku.

Odborníci na péči o pleť doporučují všem lidem nosit opalovací krémy se širokospektrální UVA a UVB ochranou, slunečním ochranným faktorem (SPF) 30 nebo vyšším a voděodolným. Když je slunce velmi silné, měli byste také nosit ochranný oděv, jako například:

 • košile s dlouhým rukávem
 • dlouhé kalhoty
 • klobouky se širokou krempou
 • sluneční brýle

Také se zdržujte převážně ve stínu, když jsou sluneční paprsky nejsilnější, mezi 10. a 14. hodinou.

Stres poškozuje váš imunitní systém

Váš imunitní systém je připraven na vše, co na něj můžete vrhnout. Zvládne ale jen tolik.

Stres má významný vliv na váš imunitní systém. Během stresu série událostí uvolňuje kortizol, adrenalin a další stresové hormony z nadledvin. Společně pomáhají vašemu tělu vyrovnat se se stresem. Normálně je kortizol užitečný, protože snižuje zánět v těle, který je důsledkem imunitních reakcí způsobených stresem.

Ale pokud je člověk chronicky stresovaný, stresové hormony mohou časem ovlivnit fungování těla. To zvyšuje vaše riziko zdravotních problémů, včetně:

 • úzkost
 • Deprese
 • zažívací problémy
 • srdeční choroba
 • poruchy spánku
 • přibývání na váze
 • problémy s pamětí a koncentrací

Je důležité najít zdravé způsoby, jak se vypořádat se stresem. Snížíte tak riziko dlouhodobého stresu a s ním souvisejících zdravotních problémů. Některé dobré způsoby, jak snížit stres, zahrnují:

 • rozjímání
 • jóga
 • akupunktura
 • talk terapie
 • arteterapie
 • cvičení
 • jíst zdravě

Smích pomáhá vašemu imunitnímu systému

Říká se, že smích je nejlepší lék, a je na tom pravdy. Smích uvolňuje dopamin a další chemikálie pro dobrý pocit v mozku, z nichž všechny mohou pomoci snížit stres.

Dvacet minut smíchu denně nemusí lékaře oddálit, ale může pomoci udržet váš imunitní systém správně fungovat.

Bakterie vás udrží zdravé

Vaše střeva jsou plná spousty bakterií a dalších věcí, které vám pomohou strávit jídlo. Ale bakterie mimo vaše tělo jsou normálně považovány za odporné a nechutné. I když něco z toho může být pravda, potřebujete tyto bakterie, abyste zůstali zdraví.

Váš imunitní systém se dokáže přizpůsobit, a proto jsou tu lidské bytosti tak dlouho. Jakmile se vaše tělo dostane do kontaktu s cizí látkou, napadne ji a zapamatuje si ji. Pokud se to vrátí, vaše tělo ví, co má dělat. Nejzřetelnější je to u spalniček: jedna infekce obvykle stačí k ochraně na celý život.

Alergie

Každý, kdo zažívá sezónní alergie nebo sennou rýmu, chce pravděpodobně proklínat každou molekulu pylu nebo lupiny kolem sebe. Tyto mikroskopické částice způsobují uvolňování histaminů, které vytvářejí některé z nepříjemných příznaků alergií.

Alergie se netýká každého. Jsou způsobeny tím, že vaše tělo považuje za patogen něco neškodného, ​​jako je pyl nebo druh jídla. Vaše tělo proti němu spustí imunitní odpověď, což způsobí, že pociťujete příznaky alergie.

Autoimunitní poruchy

Někdy váš imunitní systém napadne tkáně v těle a způsobí onemocnění. Tomu se říká autoimunita.

Imunitní systém většiny lidí si zvykne na vlastní tkáň ještě před narozením. Dělají to tak, že vypnou buňky, které by je napadly. Autoimunitní poruchy jsou, když tělo omylem napadne zdravou tkáň. To je to, co se vyskytuje u lidí s autoimunitními onemocněními, jako jsou:

 • roztroušená skleróza
 • lupus
 • revmatoidní artritida
 • psoriáza

Tato onemocnění se léčí léky, které potlačují imunitní systém.

Udržujte svůj imunitní systém silný

Váš imunitní systém tvrdě pracuje, aby vás chránil každý den, ale existují věci, které mu můžete pomoci:

 • Dobře se vyspěte. Vaše tělo nemůže
  fungovat správně, pokud nespíte dobře.
 • Dodržujte dobrou hygienu. Mytí rukou
  pravidelně může zabránit infekcím.
 • Jezte vyváženou stravu a dopřejte si dostatek pohybu. Stravování
  výživné jídlo a zůstat aktivní pomohou vašemu tělu bojovat s infekcemi.

Food Fix: Posílení imunitního systému

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY