8 příčin modřin na spodní části chodidla a jak je léčit

Přehled

Naše nohy jsou hodně zatěžovány. Podle Americké asociace podiatrických lékařů zaznamenají působivých 75 000 mil, než dosáhneme 50.

Spodní části nohou jsou vycpané tukem absorbujícím nárazy. I když vydrží hodně opotřebení, nejsou neporazitelné. Není neobvyklé, že se jim tvoří modřiny kvůli věcem, jako je zranění, sportovní aktivity, nepodporující obuv a další.

Jaké jsou příznaky?

Modřina se lékařsky nazývá pohmoždění. Mohou se objevit kdekoli na těle, když jsou vaše měkké tkáně zraněny. Po poranění se malé krevní cévy pod kůží rozbijí a umožní vytékání krve.

Zpočátku může být modřina citlivá a načervenalá nebo nafialovělá. Jak se léčí, citlivost odezní a krev bude metabolizována. Když k tomu dojde, pohmožděná kůže se změní z červené na namodralou až nažloutlou a nakonec se vrátí k normálu. Obvykle trvá asi dva týdny, než se modřina úplně vyřeší.

V některých případech může mít vaše noha pocit, jako by měla modřinu. Může být citlivá nebo oteklá, ale nezmění barvu. Může to být proto, že rozbité krevní cévy leží hlouběji pod kůží nebo proto, že vaše kůže je tlustá a maskuje nahromaděnou krev.

8 příčin

Existuje celá řada důvodů, proč se na chodidlech mohou dělat modřiny. Obsahují:

1. Sportovní zranění

Vaše pata ponese hlavní nápor nárazu, když vaše noha dopadne po pohybu vpřed. To znamená, že je to hlavní místo pro modřiny.

Modřiny jsou často výsledkem opakujících se silných úderů do paty. Ty se mohou objevit při hraní basketbalu nebo volejbalu, běhu nebo skoku dalekém v atletických soutěžích. Lidé, kteří hodně pochodují, jako například hudebníci v pochodové kapele nebo lidé v armádě, jsou také vystaveni vyššímu riziku.

2. Stárnutí

Součástí normálního procesu stárnutí je ztenčení kůže a ztráta kolagenu a tukových zásob v celém těle. Všimli jste si někdy řídnutí v obličeji u starších lidí? Totéž platí s mastnými polštářky na patě a břiše chodidla.

Podle Institutu pro preventivní zdraví nohou jsme ve věku 50 let ztratili zhruba 50 procent tuku na nohou. Když se tyto tukové polštářky ztenčují, dochází k menšímu odpružení. Díky tomu je podrážka náchylnější k otlakům.

3. Nepodporující boty

Pokud chodíte naboso nebo v botách s tenkou podrážkou, nastavujete si nohu na modřinu. Bez řádné ochrany může špičatý kámen, ostrá hůl nebo jiné nečistoty snadno poškodit měkkou tkáň a vytvořit modřinu.

4. Zlomeniny nebo zlomy

Zranění natolik závažné, že poškodí kost, je také natolik závažné, že rozbije krevní cévy pod kůží a způsobí podlitiny. V závislosti na tom, kde je zranění, můžete zažít modřinu na spodní části nohy. Při zlomenině nebo zlomenině kosti také pravděpodobně pocítíte bolest, otok a možná i řezné rány.

5. Metatsarsalgie

Tento stav, známý také jako kamenná modřina, je obecně způsoben změnou způsobu chůze. Tento stav se u vás může rozvinout například, pokud jste změnili chůzi, protože jste přibrali na váze, vyvinuli jste artritidu nebo dnu nebo nosíte špatně padnoucí boty.

Tato změna v chůzi může způsobit nepřiměřený tlak na špičku vašeho chodidla, kde pravděpodobně zažijete ostré, vystřelující bolesti. Prsty u nohou mohou být také necitlivé nebo brněné. Můžete mít také modřiny na břiše chodidla. Je možné mít tento stav bez viditelných modřin.

Podle American College of Foot & Ankle Ortopedics and Medicine mnoho lidí popisuje tento pocit jako „chůzi po oblázcích“. Odtud pochází název kamenná modřina.

6. Ruptura plantární fascie

Plantární fasciitida je běžnou příčinou bolesti paty, ke které dochází, když se plantární fascie poraní a zanítí. Plantární fascie je tuhý, vláknitý pás, který spojuje prsty na nohou s patní kostí. To je častější u sportovců v důsledku opakujících se silových pohybů při sportu. Je to také vidět u lidí, kteří jsou:

 • nadváha
 • mít ploché nohy
 • nosit špatně padnoucí boty, což zvyšuje tlak na fascii

Pokud fascie zcela praskne nebo se roztrhne – což se může stát, když je elastická fascie natažena za její hranici – pravděpodobně pocítíte okamžitou a intenzivní bolest v patě a klenbě nohy. Je také pravděpodobnější, že se u vás objeví modřiny s prasklou fascií.

7. Lisfrancové zranění

Lisfrancovo zranění, pojmenované po francouzském chirurgovi z 19. století, nastane, když se zlomí nebo natrhnou kosti nebo vazy střední části nohy. Střed chodidla je důležitý pro stabilizaci klenby. K tomuto zranění často dochází po uklouznutí a pádu.

Příznaky zahrnují bolest a otok na horní části nohy, stejně jako modřiny na spodní straně.

8. Léky nebo krvácivé poruchy

Léky, jako jsou léky na ředění krve warfarin (Coumadin) nebo rivaroxaban, usnadňují tvorbu modřin na těle. To zahrnuje spodní část chodidel. Některá onemocnění mohou mít také za následek snadnější tvorbu modřin, jako je hemofilie nebo trombocytopenie.

Kdy navštívit lékaře

Navštivte svého lékaře, pokud:

 • nemůžeš chodit
 • máš extrémní bolesti
 • otok neustupuje samopéčí

Váš lékař provede fyzickou prohlídku a položí vám několik otázek. Budou chtít vědět:

 • když začaly modřiny
 • pokud jste upadli nebo se setkali s poraněním nohy
 • jaký typ bot nosíte
 • jakých sportovních aktivit se pravidelně účastníte

Váš lékař může nařídit zobrazovací testy, jako jsou rentgenové paprsky a MRI, aby zjistil, co se děje uvnitř vaší nohy. Ty jim mohou pomoci zjistit, zda nemáte zlomenou kost nebo jiné vnitřní zranění.

Mohou také doporučit fyzikální terapii, která pomůže s zotavením.

Domácí prostředky

Modřiny na chodidlech obvykle ukazují na nějaký druh zranění. Chcete-li urychlit zotavení, zkuste:

 • Odpočinek. Co nejdříve slezte ze zraněné nohy. Pokud jej budete i nadále používat, můžete způsobit další škody
 • Ledovat nohu po dobu 15 až 20 minut každé tři až čtyři hodiny po dobu prvních 48 hodin po zranění.
 • Zabalte nohu do kompresního obvazu pokud je otok značný. Obvaz by měl přiléhat, ale ne tak těsně, aby omezoval oběh.
 • Zvedněte nohu nad úrovní vašeho srdce, abyste snížili otok.
 • Vezměte si volně prodejná protizánětlivá léčiva, jako je ibuprofen (Advil, Motrin), ke snížení bolesti a zánětu.
 • Začněte protahovací a posilovací cvičení jakmile vám lékař dá OK.

Jak se to léčí?

V závislosti na příčině vašich modřin může váš lékař doporučit sádru nebo boty, které nenesou váhu, aby pomohly imobilizovat nohu a zabránit dalšímu poškození. Závažné otoky, jako například to, co můžete zažít při plantární fasciitidě nebo ruptuře obličeje, mohou vyžadovat injekce kortizonu.

Kdykoli dojde ke zlomení kostí a následnému vychýlení kloubů – což je často případ poranění Lisfrancem – je často doporučován chirurgický zákrok.

Jak předejít otlakům na spodní části chodidla

I když nemůžete vždy zabránit vzniku modřin na spodní části nohy, existuje několik věcí, které můžete udělat pro snížení rizika.

 • Noste správně padnoucí boty. Pata by vám neměla klouzat, prsty by neměly být nacpané ve špičce a bota by měla být dostatečně široká, aby se do ní pohodlně vešla střední noha. Důležitá je také bota s dostatečně tlumící podrážkou.
 • Noste správnou obuv pro správný sport. Například basketbalové boty jsou vyrobeny pro hru na dřevěném hřišti, což je mnohem shovívavější než běh po cementu. Běžecké boty mají na druhé straně více odpružení v podrážce, aby absorbovaly další nárazy.
 • Používejte vložky do bot pro extra podporu klenby, pokud máte ploché nohy nebo plantární fasciitidu.
 • Vyhněte se chození naboso nebo nosit boty s tenkou podrážkou, které nepodporují.
 • Zhubnout pokud máte nadváhu.
 • Protáhněte klenby převalováním tenisového míčku pod nohama tam a zpět.

jaký je výhled?

Vzhledem k dennímu trestu, který nohy podstupují, nejsou modřiny na chodidlech neobvyklé. V závislosti na příčině se můžete plně zotavit během několika týdnů až několika měsíců. A s trochou rozmyslu a přípravy lze mnoha zraněním zcela předejít.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY