7 zdravotních výhod balzamikového octa pro hubnutí, pleť a další

Přehled

Balzamikový ocet je tmavě hnědý ocet, který se vyrábí z nezkvašené hroznové šťávy. Je známý tím, že má výrazné, výrazné, komplexní chutě a kyselou dochuť. Pravý balzamikový ocet zraje v sudech měsíce nebo dokonce roky a může být pěkně drahý. Balzamikový ocet se stal oblíbenou přísadou do potravinářských přípravků, zejména do salátových dresinků a marinád. Lidé ji používají jako nízkotučnou přísadu a součást zdravé stravy.

Někteří lidé věří, že balzamikový ocet je pro vás dobrý sám o sobě. Bylo navrženo, že balzamikový ocet může přispět ke snížení hmotnosti, nízké hladině cholesterolu a dokonce i k zářivé pleti.

Pomáhá snižovat cholesterol

Ze všech výhod balzamikového octa je tato možná nejlépe zdokumentovaná. Balzamikový ocet je vynikající volbou pro ty, kteří si chtějí udržet nebo snížit hladinu cholesterolu. Antioxidanty obsažené v balzamikovém octu se zaměřují na „scavenger buňky“, které jsou pro vaše tělo toxické a zvyšují hladinu LDL (nezdravého cholesterolu). Konzumací balzamikového octa jako zálivky nebo polevy můžete spotřebovat dost pomozte svému tělu chránit se proti ucpaným tepnám.

Napomáhá zdravému trávení

Hlavní aktivní složkou balzamikového octa je octová kyselina, který obsahuje kmeny probiotických bakterií. Tato probiotika nejen konzervují potraviny, ale mohou také umožnit zdravé trávení a zlepšit zdraví střev. Tyto zdravé bakterie zvané střevní biomy mají také pozitivní přínos pro imunitní systém. Probiotické sloučeniny v kyselině octové mohou být součástí toho, proč někteří lidé přísahají, že balzamikový ocet způsobuje, že se cítí sytí.

Podporuje hubnutí

Rodina octů je známá svými vlastnostmi proti obezitě a balzamikový ocet není výjimkou. Jak bylo uvedeno výše, balzamikový ocet obsahuje probiotické sloučeniny, které vám pomohou cítit se plnější a déle. Na rozdíl od jiných aromatických látek, jako je máslo a majonéza, balzamikový ocet neobsahuje tuk. I když to není kouzelný lektvar na hubnutí, ano důvod věřit že začlenění balzamikového octa do vaší stravy vám pomůže dosáhnout vašich cílů v oblasti hubnutí.

Je to přátelské k cukrovce

Balzámový ocet je antiglykemikum. V přehledu z roku 2006 studie dokonce naznačeno že po požití octa lidé s inzulinovou rezistencí pociťují hladinu krevního cukru po dobu až pěti hodin. Použití balzamikového octa jako koření může učinit vaše jídla šetrnější k cukrovce a pomůže vám vyhnout se skokům v krvi, ke kterým dochází po jídle.

Zlepšuje krevní oběh

Balzamikový ocet obsahuje polyfenoly, které jsou v šetření za to, jak pomáhají vašemu kardiovaskulárnímu systému. Možná o tom často nepřemýšlíte, ale balzamikový ocet je ovocný produkt, protože se vyrábí z hroznů. Hrozny byl nalezen abyste zabránili agregaci krevních destiček, což může zabránit srdečním onemocněním. To může být jedním z důvodů, proč středomořské kultury po staletí používají balzamikový ocet jako „léčivou“ a „anti-aging“ složku.

Může pomoci při hypertenzi

Výhody balzamikového octa pro váš kardiovaskulární systém se vztahují i ​​na váš krevní tlak. Laboratorní studie z roku 2001 odhalila, že krysy s hypertenzí měly po dlouhodobé konzumaci octa lepší krevní tlak. Konzumací 1 až 2 čajových lžiček balzamikového octa jako zálivky nebo marinády nejen uděláte své jídlo chutnějším, ale také pomůžete svému srdci.

Může zlepšit vaši pleť

Jiné druhy octa, jako je jablečný ocet, by mohly oslovit spíše akné, protože vůně balzamikového octa je docela štiplavá. Tmavá barva balzamikového octa náchylná ke skvrnám vás také může odradit od aplikace přímo na obličej. Ale balzamikový ocet obsahuje jak kyselinu octovou, tak antimikrobiální sloučeniny a také antioxidanty. Konzumace balzamikového octa jako součást vaší pravidelné stravy může způsobit, že vaše pokožka bude vypadat jasnější a vaše pleť jasnější.

Rizika a vedlejší účinky

Rizika balzamikového octa jsou nízká ve srovnání s potenciálními přínosy pro zdraví, podle jednoho přehledu literatury.

Pokud pijete syrový balzamikový ocet, může se vám zanítit hrdlo a poškodit jícen. Existují případy, kdy pití octa může způsobit bolest žaludku nebo poranit sliznici žaludku. Dávejte pozor, abyste sledovali, kolik octa konzumujete. Okamžitě přestaňte používat balzamikový ocet, pokud máte pocit, že přispívá k pálení žáhy nebo žaludečním problémům.

Recepty

Balzamiková glazura

Balzamiková glazura je snadný způsob, jak začít zařazovat balzamikový ocet do svého jídelníčku. Vše, co potřebujete, je cukr, sůl a kvalitní láhev balzamikového octa.

Smíchejte 16 uncí (oz.) balzamikového octa v hrnci s 1/2 šálku cukru a 1 lžičkou mleté ​​mořské soli. Zapněte pánev na střední teplotu a nechte vařit. Směs by se měla vařit asi na 8 uncí. když to občas zamícháte. Výsledná poleva bude hustá a sirupová. Necháme vychladnout a skladujeme ve vzduchotěsné nádobě.

Caprese salát

Pro dávku antioxidantů, vitamínu C a vitamínu K vyzkoušejte tento klasický recept na antipasto. Budeš potřebovat:

  • 2-3 beefsteak heirloom rajčata
  • 8 uncí. sýr mozzarella
  • 2-3 polévkové lžíce. balzámový ocet
  • 2-3 polévkové lžíce. olivový olej
  • listy čerstvé bazalky
  • mořská sůl

Rajčata na biftek podélně nakrájejte. Mezi plátky rajčat přidejte na tenké plátky nakrájený čerstvý sýr mozzarella. Na rajčata a mozzarellu navrstvěte bazalku. Zakápněte olivovým olejem, mořskou solí a balzamikovým octem podle chuti.

Odnést

Balzamikový ocet je bezpečná potravinářská přísada, která neobsahuje žádný tuk a jen velmi málo přírodního cukru. Bylo prokázáno, že je účinný při snižování cholesterolu a stabilizaci krevního tlaku. Některé výzkumy naznačují, že může také fungovat jako potlačovač chuti k jídlu a obsahuje kmeny probiotických bakterií. Také se snadno přidává do jídla a chutná skvěle.

Zatímco zdravotní přínosy balzamikového octa jsou stále studovány a nejsou plně pochopeny, není důvod, proč nezkusit přidat balzamikový ocet do vaší stravy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY