Alternativní léčba diabetu

Jaké jsou alternativní způsoby léčby diabetu?

Udržování hladiny cukru v krvi je součástí léčby cukrovky. Lékaři často předepisují tradiční léčbu, jako jsou inzulinové injekce k udržení normální hladiny cukru v krvi. Někteří lidé s diabetem také používají doplňkové a alternativní terapie (CAM). Cílem těchto terapií je léčit tělo i mysl.

Alternativní léčba diabetu zahrnuje:

 • bylinky
 • doplňky
 • strava
 • cvičení
 • relaxační techniky

Existuje jen málo důkazů, zda některé CAM terapie fungují. Doplňky mohou být považovány za „všechny přírodní“. Ale to neznamená, že nebudou rušit tradiční léky. Ve skutečnosti neexistuje žádná právní definice slova „přirozené“.

Dieta a cvičení

Většina z nás nepovažuje dietu a cvičení za „alternativní medicínu“. Ale do této kategorie spadají. Dieta a cvičení jsou důležité při léčbě cukrovky. To, co jíte a jak jste aktivní, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a zdraví. Zdravá strava a aktivní pohyb mají pozitivní vliv na diabetes.

Cvičební režim je standardním doporučením pro lidi s diabetem. Americká diabetická asociace (ADA) doporučuje cvičit odporová cvičení dvakrát týdně lidem bez omezení aktivity. Příkladem může být zvedání volných vah nebo používání odporových pásů. Lidé s diabetem 2. typu by se také měli snažit o alespoň 150 minut středně intenzivní až intenzivní aerobní aktivity každý týden.

The World Journal of Diabetes publikoval přehled studií o diabetu 2. typu a cvičení. Recenze zjistila, že fyzická aktivita je jedním z nejlepších způsobů léčby diabetu 2. Cvičení může snížit krevní tlak, zlepšit glukózovou toleranci a snížit příliš vysokou hladinu cukru v krvi.

ADA dává stejná doporučení pro pacienty s diabetem 1. Pozor by si ale měli dávat lidé s diabetem 1. typu. Během cvičení jsou více ohroženi hypoglykemickými epizodami. Měli by si pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi.

Byliny a doplňky

Byliny a doplňky jsou populární CAM terapie pro lidi s diabetem. Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) však tyto terapie nepovažuje za „léky“. Nejsou regulované. Neexistují také žádné definitivní studie, které by podporovaly léčbu cukrovky pomocí doplňků.

Většina podpory pro tyto látky přichází ústně. Vždy se poraďte se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli nové doplňky. Některé doplňky mohou interagovat s léky, které užíváte.

Některé z nejoblíbenějších doplňků používaných při cukrovce zahrnují:

Aloe vera

Ve dvou klinických studiích výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří užívali aloe vera po dobu šesti týdnů, snížili hladinu cukru v krvi nalačno. Testy zahrnovaly dlouhodobé užívání aloe vera. Existují však obavy z dopadu aloe vera užívaná perorálně, včetně jeho projímavého účinku.

Kyselina lipoová

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je antioxidant nalezený v potravinách, jako jsou:

 • špenát
 • brokolice
 • brambory

ALA může snížit poškození nervů související s diabetem (diabetická neuropatie). Některé studie podporují použití tohoto doplňku pro neuropatii.

Existují určité důkazy, že ALA má výhody, když se užívá intravenózně. Několik studií ukazuje, že není účinný, když se užívá ústy.

Podle Národního centra pro doplňkové a integrované zdraví (NCCIH) existuje jen malá podpora, kterou chrání před diabetickým makulárním edémem nebo zlepšuje reakci těla na inzulín.

Chrom

Lidé s cukrovkou ztrácejí v moči více chrómu než běžná populace. To může ovlivnit inzulínovou rezistenci. Jeden studie zjistili, že lidé užívající určitý typ perorálních léků na cukrovku zaznamenali zlepšenou kontrolu hladiny cukru v krvi, když také užívali doplňky obsahující chrom.

Skořice

Studie týkající se skořice ukazují nekonzistentní výsledky. Podle Mayo Clinic některé studie ukazují, že skořice může zvýšit citlivost na inzulín. Jiné studie mají nenašel žádné účinky. Pokud je skořice užitečná, její přínosy jsou minimální.

Česnek

česnek (Allium sativum) je oblíbený doplněk. Výzkum jeho účinků u lidí s cukrovkou je ale minimální. Klinické studie u lidí s diabetem 2. typu, kteří užívali česnek, neprokázaly změny hladiny krevního cukru nebo inzulínu. Některé klinické studie zjistily, že česnek snižuje hladinu celkového cholesterolu a krevní tlak.

Ženšen

Ženšen je silný bylinný doplněk. Interaguje s několika léky, zejména warfarinem. Jedná se o lék, který lékaři předepisují jako lék na ředění krve. Podle NCCIH žádný současný výzkum nepodporuje užívání ženšenu.

Gymnema sylvestre (gymnema)

Tato ájurvédská léčba zahrnuje žvýkání listů rostliny gymnema. Hindský název rostliny je „gurmar“ nebo „ničitel cukru“. Rostlina může mít účinky na snížení hladiny cukru v krvi. Ale klinické studie ještě neprokázaly jeho účinnost.

Hořčík

Tento minerál je přítomen v mnoha potravinách, včetně:

 • celá zrna
 • ořechy
 • zelená, listová zelenina

Metaanalýza výzkumu diabetu souvisejícího s hořčíkem z roku 2011 zjistila, že u lidí s nízkou hladinou hořčíku je pravděpodobnější, že se u nich rozvine cukrovka. Jíst stravu bohatou na hořčík poskytuje zdravé potraviny a je bez rizika. Ale užívání doplňků se nedoporučuje, dokud klinické studie neprokáží jeho účinnost.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou považovány za „dobré tuky“. Nacházejí se v potravinách jako:

 • losos
 • vlašské ořechy
 • sójové boby

Doplňky mohou pomoci snížit srdeční onemocnění a hladiny triglyceridů. Ale neexistuje žádný důkaz, že snižují riziko cukrovky nebo pomáhají lidem zvládat cukrovku. Doplňky mohou také interagovat s léky používanými k ředění krve.

Polyfenoly

Polyfenoly jsou antioxidanty, které se nacházejí v ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Důkazy o účinnosti stravy s vysokým obsahem polyfenolů nepřinesly přesvědčivá zjištění.

Kaktus opuncie

Opunciový kaktus, známý také jako nopál, je rostlina používaná při vaření. Může mít i léčivé účinky. Ale není známo žádné spojení mezi užíváním nopalu a léčbou cukrovky.

Vanadium

Několik studií ukazuje, že ve velmi vysokých dávkách může vanad zvýšit citlivost člověka na inzulín. Důkazy zatím nejsou průkazné. Vanad může ve vysokých dávkách způsobit nežádoucí účinky. Ve velmi vysokých dávkách může být také toxický.

Upozornění na používání doplňků

Výzkumníci zřídka studují doplňky a nejsou povinni dokazovat žádná tvrzení. Bezpečnost a účinnost doplňků jsou obecně neznámé. Doplňky nemusí obsahovat to, co říká etiketa, a mohou mít neznámé vedlejší účinky.

Doplňky mohou negativně ovlivnit léky člověka. Mohou také způsobit, že se člověk cítí nevolně a špatně. Osoba by měla být vždy opatrná a promluvit si s lékařem, než začne užívat jakékoli doplňky.

Americká diabetická asociace (ADA) ve svém prohlášení o standardech lékařské péče v oblasti diabetu z roku 2017 zaujala následující postoje:

 • Neexistují žádné důkazy o tom, že užívání doplňků nebo vitamínů prospívá těm s diabetem, kteří nemají nedostatek vitamínů.
 • Dlouhodobé užívání vitaminu C, vitaminu E a karotenových doplňků je spojeno s obavami o bezpečnost.
 • Neexistují žádné důkazy o tom, že by lidé s diabetem a vaskulárním onemocněním měli prospěch z užívání doplňků EPA a DHA. Místo toho může být konzumace potravin bohatých na tyto mastné kyseliny prospěšná při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, což je běžná komorbidita s cukrovkou.
 • Není dostatek důkazů, že doplňky jako vitamín D, chrom, hořčík nebo skořice pomáhají při léčbě cukrovky.

Doplňkové alternativy

Alternativním přístupem k doplňkům stravy může být přijetí rostlinné stravy. Podle článku v časopise Diabetes Care je diabetes diagnostikován dvakrát více nevegetariánů ve srovnání s vegetariány a vegany.

Zatímco ti s cukrovkou se nemusejí vyhýbat masu, mohli by svou stravu více zaměřit na potraviny, jako jsou:

 • luštěniny
 • zelenina
 • celá zrna
 • ovoce

To může pomoci snížit hladinu cholesterolu, udržet hladinu cukru v krvi a podpořit zdravou váhu. Všechny tyto faktory mohou člověku s diabetem 2. typu pomoci.

Přístupy mysli a těla

U lidí s cukrovkou nebo jinými chronickými onemocněními je zvýšené riziko deprese a úzkosti. Podle Mayo Clinic může zvýšený stres ovlivnit schopnost lidí s cukrovkou zvládat hladinu cukru v krvi a léky. Přístupy mysli a těla mohou lidem s diabetem pomoci vypořádat se s těmito obavami.

Aromaterapie

Aromaterapie je další alternativní terapií používanou ke snížení stresu. Zahrnuje vůni esenciálních olejů pro podporu relaxace. Vědci neprovedli mnoho studií o aromaterapii a cukrovce. Ale starší studie publikovaná ve vydání z roku 2005 Diabetes, obezita a metabolismus Journal zjistili, že vonné esenciální oleje, jako je pískavice, skořice, kmín a oregano, pomohly snížit systolický krevní tlak (nejvyšší číslo naměřené hodnoty krevního tlaku). Oleje také snižovaly hladinu glukózy v krvi, když se používaly v kombinaci.

Další relaxační techniky

Zatímco meditace nemusí spálit kalorie, může pomoci zmírnit stres. Meditace může být založena na mantře, jako je opakování povznášející myšlenky nebo výroku. Meditace může také zahrnovat dýchací techniky. Mezi příklady meditačních technik patří vipassaná, transcendentální a zenová meditace.

Další techniky doplňkové medicíny k léčbě diabetu

Akupunktura

Akupunktura je tradiční čínská medicína, která zahrnuje vpichování malých jehel do strategických bodů na kůži. Předpokládá se, že přesměruje tok energie a obnoví harmonii těla. Akupunktura může pomoci snížit bolest. To může být přínosem pro pacienty s diabetickou neuropatií.

Praxe je obecně považována za bezpečnou. Ale je možné, že člověk utrpí zranění, jako je infekce nebo poškození nervů. Tato rizika se výrazně sníží, pokud najdete licencovaného akupunkturistu.

Akupresura

Akupresura zahrnuje vyvíjení tlaku na strategické body v těle. Má vyvolat podobné účinky jako akupunktura. Masážní terapie také zahrnuje použití tlaku ke zmírnění svalového napětí. Masáž může pomoci zlepšit krevní oběh, zmírnit stres a zlepšit pohyblivost kloubů. Všechny tyto účinky mohou pomoci osobě s cukrovkou.

Odnést

Tyto techniky nemají za cíl vyléčit cukrovku, ale místo toho pomáhají tělu člověka lépe fungovat. Tradiční léčba by měla být stále používána a zároveň zkoušena alternativní léčba. Před zahájením nové léčby se vždy poraďte se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY