Acanthosis Nigricans

Co je acanthosis nigricans?

Acanthosis nigricans je celkem běžná porucha pigmentace kůže. Nejpozoruhodnějším znakem acanthosis nigricans jsou tmavé skvrny na kůži se silnou, sametovou strukturou. Zasažené oblasti kůže mohou také svědit nebo mít zápach.

Tyto skvrny se mohou objevit na kožních záhybech a jiných oblastech, jako například:

 • podpaží
 • slabina
 • krk
 • lokty
 • kolena
 • klouby prstů
 • rty
 • dlaně
 • chodidla chodidel

Acanthosis nigricans může být známkou vážnějšího zdravotního problému, jako je prediabetes. Nejúčinnější léčba se zaměřuje na hledání a řešení zdravotních potíží u kořene problému. Tyto kožní skvrny mají tendenci mizet po úspěšném ošetření kořenového stavu.

Obrázky acanthosis nigricans

Kdo je ohrožen acanthosis nigricans?

Acanthosis nigricans je pozorován u mužů i žen. Je to nejčastější u těch, kteří mají nadváhu, mají tmavší kůži a cukrovku nebo prediabetické stavy. Děti, u kterých se rozvine acanthosis nigricans, mají vyšší riziko vzniku diabetu 2. typu v pozdějším věku.

Frekvence acanthosis nigricans se liší mezi etnickými skupinami. Podle Americké akademie dermatologie jsou zvýšenému riziku také lidé z afrického, karibského nebo hispánského původu. Pokud je index tělesné hmotnosti (BMI) výrazně nad normálem, jsou všechny etnické skupiny stejně ohroženy akanthosis nigricans.

Co způsobuje acanthosis nigricans?

Kožní skvrny Acanthosis nigricans se objevují, když se epidermální kožní buňky začnou rychle množit. Tento abnormální růst kožních buněk je nejčastěji vyvolán vysokými hladinami inzulínu v krvi. Ve vzácných případech může být nárůst kožních buněk způsoben léky, rakovinou nebo jinými zdravotními stavy.

Příliš mnoho inzulínu

Nejčastějším spouštěčem acanthosis nigricans je příliš mnoho inzulínu ve vašem krevním oběhu.

Když jíte, vaše tělo přeměňuje sacharidy na molekuly cukru, jako je glukóza. Část této glukózy se používá jako energie ve vašich buňkách, zatímco zbytek je uložen. Hormonální inzulín musí umožnit glukóze vstupovat do buněk, aby buňky mohly využívat glukózu k energii.

Lidé s nadváhou mají tendenci časem vyvinout rezistenci na inzulín. Přestože slinivka produkuje inzulín, tělo jej nedokáže správně využít. To vytváří nahromadění glukózy v krevním oběhu, což může mít za následek vysoké hladiny glukózy v krvi i inzulínu v krevním oběhu.

Přebytek inzulínu způsobuje, že se normální kožní buňky rychle množí. Pro ty, kteří mají tmavou pokožku, mají tyto nové buňky více melaninu. Toto zvýšení melaninu vytváří skvrnu kůže, která je tmavší než kůže, která ji obklopuje. Přítomnost acanthosis nigricans je tedy silným prediktorem budoucího diabetu. Pokud je skutečně příčinou příliš mnoho inzulínu, je poměrně snadné to napravit správnou dietou, cvičením a kontrolou hladiny cukru v krvi.

Léky

Acanthosis nigricans mohou také vyvolat určité léky, jako jsou antikoncepční pilulky, lidské růstové hormony, léky na štítnou žlázu a dokonce i některé doplňky pro kulturistiku. Všechny tyto léky mohou způsobit změny hladiny inzulínu. Léky používané ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie byly také spojeny s acanthosis nigricans. Ve většině případů se stav vyjasní po vysazení léků.

Další potenciální příčiny

Ve vzácných případech může být acanthosis nigricans způsobeno:

 • rakovina žaludku nebo adenokarcinom žaludku

 • poruchy nadledvin, jako je Addisonova choroba
 • poruchy hypofýzy
 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy
 • vysoké dávky niacinu

Jak je diagnostikována acanthosis nigricans?

Acanthosis nigricans je snadno rozpoznatelný zrakem. Váš lékař může chtít jako příčinu zkontrolovat cukrovku nebo inzulínovou rezistenci. Tyto testy mohou zahrnovat testy glykémie nebo inzulínové testy nalačno. Váš lékař může také zkontrolovat vaše léky, aby zjistil, zda přispívají.

Je důležité informovat svého lékaře o jakýchkoli doplňcích stravy, vitaminech nebo kulturistických doplňcích, které můžete užívat kromě léků na předpis.

Ve vzácných případech může lékař provést další testy, například malou kožní biopsii, aby vyloučil další možné příčiny.

Jak se léčí acanthosis nigricans?

Acanthosis nigricans není nemoc. Je to symptom jiného stavu, který může vyžadovat lékařskou pomoc. Léčba je z velké části zaměřena na řešení stavu, který ji způsobuje. Pokud máte nadváhu, lékař vám poradí, jak zhubnout. Lékař vám může také předepsat léky, které vám pomohou dostat hladinu glukózy v krvi pod kontrolu.

Pokud je stav způsoben léky nebo doplňky, může vám lékař doporučit, abyste je vysadili nebo navrhli náhradu. Odbarvené skvrny na kůži obvykle vyblednou, když zjistíte příčinu a dostanete ji pod kontrolu.

Správná dieta pro prediabetes »

Kosmetické ošetření

Pokud vám záleží na vzhledu vaší postižené pokožky, jsou k dispozici kosmetická ošetření. Léčba zahrnuje:

 • zesvětlovače pokožky, jako je Retin-A, 20 procent močoviny, alfa hydroxykyseliny a kyselina salicylová
 • antibakteriální mýdla
 • orální léky proti akné
 • laserová terapie

Tato léčba může zlepšit vzhled acanthosis nigricans, ale nevyléčí tento stav.

Průběžná péče a prevence

Udržování zdravého životního stylu může obvykle zabránit akantóze nigricans. Ztráta hmotnosti, kontrola vaší stravy a úprava léků, které přispívají k tomuto stavu, jsou všechny zásadní kroky. Zdravější životní styl také sníží vaše rizika pro mnoho dalších typů nemocí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY