Balónová pumpa pro srdce: Co byste měli vědět

Balónková pumpa může pomoci zlepšit schopnost srdce pumpovat krev tak, jak potřebuje. Při chirurgickém zákroku se zařízení zavede přes nohu do srdce. Toto je krátkodobé řešení, které může zachránit život lidem, kteří prodělali infarkt nebo jiné srdeční problémy.

Balónová pumpa pro srdce může pomoci zlepšit oběh tím, že zvýší schopnost srdce pumpovat více krve do těla. Je to užitečné zařízení pro lidi, kteří trpí řadou zdravotních problémů, včetně srdečního infarktu a srdečního selhání.

S procedurou balónkové pumpy v nemocnici může být spojeno riziko. Ale toto krátkodobé řešení může být život zachraňujícím krokem ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví.

Co je balónová pumpa pro srdce?

Balónková pumpa pro srdce se také nazývá intraaortální balónková pumpa (IABP). Je to proto, že je umístěn v aortě, velké tepně, která opouští srdce a vede krev do většiny těla. Vzhledem k tomu, že balónové čerpadlo debutovalo na konci 60. let minulého století, bylo to nejčastěji používané zařízení k dočasné podpoře srdeční činnosti.

Zařízení je balónek, který je zaveden do katétru, který je umístěn v aortě. Je připojen ke stroji, který nafukuje a vyfukuje balónek v načasování s tlukotem vašeho srdce. Pumpa se používá, když srdce není schopno samo pumpovat krev, aby uspokojilo potřeby těla, což je stav známý jako kardiogenní šok.

Které srdeční stavy by mohly vyžadovat balónkovou pumpu?

Kardiogenní šok je důvod, proč byste měli použít balónkovou pumpu, a může to způsobit kterýkoli z následujících stavů:

 • arytmie
 • vrozená srdeční vada
 • ischemická choroba srdeční
 • infarkt
 • srdeční selhání
 • myokarditida

Tento výzkumný článek z roku 2021 naznačuje, že zatímco terapie IABP může být méně účinná než některá novější mechanická zařízení při zlepšování krevního oběhu u pacientů, kteří přežili srdeční infarkt, pro některé lidi jsou balónové pumpy stále možností, kterou je třeba zvážit. Terapie IABP je prospěšná u pacientů s diagnózou akutního dekompenzovaného srdečního selhání, což je zhoršení srdečního selhání, které vyžaduje okamžitou léčbu.

IABP může být zvláště užitečné pro jednotlivce, kteří potřebují dočasnou pomoc, ale dodatečná podpora oběhu může být potřeba. Kardiogenní šok může někdy nastat krátce po umístění srdečního stentu do koronární tepny.

Proč místo srdečního stentu balónková pumpa?

Srdeční stent je malá síťovaná trubice, která je umístěna v koronární tepně, která se ucpe, obvykle přebytečným plakem ve stěnách tepny. Když je stent umístěn v místě ucpání, tlačí plak na vnitřní stěnu tepny a umožňuje lepší průtok krve.

Stent je obvykle určen jako trvalá léčba, což znamená, že je navržen tak, aby zůstal v tepně po neomezenou dobu. To je něco jiného než balónková pumpa, která je pouze dočasnou terapií, která má pomoci srdci zotavit se z infarktu, srdeční operace nebo jiné výzvy.

Jak dlouho může srdeční balónová pumpa zůstat uvnitř?

Délka léčby IABP závisí na povaze a závažnosti vašeho stavu.

Postup zavedení balónku do aorty přes horní stehno trvá přibližně 30 minut.

Jakmile je balónek na svém místě a začne se nafukovat-vyfukovat, vaše srdeční funkce bude pečlivě sledována, když budete v nemocnici.

Možná budete potřebovat terapii IABP po dobu jednoho nebo dvou dnů nebo až několika dní.

Když se srdeční funkce začne zlepšovat, váš lékař se pokusí odstavit balónkovou pumpu změnou nastavení, aby se balónek nafoukl s každým dalším tepem nebo s každým třetím tepem, než případně balónkovou pumpu vyjme.

U jedinců, kteří čekají na transplantaci srdce, může být léčba IABP vyžadována delší dobu během čekání na transplantaci srdce, protože srdce nemůže fungovat bez pomoci.

Jak funguje srdeční balónová pumpa?

Před zákrokem

Před procedurou srdeční balónové pumpy budete mít základní krevní test, abyste zkontrolovali anémii a infekci.

Můžete také mít elektrokardiogram k posouzení srdečního rytmu a echokardiogram ke kontrole schopnosti srdce pumpovat.

Postup

 • Léčba IABP začíná řezem na noze a zavedením katétru do krevní cévy. Pomocí speciálního rentgenového zařízení může lékař vidět krevní cévu, ve které je katetr uložen, když se zařízení pohybuje nahoru k srdci.
 • Během procedury budete v lokální anestezii a budou vám podávány léky, které vám pomohou relaxovat.
 • Pokud se zákrok provádí během operace srdce, budete v celkové anestezii.

Jak funguje srdeční balónová pumpa?

Jakmile je katetr v aortě, balónek se nafoukne, když se srdce mezi údery uvolní, a vyfoukne, když se srdce stáhne a pumpuje krev do těla. Tento vzorec je nastaven na váš pravidelný srdeční tep a počítač, který řídí inflaci a deflaci, jej udržuje stabilní.

Když je srdce mezi údery uvolněné, balónek se nafoukne a zlepší průtok krve koronárními tepnami, které zásobují srdeční sval okysličenou krví. Oslabené srdce nemusí dostat dostatek krve k tomu, aby srdeční sval bez podpory efektivně pumpoval.

Když se srdce stáhne, balónek vyfoukne. To umožňuje srdci pumpovat co nejvíce krve ven přes aortu, ale s menší energií a úsilím. Oslabené srdce kompenzuje svou sníženou čerpací schopnost tím, že se snaží více pracovat. To často dále oslabuje srdeční sval.

Demontáž balónového čerpadla

Jakmile váš zdravotnický tým rozhodne, že vaši balónkovou pumpu lze odstranit, dostanete opět lokální anestezii.

Po odstranění katétru lékař uzavře řez na noze. Dostanete pokyny pro péči o ránu a pro další krok na cestě za zdravím srdce. Pokud jste například prodělali infarkt, může vám být doporučeno zúčastnit se srdeční rehabilitace.

Jsou balónkové pumpy pro srdce bezpečné?

A studie 2019 říká, že jednou z hlavních výhod terapie IABP je, že je minimálně invazivní, snižuje rizika spojená s otevřenými chirurgickými výkony a umožňuje rychlejší zotavení.

Ale jako každý lékařský postup jsou možné vedlejší účinky, včetně:

 • prasknutí balónku
 • nadměrné krvácení
 • infekce
 • poranění tepny použité pro zavedení katétru
 • ischemie končetin (drasticky snížený průtok krve do paží a/nebo nohou)
 • mrtvice
 • krevní lůžko

Balónová pumpa pro oslabené srdce pomáhá podporovat srdeční funkci tím, že zajišťuje, aby koronární tepny dostávaly stálý tok krve, aby posílily pumpovací schopnost srdce a pomohly zajistit pumpování krve s menší energií.

Terapie IABP je dobře zavedenou léčbou pro krátkodobou srdeční podporu. A i když s sebou nese určitá rizika, IABP může být život zachraňující funkcí pro lidi, kteří se zotavují po srdečním infarktu, srdečním selhání, operaci srdce nebo jiných srdečních problémech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY