Alternativy k Warfarinu

Úvod

Po desetiletí je warfarin jedním z nejoblíbenějších léků používaných k prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy (DVT). HŽT je nebezpečný stav způsobený krevními sraženinami ve vašich žilách.

Warfarin je účinný, ale má své nevýhody. Váš lékař musí během užívání často sledovat vaši krev. Warfarin také interaguje s mnoha dalšími léky a může být ovlivněn změnami ve vaší stravě. Novější alternativy k warfarinu mají ve srovnání s warfarinem výhody i nevýhody.

Jaké jsou alternativy k warfarinu?

Novější léky jsou nyní dostupné jako alternativy k warfarinu. Některé z těchto léků jsou perorální léky. Jiné si aplikujete pod kůži. Níže uvedená tabulka uvádí alternativy warfarinu.

Název léku Jméno značky Perorální nebo injekční
Apixaban Eliquis Ústní
dabigatran Pradaxa Ústní
Dalteparin Fragmin Injekční
Edoxaban Savaysa Ústní
enoxaparin Lovenox Injekční
fondaparinux Arixtra Injekční
rivaroxaban Xarelto Ústní

jak fungují?

Stejně jako warfarin tyto léky zabraňují zvětšení krevní sraženiny. Také snižují vaši šanci na rozvoj další sraženiny.

Způsob jejich působení ve vašem těle se však liší od způsobu působení warfarinu. Ovlivňují jinou část procesu srážení. Tento rozdíl často činí tyto novější léky pohodlným k použití.

Výhody

Ve srovnání s warfarinem mají tyto novější léky mnoho výhod. Začnou působit rychleji, když začnete s léčbou, a jejich účinky netrvají dlouho poté, co je přestanete užívat.

Také nepotřebujete tolik testů, abyste zjistili, zda je vaše hladina ředění krve ve správném rozmezí. Tyto léky mají méně negativních interakcí s jinými léky a nejsou ovlivněny vaší stravou nebo dietními změnami.

Nevýhody

Ve srovnání s warfarinem mají tyto novější léky také nevýhody. Například jsou dostupné pouze jako značkové léky, takže jsou dražší.

Měli byste si ověřit u své pojišťovny, zda tyto léky kryje a jaká bude vaše platba. Mnoho pojišťoven vyžaduje předchozí schválení těchto léků.

To znamená, že váš lékař možná bude muset kontaktovat pojišťovnu a poskytnout informace, než budete moci vyplnit předpis.

Tyto novější léky neexistují tak dlouho jako warfarin a ne všechny mají k dispozici schválená antidota. V současné době byly FDA schváleny pouze dvě protilátky. Praxbind je protijed na Pradaxu a Andexxa je protijed pro Xarelto i Eliquis. Obě antidota musí být podána injekcí.

Také dlouhodobé účinky těchto novějších léků nejsou tak známé jako u warfarinu.

O HŽT a prevenci

HŽT je krevní sraženina, která se tvoří v jedné nebo více velkých hlubokých žilách ve vašem těle, obvykle v nohách. Žíly vrací krev do vašeho srdce. Tok krve ve vašich žilách je pomalejší než tok krve ve vašich tepnách, protože nemá tolik hybnosti z vašeho srdce. Pokud se pohybujete méně než normálně, váš krevní tok se ještě zpomalí.

Když je váš průtok krve pomalejší než normálně, je riziko shlukování krevních buněk v cévách větší. To platí zejména ve vašich větších žilách, které nesou více krve.

HŽT se pravděpodobněji vyskytuje u lidí, kteří se pohybují méně než normálně. Mohou to být lidé, kteří právě podstoupili operaci, lidé, kteří měli nehodu, která omezila jejich pohyb, nebo lidé, kteří jsou starší a nemusí se tolik pohybovat. Lidé, kteří mají stav, který ovlivňuje srážení krve, mohou být také ohroženi DVT.

Ať už vám lékař předepíše warfarin nebo některou z nových alternativ k prevenci nebo léčbě DVT, je důležité, abyste léčbu dodržovali. Pokud neléčíte DVT, sraženina se může zvětšit a uvolnit. Pokud se uvolní, může proudit ve vašem krevním řečišti přes vaše srdce. Poté se může dostat do malých krevních cév vašich plic, kde se může usadit a blokovat váš průtok krve.

Říká se tomu plicní embolie a může být smrtelná.

Věci k zapamatování

V prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy existují alternativy k warfarinu. Při zvažování těchto léků nezapomeňte:

  • Tyto léky mají své výhody i nevýhody.
  • Tyto léky nejsou pro každého. Pouze váš lékař vám může říci, zda jsou tyto léky pro vás vhodné.
  • Pokud je vám předepsán jeden z těchto léků, měli byste zavolat své pojišťovně, abyste se ujistili, že jej váš plán pokrývá.
  • Je velmi důležité dokončit prevenci nebo léčbu HŽT.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY