6 anticholinergních léků k léčbě hyperaktivního močového měchýře

Pokud často močíte a dochází k únikům mezi návštěvami koupelny, můžete mít známky hyperaktivního močového měchýře (OAB). Podle Mayo Clinic může OAB způsobit, že budete močit nejméně osmkrát za 24 hodin. Pokud se často probouzíte uprostřed noci kvůli použití koupelny, může být příčinou OAB. Existují však i jiné důvody, proč možná budete muset použít koupelnu přes noc. Mnoho lidí například potřebuje používat toaletu přes noc častěji, protože stárnou kvůli změnám ledvin, které přicházejí s věkem.

Pokud máte OAB, může to ovlivnit kvalitu vašeho života. Váš lékař může navrhnout změny ve vašem životním stylu, abyste měli pod kontrolou své příznaky. Pokud změna návyků nepomůže, mohou pomoci léky. Výběr správného léku může znamenat velký rozdíl, takže poznejte své možnosti. Níže se podívejte na některé léky OAB nazývané anticholinergika.

Jak fungují anticholinergní léky na močový měchýř

K léčbě OAB se často předepisují anticholinergní léky. Tyto léky fungují tak, že uvolňují svaly močového měchýře. Pomáhají také předcházet úniku moči tím, že kontrolují křeče močového měchýře.

Většina těchto léků se dodává jako perorální tablety nebo kapsle. Dodávají se také v transdermálních náplastech a topických gelech. Většina z nich je k dispozici pouze na předpis, ale náplast je k dispozici na přepážce.

Anticholinergika pro OAB

Oxybutynin

Oxybutynin je anticholinergikum na hyperaktivní měchýř. Je k dispozici v následujících formách:

  • perorální tableta (Ditropan, Ditropan XL)
  • transdermální náplast (Oxytrol)
  • topický gel (Gelnique)

Tento lék užíváte denně. Je k dispozici v několika silách. Perorální tableta se dodává ve formě s okamžitým nebo prodlouženým uvolňováním. Léky s okamžitým uvolňováním se do vašeho těla uvolňují okamžitě a léky s prodlouženým uvolňováním se do vašeho těla uvolňují pomalu. Formulář s okamžitým uvolňováním budete možná potřebovat až třikrát denně.

tolterodin

Tolterodine (Detrol, Detrol LA) je další lék na kontrolu močového měchýře. Je k dispozici v mnoha silách, včetně 1 mg a 2 mg tablet nebo 2 mg a 4 mg tobolek. Tento lék se dodává pouze v tabletách s okamžitým uvolňováním nebo tobolkách s prodlouženým uvolňováním.

Tento lék interaguje s jinými léky, zvláště když se používá ve vyšší dávce. Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli o všech volně prodejných a předepsaných lécích, doplňcích a bylinkách, které užíváte. Váš lékař si tak může dávat pozor na nebezpečné lékové interakce.

Fesoterodin

Fesoterodin (Toviaz) je lék na kontrolu močového měchýře s prodlouženým uvolňováním. Pokud přecházíte z léku s okamžitým uvolňováním kvůli jeho vedlejším účinkům, může být pro vás fesoterodin lepší volbou. Je to proto, že formy léků OAB s prodlouženým uvolňováním mají tendenci způsobovat méně vedlejších účinků než verze s okamžitým uvolňováním. Ve srovnání s jinými léky na OAB však může být tento lék pravděpodobněji interagován s jinými léky.

Fesoterodin se dodává ve 4mg a 8mg perorálních tabletách. Berete jednou denně. Tento lék může trvat několik týdnů, než začne fungovat. Ve skutečnosti nemusíte pociťovat plný účinek fesoterodinu po dobu 12 týdnů.

Trospium

Pokud nereagujete na malé dávky jiných léků na kontrolu močového měchýře, může vám lékař doporučit trospium. Tento lék je dostupný jako 20mg tableta s okamžitým uvolňováním, kterou užíváte dvakrát denně. Dodává se také jako 60mg tobolka s prodlouženým uvolňováním, kterou užíváte jednou denně. Do dvou hodin po užití formuláře s prodlouženým uvolňováním byste neměli konzumovat žádný alkohol. Pití alkoholu s tímto lékem může způsobit zvýšenou ospalost.

darifenacin

Darifenacin (Enablex) léčí křeče močového měchýře i svalové křeče v močovém traktu. Dodává se v 7,5mg a 15mg tabletách s prodlouženým uvolňováním. Berete jednou denně.

Pokud po dvou týdnech na tento lék nezareagujete, může vám lékař zvýšit dávku. Nezvyšujte dávku sami. Pokud si myslíte, že lék nefunguje na kontrolu vašich příznaků, poraďte se se svým lékařem.

Solifenacin

Solifenacin (Vesicare) stejně jako darifenacin kontroluje křeče ve vašem močovém měchýři a močových cestách. Hlavním rozdílem mezi těmito léky je jejich síla. Solifenacin je k dispozici v 5 mg a 10 mg tabletách, které užíváte jednou denně.

Kontrola močového měchýře přináší rizika

Všechny tyto léky s sebou nesou riziko nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky mohou být pravděpodobnější, když užíváte některý z těchto léků ve vysoké dávce. Nežádoucí účinky mohou být závažné u forem OAB léků s prodlouženým uvolňováním.

Nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

  • suchá ústa
  • zácpa
  • ospalost
  • problémy s pamětí
  • zvýšené riziko pádů, zejména u seniorů

Tyto léky mohou také způsobit změny vaší srdeční frekvence. Pokud máte změny srdeční frekvence, okamžitě navštivte svého lékaře.

Mnoho léků používaných k léčbě OAB může interagovat s jinými léky. Interakce mohou být pravděpodobnější s léky OAB, když je užíváte ve vysoké dávce. Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli o všech volně prodejných a předepsaných lécích, lécích a bylinkách, které užíváte. Váš lékař bude dbát na interakce, které vám pomohou udržet vás v bezpečí.

Další informace: Změny životního stylu, jiné léky a operace pro OAB »

Spolupracujte se svým lékařem

Anticholinergní léky vám mohou přinést úlevu od příznaků OAB. Spolupracujte se svým lékařem, abyste našli lék, který je pro vás nejlepší. Mějte na paměti, že pokud pro vás anticholinergika nejsou dobrou volbou, existují jiné léky na OAB. Poraďte se se svým lékařem, zda pro vás bude fungovat alternativní lék.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY