Způsobují nebo ovlivňují váš ekzém vakcíny COVID-19?

Výzkum ukazuje, že několik lidí s ekzémem může po očkování proti COVID-19 dostat vzplanutí. Výzkum však neukazuje, že vakcíny způsobují ekzém u lidí, kteří ho ještě nemají.

Pacient, který dostává vakcínu COVID-19
Karl Tapales/Getty Images

Zdá se, že některé studie naznačují, že několik dospělých s ekzémem může po podání vakcíny COVID-19 zaznamenat vzplanutí nebo průlomové příznaky. Současný výzkum však nenaznačuje souvislost mezi vakcínami a příznaky ekzému u lidí, kteří ještě nemají kožní onemocnění.

V tomto článku se zabýváme příznaky ekzému a případnými souvislostmi s vakcínou COVID-19.

Můžete dostat ekzém po vakcíně COVID-19?

Je možné, i když vzácně, že u lidí, kteří mají kožní onemocnění před očkováním proti COVID-19, se mohou objevit průlomové příznaky ekzému.

A dopis editorovi ukázali, že někteří vědci zaznamenali případy vzplanutí ekzému u dospělých, kteří dostali vakcínu COVID-19, ale vědci sdíleli, že příznaky byly snadno zvládnutelné a nebyly závažné nebo nebezpečné.

Celkově vědci považují vakcínu COVID-19 za bezpečnou a dobře tolerovanou.

Co je ekzém?

Ekzém je zánětlivé kožní onemocnění.

Příznaky zahrnují:

 • puchýře
 • suchá kůže
 • svědění
 • šupinaté skvrny
 • kožní infekce
 • vyrážky

Více než 31 milionů lidí ve Spojených státech má ekzém a může postihnout téměř každého. Ačkoli se u lidí běžně vyvine ve věku 20 let nebo když jsou starší než 50 let. Příznaky se mohou pohybovat od mírných až po závažné.

Lidé s ekzémem mohou zaznamenat vzplanutí symptomů, které mohou trvat několik dní až několik týdnů. Příčiny těchto vzplanutí mohou zahrnovat určité environmentální situace, spouštěče, jako je stres, nebo určité produkty nebo oblečení, které dráždí pokožku.

Zhoršují vám vakcíny proti COVID-19 ekzém?

Podle a dopis lékařiCentra pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že ekzém není kontraindikací očkování, což znamená, že očkování v případě ekzému není nedoporučované nebo znepokojivé.

Nějaký případy, nicméně popsali vzplanutí a příznaky ekzému u lidí, kteří dostali vakcínu COVID-19. National Eczema Society uznala četné zprávy o zhoršujících se symptomech ekzému u lidí poté, co dostali vakcínu COVID-19.

Čím více populace dostává vakcínu, mohou se objevit vzácné reakce.

Zdá se však, že obecné ekzémové reakce na vakcíny jsou zvládnutelné pomocí léků, a proto je důležité konzultovat se svým lékařem, pokud si myslíte, že zažíváte reakci.

Co byste měli dělat s vyrážkou na kůži po očkování proti COVID-19?

Pokud si všimnete vyrážky nebo změny barvy na kůži po podání jakékoli vakcíny, je důležité poradit se se svým lékařem nebo dermatologem. Váš lékař může zhodnotit stupeň zánětu a podráždění vaší pokožky a určit vhodnou léčbukterá by mohla zahrnovat:

 • perorální lék
 • masti
 • odpočinek
 • další kroky ke zklidnění zánětu

Jak léčíte ekzém na obličeji a očích po očkování proti COVID-19?

Vaše oči jsou citlivou a zranitelnou částí vašeho těla, protože okolní kůže je tenká. Je vzácné, aby vaše oči nebo obličej reagovaly na vakcínu COVID-19.

Pokud však po očkování proti COVID-19 pociťujete změnu barvy, vyrážku, svědění nebo jiné příznaky nepohodlí na obličeji a kolem očí, je důležité, abyste se ihned poradili se svým lékařem.

Pokud se vyhnete škrábání nebo mnutí očí, když jsou svědivé, můžete zabránit jejich zánětu nebo podráždění, čímž zabráníte poškození, které ovlivňuje vidění.

Váš lékař může předepsat vhodnou léčbu, jako jsou léky a masti, na základě typů příznaků, které pociťujete. Tato ošetření mohou zklidnit postiženou oblast a zmírnit nepohodlí, aby se zabránilo poškrábání.

Kromě léků a mastí mohou často pomoci domácí prostředky. Mohou zahrnovat:

 • mytí rukou
 • jít bez make-upu
 • pomocí hustých hydratačních a jemných čisticích prostředků bez vůně

Vakcíny proti COVID-19 jsou bezpečné

Od podzimu 2022 byly stovky milionů lidí bezpečně očkovány proti COVID-19. Lidé spravovali více než 646 milionů dávky ve Spojených státech.

Vakcíny od čtyř výrobců léků prošly přísným vědeckým hodnocením Food and Drug Administration standardy pro bezpečnost, efektivitu a kvalitu výroby.

Odborníci tvrdí, že vakcíny proti COVID-19 jsou obecně bezpečné a účinné.

U některých lidí se po podání vakcíny objevují nežádoucí účinky, zatímco u jiných se zdá, že žádné vedlejší účinky nemají. Časté nežádoucí účinky po očkování proti COVID-19 zahrnují:

 • horečka
 • bolest hlavy
 • bolest v místě vpichu

Tyto vedlejší účinky obvykle odezní během několika dnů.

Pokud se domníváte, že zažíváte nežádoucí reakci na vakcínu COVID-19, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Ekzém je běžné zánětlivé kožní onemocnění, které se může lišit od mírného po těžké. Může se objevit vzplanutí příznaků, které trvá několik dní až několik týdnů.

Vědci považují vakcíny COVID-19 za bezpečné a dobře tolerované. Studie ukazují, že malé procento lidí může po očkování COVID-19 zaznamenat vzplanutí příznaků ekzému, ale příznaky jsou snadno léčitelné a pravděpodobně nebudou závažné.

Odborníci tvrdí, že ekzém by obvykle neměl bránit člověku dostat bezpečnou a účinnou vakcínu proti COVID-19.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY