Běžné nachlazení rizikové faktory

Běžná chřipka

Na rozdíl od toho, co bylo mnoha lidem řečeno v dětství, mokré vlasy nemohou způsobit nachlazení. Bez čepice nebo chráničů sluchu nelze ani vykročit do nízkých teplot. Rýmu ve skutečnosti způsobují viry nachlazení. Nachlazení může způsobit více než 200 virů.

Některé rizikové faktory mohou zvýšit vaše šance, že se nakazíte virem nachlazení a onemocníte. Tyto zahrnují:

 • sezóna
 • stáří
 • nedostatek spánku
 • stres
 • kouření

Zatímco některé rizikové faktory je těžké kontrolovat, jiné lze zvládnout. Naučte se, jak snížit své šance na nachlazení a přenos na ostatní.

Roli hrají roční období

Virus nachlazení je častější v měsících chladného počasí, jako je podzim a zima a období dešťů. V těchto ročních obdobích je pravděpodobnější, že budete trávit hodně času uvnitř. Tím se dostáváte do těsnější blízkosti ostatních lidí, zvyšuje se riziko, že se nakazíte virem nachlazení a přenesete jej na ostatní. Abyste snížili riziko, že onemocníte nebo způsobíte nemocným ostatním, dodržujte správnou hygienu. Pravidelně si myjte ruce. Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos, použijte kapesník nebo ohyb lokte.

Určité podnebí a sezónní podmínky mohou také příznaky nachlazení zhoršit. Suchý vzduch může například vysušit sliznice nosu a krku. To může zhoršit ucpaný nos a bolest v krku. Použijte zvlhčovač k přidání vlhkosti do vzduchu vašeho domova nebo kanceláře. Denně vyměňujte vodu a stroj pravidelně čistěte, abyste zabránili šíření bakterií, plísní a dráždivých látek.

Věk je faktor

Děti do 6 let častěji onemocní nachlazením. Je to proto, že jejich imunitní systém ještě nedozrál a nevyvinul odolnost vůči mnoha virům. Malé děti mají tendenci přicházet do úzkého kontaktu s jinými dětmi, které mohou být nositeli virů. Je také méně pravděpodobné, že si pravidelně myjí ruce nebo si zakrývají ústa a nos, když kašlou nebo kýchají. V důsledku toho mají viry nachlazení tendenci se snadněji šířit mezi malými dětmi.

Chcete-li snížit pravděpodobnost, že vaše dítě onemocní nebo rozšíří virus nachlazení, naučte je:

 • pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou
 • vyhněte se sdílení jídla, nápojů, jídelního náčiní a balzámu na rty s jinými lidmi
 • zakryjte si ústa a nos, když kašlou nebo kýchají, pomocí kapesníku nebo ohybu lokte

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku může negativně ovlivnit váš imunitní systém, který je přirozeným sebeobranným systémem vašeho těla.Nedostatečný spánek zvyšuje vaše šance na nachlazení a další nemoci.

Aby byl váš imunitní systém zdravý, snažte se každý den dostatečně spát. Podle Mayo Clinic potřebuje většina dospělých asi sedm až osm hodin kvalitního spánku denně. Teenageři potřebují devět až 10 hodin, zatímco děti školního věku mohou potřebovat 10 nebo více hodin. Pro dobrý noční odpočinek praktikujte následující dobré spánkové návyky:

 • dodržovat pravidelný spánkový režim
 • vytvořit relaxační režim před spaním
 • udržujte svou ložnici chladnou, temnou a pohodlnou
 • vyhněte se alkoholu, kofeinu a svítícím obrazovkám před spaním

Psychický stres

Podle výzkumníků z Carnegie Mellon University se také zdá, že psychický stres zvyšuje vaše riziko rozvoje nachlazení. Naznačují, že to ovlivňuje, jak funguje stresový hormon kortizol. Hormon reguluje zánět ve vašem těle. Když jste ve stresu, kortizol může být méně účinný při zmírňování zánětlivé reakce vašeho těla na virus nachlazení. To může způsobit, že se u vás rozvinou příznaky.

Jak minimalizovat stres:

 • identifikovat a snažit se vyhnout situacím, které vám způsobují stres
 • praktikujte relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, tai chi, jóga nebo meditace
 • trávit čas s lidmi, na kterých vám záleží, a hledat emocionální podporu, když ji potřebujete
 • jíst dobře vyváženou stravu, pravidelně cvičit a mít dostatek spánku

Kouření a pasivní kouření

Kouření narušuje váš imunitní systém. Tím se zvyšuje riziko nachlazení a dalších viróz. Vdechování tabákového kouře vás také vystavuje toxickým chemikáliím, které mohou dráždit výstelku krku. Příznaky běžného nachlazení mohou být horší, pokud kouříte.

Vdechování pasivního kouře také zvyšuje riziko vzniku příznaků nachlazení. U dětí a dalších osob, které žijí v domácnostech, kde lidé kouří, je pravděpodobnější, že se u nich vyvinou závažné respirační potíže, jako je bronchitida a zápal plic. Tyto stavy se mohou vyvinout z běžného nachlazení.

Pokud kouříte, podnikněte kroky k odvykání. Zeptejte se svého lékaře na nástroje a programy pro odvykání kouření. Mohou vám doporučit léky na předpis, náhradní nikotinovou terapii, poradenství nebo jiné strategie, které vám pomohou přestat.

Jídlo s sebou

Riziko nachlazení a přenosu na ostatní může zvýšit několik faktorů. Naštěstí můžete podniknout kroky ke zvládnutí rizikových faktorů a snížit pravděpodobnost onemocnění. Dodržujte hygienu, dopřejte si dostatek spánku a podnikněte kroky k minimalizaci stresu. Vyvarujte se kouření nebo vdechování pasivního kouře. Pokud onemocníte, vezměte si volno ve škole nebo v práci. Dejte svému tělu čas na uzdravení a vyhněte se přenosu viru na jiné lidi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY