Amaurosis Fugax

Přehled

Amaurosis fugax je stav, kdy člověk nevidí na jedno nebo obě oči kvůli nedostatečnému průtoku krve do oka (očí). Tento stav je příznakem základního problému, jako je krevní sraženina nebo nedostatečný průtok krve do krevních cév, které zásobují oko. Jiné názvy pro amaurosis fugax zahrnují přechodnou monokulární slepotu, přechodnou monokulární ztrátu zraku nebo dočasnou ztrátu zraku.

Jaké jsou příznaky amaurosis fugax?

Když člověk zažije amaurosis fugax, jeho zrak se může náhle zdát zatažený. Obvykle se jedná o dočasný efekt, který může trvat od několika sekund do několika minut. Někteří lidé popsali výskyt amaurosis fugax jako pocit, jako by si někdo přetáhl přes oko stínítko.

V mnoha případech je amaurosis fugax příznakem tranzitorní ischemické ataky (TIA). TIA je prekurzorem mrtvice. TIA způsobují příznaky podobné mrtvici, které jsou dočasné. Kromě dočasné slepoty zahrnují další příznaky spojené s TIA potíže s mluvením, pokles obličeje na jedné straně obličeje a náhlou slabost na jedné straně těla.

Jaké jsou příčiny amaurosis fugax?

Když je průtok krve zablokován do centrální retinální tepny, která zásobuje oči krví, dochází k amaurosis fugax. Častou příčinou amaurosis fugax je zablokování průtoku krve do oka kouskem plaku nebo krevní sraženinou. Nejvíc běžná příčina tohoto stavu je plak nebo krevní sraženina ve stejné krční tepně, kde člověk zažije slepotu.

Mezi rizikové faktory tohoto výskytu patří anamnéza srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, kouření nebo anamnézy zneužívání alkoholu nebo kokainu.

Mezi další základní příčiny stavu patří:

 • mozkový nádor
 • zranění hlavy
 • anamnéza roztroušené sklerózy
 • anamnéza systémového lupus erythematodes
 • migrenózní bolesti hlavy
 • optická neuritida, zánět zrakového nervu

 • polyarteritis nodosa, onemocnění postihující krevní cévy

Nemoci, které ovlivňují nervový systém a/nebo průtok krve do hlavy, mohou všechny typicky způsobit výskyt amaurosis fugax. Kromě těchto příčin může člověk zažít amaurosis fugax v důsledku vazospazmu, kdy se krevní cévy v oku náhle stahují a omezují průtok krve. Namáhavé cvičení, běh na dlouhé vzdálenosti a pohlavní styk mohou způsobit vazospasmus.

Jaké jsou způsoby léčby amaurosis fugax?

Léčba amaurosis fugax zahrnuje identifikaci a léčbu základního zdravotního stavu. Pokud tento stav souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a/nebo krevními sraženinami, znamená to, že osoba je vystavena vysokému riziku mrtvice. Mrtvice nastane, když se krevní sraženina usadí v cévě v mozku a zastaví průtok krve do mozku. V důsledku toho některé z nejbezprostřednějších léčebných postupů souvisí se snížením pravděpodobnosti mrtvice. Příklady:

 • užívání léků na ředění krve, jako je aspirin nebo warfarin (Coumadin)
 • podstoupení chirurgického zákroku známého jako karotická endarterektomie, kdy lékař „vyčistí“ plak potenciálně blokující krční tepny
 • užívání léků na snížení krevního tlaku

Kromě těchto léčebných procedur lékař doporučí domácí léčbu. Příklady:

 • zdržet se konzumace potravin s vysokým obsahem tuku, jako jsou smažené, zpracované nebo rychlé občerstvení
 • přestat kouřit
 • cvičit alespoň 30 minut denně po většinu dní v týdnu
 • zvládání chronických stavů, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol

Zdravé návyky a podniknutí kroků k udržení ideální hmotnosti může člověku pomoci snížit riziko amaurosis fugax.

Jak se diagnostikuje amaurosis fugax?

Pokud pociťujete příznaky amaurosis fugax, neignorujte je. Zavolejte svému lékaři. Zeptají se vás na vaše příznaky a odeberou anamnézu. Váš lékař poté provede fyzickou prohlídku, včetně očního vyšetření. Váš lékař může také nařídit testování, které může zahrnovat:

 • zobrazovací skeny k identifikaci ucpání nebo poškození krevních cév ve vašich očích
 • krevní testy k určení hladiny cholesterolu a pravděpodobnosti srážení krve
 • elektrokardiogram nebo EKG k identifikaci nepravidelností ve vašem srdečním tepu, které by mohly vést k amaurosis fugax

Při stanovení diagnózy související s amaurosis fugax a dočasnou ztrátou zraku lékař zváží vaše příznaky, věk a celkový zdravotní stav.

Jaké jsou komplikace amaurosis fugax?

Ačkoli amaurosis fugax je pomíjivý stav, který způsobuje příznaky trvající kdekoli od několika minut do hodiny, je často znepokojivým indikátorem základního zdravotního stavu. To zahrnuje zvýšené riziko mrtvice, která může být smrtelná. Pokud člověk tyto příznaky ignoruje, hrozí mu závažnější komplikace.

Jaká je prognóza amaurosis fugax?

Amaurosis fugax je znepokojivý příznak, protože může naznačovat pravděpodobnost, že člověk zažije mrtvici. Pokud zaznamenáte byť jen krátkou epizodu dočasné slepoty, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře. V případě TIA platí, že čím dříve je stav léčen, tím méně pravděpodobně dojde k závažným komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY