31 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Přehled

Vstupujete na domácí úsek. Jste ve třech čtvrtinách těhotenství. Můžete se cítit trochu bez dechu, ale ne jen z nadšení z dosažení tohoto milníku. Vaše rozšiřující se děloha může vyvíjet určitý tlak na spodní stranu vaší bránice (pokud ne na všechny vaše vnitřní orgány), což může ztížit popadávání dechu. Ale vydržte. Vaše cesta je pravděpodobně méně než 10 týdnů od vzrušujícího konce.

Změny ve vašem těle

Spolu s tlakem na vaši bránici z horního konce tlačí vaše děloha také na váš močový měchýř dolů na spodním konci. V důsledku toho můžete mít pocit, že musíte často močit. A můžete močit jen trochu, když kýcháte nebo se příliš smějete.

To však pravděpodobně nebude problém, jakmile vaše děloha po porodu přestane tlačit na močový měchýř. U některých žen však těhotenské namáhání pánevních svalů tyto svaly oslabuje, takže malá inkontinence při smíchu nebo kašli pokračuje i po těhotenství.

Cvičení Kegelových cviků na posílení svalů pánevního dna během těhotenství a po něm může pomoci této komplikaci předejít nebo ji alespoň minimalizovat.

Únik jiného druhu může být také problémem kolem 31. týdne. Krémová tekutina zvaná kolostrum může začít vytékat z prsů před porodem a krátce po něm. Je hustší než mateřské mléko, takže nákup prsních vložek do podprsenky může být dobrý nápad.

Kolostrum může unikat jen občas, nebo se nemusí objevit nikdy během těhotenství. Obě situace jsou normální. Výtok z mleziva je jen znamením, že se vaše tělo připravuje na porod a následné kojení novorozence.

Tvoje dítě

Vaše miminko se také připravuje na velký den. S průměrem kolem 15 palců a téměř 4 libry je vaše dítě den ode dne delší a těžší. Vzhledem k tomu, že se pod kůží usazuje více tuku, vypadají čím dál více jako typický novorozenec. Připravte se na velký nárůst délky a hmotnosti vašeho dítěte s každou novou návštěvou lékaře v následujících týdnech.

Mezi další změny pro vaše dítě v tomto týdnu patří postupná ztráta lanuga, jemných chloupků, které pokrývaly většinu těla. Oči vašeho dítěte se nyní mohou soustředit a pravděpodobně dochází k reflexům, jako je sání palce. Také plíce a nervový systém jsou téměř vyvinuté.

Vývoj dvojčat ve 31. týdnu

Nervový systém vašich dětí je nyní dobře vyvinutý. Pokud se narodí v této fázi, mohou regulovat svou vlastní tělesnou teplotu. I kdyby se narodili během 31. týdne, mohou potřebovat lékařskou pomoc, ale měli by velkou šanci na přežití.

příznaky 31 týdne těhotenství

Během 31. týdne můžete zaznamenat následující příznaky:

  • dušnost
  • časté močení
  • děravá prsa
  • křeče v nohách a/nebo bolesti zad
  • hemoroidy
  • zácpa

Ale jak již bylo zmíněno dříve, dušnost, časté močení a děravá prsa zmizí, jakmile dítě porodíte. Zde je několik tipů, jak se vypořádat s křečemi nohou, bolestmi zad a hemoroidy:

Bolesti nohou a zad

Na konci dlouhého dne, kdy se pohybujete s dítětem, možná nebudete chtít nic jiného, ​​než se natáhnout v posteli a odpočívat. Bohužel křeče v nohách jsou v této fázi těhotenství běžné, zejména v noci. Lehněte si na bok s pokrčenými koleny a mezi nohama máte polštář. Pro větší oporu si pod bříško umístěte polštář. Tato poloha může také zmírnit bolesti zad.

Pokud se křeče v nohách a bolesti zad stanou nesnesitelnými, zvažte vyhledání masážního terapeuta, který se specializuje na prenatální masáže. Nemasírujte si nohy, pokud máte nějaká bolestivá místa, která jsou teplá nebo červená. V těhotenství se zvyšuje pravděpodobnost krevních sraženin. Měli byste okamžitě zavolat svému lékaři, pokud si myslíte, že se u vás může vyvinout krevní sraženina. Zůstaňte aktivní a pijte hodně tekutin.

Hemoroidy

Třetí trimestr je také obdobím, kdy se mohou objevit hemoroidy, což jsou oteklé (a obvykle bolestivé) žíly v blízkosti konečníku. Zeptejte se svého lékaře na volně prodejné krémy nebo vložky, které jsou bezpečné pro použití v těhotenství. Vilínové polštářky mohou také poskytnout úlevu, ale nezapomeňte je pravidelně měnit.

Pokud sedíte po dlouhou dobu, zkuste vstát a často se procházet, abyste uvolnili část tlaku ze svého zadku. Pokud máte bolestivý hemoroid, který neustále krvácí nebo se vyboulí z konečníku, může se jednat o trombózovaný hemoroid, který může vyžadovat menší chirurgický zákrok.

Zácpa, další běžný příznak těhotenství, může zhoršit bolest hemoroidů, takže se ujistěte, že každý den konzumujete dostatek vlákniny a vody.

Co dělat tento týden pro zdravé těhotenství

Pokud stále zařizujete školku, zkuste to brzy zabalit, abyste nebyli přepracovaní až do porodu. Před velkým dnem si budete chtít odpočinout.

Může to být také vhodná doba pro vyřízení mateřské dovolené ze zaměstnání. Prozkoumejte proces a nezapomeňte podepsat všechny potřebné papíry. Promluvte si se svým šéfem a spolupracovníky o volnu, které si berete. S tím, že se to vyřeší nyní, bude o jednu méně věcí přemýšlet, protože se blíží den doručení.

Pokud se chystáte dát své dítě do denní péče a nedohodli jste se, navštivte tento týden některá zařízení denní péče. Toto rozhodnutí nechcete dělat na poslední chvíli a návštěvy budou snazší bez vašeho drobečka v závěsu. Pokud jste byli zařazeni na čekací listinu před týdny, zkontrolujte nyní, zda se něco neotevřelo. Zvažte domácí chůvu nebo blízkou matku žijící v domácnosti, která má oprávnění pečovat o děti.

Kdy volat lékaře

Braxton-Hicksovy kontrakce

Měli byste informovat svého poskytovatele zdravotní péče kdykoli během těhotenství pociťujete silnou bolest. Tento týden můžete začít pociťovat Braxton-Hicksovy kontrakce. Tyto neškodné kontrakce nastávají, když se děloha stahuje. Jsou to prostě „cvičné“ kontrakce, které připraví vaše tělo na porod.

Braxton-Hicksovy kontrakce obvykle trvají minutu nebo dvě, ale pokud trvají déle nebo jsou častější a silnější, řekněte to svému lékaři. Může to být známka předčasného porodu.

Mějte na paměti, že i když to není ideální, většina dětí narozených po 31. týdnu má vynikající šanci na přežití a prosperitu, ale budou v neonatální intenzivní péči. Miminkům se nejlépe daří, když se narodí ve 40. týdnu.

Preeklampsie

Preeklampsie je pravděpodobnější, že se rozvine nyní, když jste dále v těhotenství, ale může se objevit dříve nebo dokonce, vzácně, po porodu. Preeklampsie je potenciálně závažná těhotenská komplikace pro vás a vaše dítě. Bohužel tento stav ne vždy vyvolává zjevné příznaky. Pokud si tlak pravidelně měříte doma a máte naměřený tlak dvakrát během čtyř hodin alespoň 140/90 mm Hg, vyhledejte lékaře.

Preeklampsie je více než jen vysoký krevní tlak. Může to mít za následek poškození vašich orgánů, zejména ledvin. Pokud nemáte domácí měřič krevního tlaku, což byste měli, a zaznamenáte příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, bolesti v pravé horní části břicha a změny vidění nebo nevolnost, okamžitě to řekněte svému lékaři nebo se dostavte na pohotovost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY