Způsoby, jak pomoci svým blízkým zvládnout jejich mnohočetný myelom

MoMo Productions/Getty Images

Diagnóza mnohočetného myelomu může být pro milovanou osobu zdrcující. Potřebují povzbuzení a pozitivní energii. Tváří v tvář tomu se můžete cítit bezmocní. Ale vaše láska a podpora mohou hrát klíčovou roli v jejich uzdravení.

Zde je několik tipů, jak pomoci milované osobě zvládnout mnohočetný myelom a vyrovnat se s ním.

1. Seznamte se s jejich léčbou

Váš milovaný toho má na talíři hodně, takže ocení jakoukoli podporu, kterou mu můžete nabídnout. Léčba mnohočetného myelomu může být stresující. Pokud se dozvíte o jejich stavu a léčbě, bude snazší vcítit se a pochopit jejich proces obnovy.

Chcete-li se vzdělávat, požádejte o doprovod svého blízkého na schůzky s lékařem. To poskytuje příležitost dozvědět se o možnostech léčby přímo od svého lékaře. Můžete také položit lékaři otázky, abyste porozuměli prognóze a léčbě svého blízkého. Kromě toho může lékař poskytnout doporučení týkající se stravy a jakékoli další specifické pokyny.

Vaše přítomnost na schůzkách je užitečná, protože váš blízký si nemusí pamatovat každou informaci, kterou vám sdělil lékař. Nabídněte jim, že si uděláte poznámky, ke kterým se po schůzce mohou vrátit.

2. Pomozte zorganizovat plán péče

Organizace plánu péče může být pro někoho, kdo bojuje s vedlejšími účinky léčby, obtížná. Pokud je to možné, zakročte a podejte pomocnou ruku. Vytvořte plán jejich návštěv u lékaře nebo vymyslete plán užívání léků. Můžete také zavolat doplnění receptů nebo si vyzvednout recepty v lékárně.

3. Poskytněte praktickou pomoc

Mnohočetný myelom si může vybrat fyzickou a emocionální daň na vašem milovaném. Váš příbuzný nebo přítel může potřebovat každodenní podporu. Kromě toho, že je vozíte k lékaři, nabídněte jim vyřizování pochůzek, vaření jídel, úklid jejich domova, hlídání dětí nebo asistenci s osobní péčí, jako je oblékání a krmení.

4. Nabídněte naslouchající ucho

Někdy lidé s mnohočetným myelomem chtějí jen mluvit a vyjádřit, jak se cítí. I když se můžete také bát, je důležité, abyste naslouchali a nabídli povzbuzení. To, že budou moci volně mluvit nebo plakat o své diagnóze, jim může pomoci cítit se lépe. Pokud se vám mohou svěřit, je méně pravděpodobné, že udrží své city v držení.

5. Podporujte jejich rozhodnutí

Pro mnohočetný myelom jsou k dispozici různé způsoby léčby. Někteří lidé s mnohočetným myelomem volí k dosažení remise léky, operaci nebo ozařování. Ale jiní s progresivním mnohočetným myelomem se rozhodnou nemoc neléčit. Místo toho léčí příznaky.

Možná nebudete souhlasit s rozhodnutím svého blízkého ohledně léčby. Musí se však rozhodnout na základě toho, co považují za správné pro jejich tělo a zdraví.

Pokud váš blízký požádá o pomoc s výběrem správné léčby, není nic špatného na tom si s ním sednout a zvážit pro a proti. Pamatujte, že je to nakonec jejich rozhodnutí.

6. Proveďte výzkum jejich jménem

Léčba mnohočetného myelomu může pro vašeho blízkého představovat finanční zátěž. Pro finanční pomoc jsou k dispozici zdroje, ale vaši milovaní toho mohou mít na talíři příliš mnoho na to, aby provedli správný průzkum.

Promluvte si se sociálními pracovníky, případovými pracovníky nebo soukromými organizacemi v jejich zastoupení, abyste projednali způsobilost, nebo se lékaře zeptejte na místní nebo celostátní zdroje.

Ještě něco, co je třeba zvážit, jsou místní nebo online skupiny podpory. Pro ně může být také prospěšné mluvit s poradcem a spojit se s lidmi žijícími se stejnou nemocí. Tímto způsobem se necítí sami.

7. Poskytujte trvalou podporu

Nakonec může rakovina vašeho milovaného přejít do remise. To neznamená, že přestanete poskytovat pomoc a podporu. Může chvíli trvat, než nabudete plné síly a obnovíte běžné aktivity. Možná bude nějakou dobu potřeba vaše pomoc.

Jakmile dokončí léčbu, možná budou muset provést několik změn životního stylu, aby zlepšili svůj dlouhodobý výhled a snížili pravděpodobnost relapsu. Jejich imunitní systém posílí úprava stravy a aktivní životní styl.

Nabídněte jim pomoc tím, že jim pomůžete najít recepty a připravit zdravá jídla. Podporujte je a povzbuzujte je, když začínají s novým cvičením. Vydejte se s nimi na procházky nebo společně jděte do posilovny.

Výhled

I bez lékařského vzdělání nebo zkušeností jako pečovatel je možné pomoci milované osobě podstupující léčbu mnohočetného myelomu.

Léčba může být krátkodobá nebo dlouhodobá a někdy to pro ně může být příliš mnoho. S vaší podporou a láskou pro ně bude snazší se s touto realitou vyrovnat a zůstat pozitivní po celou dobu léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY