6 způsobů, jak žít aktivněji

Pro udržení zdraví je důležité žít aktivní život. Zůstat aktivní pomáhá snížit riziko onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a mrtvice. Cvičení bylo také spojeno se zlepšením duševního zdraví a kognitivních funkcí.

Nemusíte být dálkovým běžcem, abyste si zlepšili své zdraví. Nejdůležitější je, abyste zůstali aktivní. Pomáhá:

 • dej svému srdci cvičit
 • Zůstaň silný
 • udržovat zdravou váhu

Trik, jak zůstat aktivní, je najít něco, co vás baví. Pro některé to znamená mít přítele, se kterým může cvičit. Nezáleží na tom, zda jdete do posilovny, chodíte po bloku, soukromě tančíte na DVD s aerobikem nebo si vyrážíte na klidnou projížďku na kole – prostě se hýbejte.

Může být těžké najít svůj styl cvičení. Může pomoci to občas zamíchat. Možná zjistíte, že rádi zkoušíte něco nového. Zde je několik jednoduchých strategií, které můžete použít, abyste byli aktivní a zůstali aktivní.

Začněte: 5 jógových pozic ideálních pro začátečníky »

1. Pomalu

Pokud jste několik let nebyli aktivní, začněte pomalu. Před zahájením cvičebního programu se vždy poraďte se svým lékařem, protože mohou existovat opatření, která byste měli přijmout.

Obecně platí, že budete chtít začít se sezeními v délce pouhých pěti nebo 10 minut. Postupem času můžete délku svých sezení postupně prodlužovat.

2. Získejte svých 30

Vaším cílem fyzické aktivity by mělo být 30 minut každý den. Podle Harvard School of Public Health jsou tři 10minutové sezení stejně dobré jako jedno delší sezení. Za jeden den můžete například udělat:

 • 10 minut tance před prací
 • 10 minut chůze po parkovišti při obědě
 • 10 minut chůze po okolí, jakmile se dostanete domů

Samozřejmě, že více pohybu je v pořádku! Přijměte však opatření, abyste se vyhnuli zraněním, jako je například svalové napětí. Je lepší cvičit jeden den o něco méně, pokud vám to pomůže udělat to další den znovu.

3. Zapracujte svaly

Nepotřebujete jen aerobní cvičení. Důležitý je také odporový trénink nebo vzpírání. Tento typ cvičení pomáhá posílit vaše svaly a kosti a zlepšit vaši rovnováhu a koordinaci. To snižuje riziko osteoporózy. Pomáhá také předcházet zraněním nebo pádům.

Nevíte, jak začít? Najměte si trenéra na jednorázové sezení. Pokud si rutinu zaznamenáte, můžete se na ni později odkázat.

Pokračujte ve čtení: Význam silového tréninku pro ženy »

4. Smíchejte to

Mnoho tělocvičen a komunitních center nabízí bezplatné kurzy s měsíčním členstvím. Využijte těchto příležitostí. Můžete zažít některé z nejnovějších a nejžhavějších fitness trendů. Nikdy nevíte, do čeho se můžete příště zamilovat. Nechystáte se do posilovny? Podívejte se na venkovní skupinové aktivity ve svých místních sportovních obchodech.

5. Dávejte pozor na své peníze

Skvěle si doma zacvičíte za pár korun. Fitness DVD jsou skvělým způsobem cvičení a mnoho místních knihoven má kopie, které si můžete půjčit. Prohlížení různých DVD může být skvělý způsob, jak najít nové typy cvičení, které se vám líbí.

Další možností je naladit si fitness pořad vysílaný v televizi. Na internetu jsou k dispozici cvičební lekce všech různých typů pro lidi všech různých úrovní kondice.

Mezi další domácí cvičení, která vyžadují malé nebo žádné speciální vybavení, patří:

 • chůze nebo jogging
 • skákací lano
 • taneční
 • dřepy
 • posilování s nalezenými předměty (pytle s fazolemi, těžká kniha, láhev s vodou)
 • tajtrlíci
 • kliky

Podívejte se na nejlepší bezplatná cvičební videa do 20 minut »

6. Protahujte se

Strečink po tréninku by měl být vždy součástí vaší rutiny. Strečink zlepšuje flexibilitu a rozsah pohybu. Může také snížit riziko zranění nebo svalových křečí. Nakonec strečink zlepšuje krevní oběh v celém těle.

Pokud potřebujete poradit, jak se nejlépe protáhnout, požádejte trenéra o rychlý návod.

Přečtěte si více: 5minutová každodenní strečinková rutina »

Takeaway

Zůstat aktivní je jednou z nejdůležitějších složek zdravého života. To se stává zvláště důležité, když stárnete. Můžete být kreativní, pokud jde o 30 minut aktivity denně. Můžete tančit, zatímco budete poslouchat zprávy, jít do obchodu s potravinami nebo si udělat krátkou procházku po večeři. To je vše, co potřebujete!

Pokud nemůžete chodit, stále můžete cvičit. Vyzkoušejte video cvičení na židli, požádejte někoho, kdo vám pomůže s vodním aerobikem v bazénu, nebo si s někým zahrajte na chytání ze židle. Zahoďte nějaké posilovací cviky na posílení kostí a zlepšení rovnováhy a budete na dobré cestě ke zdravému životnímu stylu.

Před zahájením jakéhokoli nového cvičebního režimu se nezapomeňte poradit se svým lékařem, abyste se ujistili, že je vhodný pro váš aktuální fyzický stav.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY