Butterbur pro alergie

Butterbur, nebo Petasites hybridus, je druh bažinaté rostliny, který se již dlouho používá k léčebným účelům. Roste v celé Evropě a v určitých částech Asie a Severní Ameriky. Svůj název získává podle velkých listů, které byly použity k zabalení másla, aby bylo v teplém počasí čerstvé.

Všechny části rostliny motýla byly použity také k léčbě různých zdravotních problémů. Stále se používá k léčbě bolestí hlavy, zejména migrény.

Výzkumníci říkají, že motýl je účinný při snižování intenzity a frekvence migrén.

Výzkum motýla při léčbě alergií

Odhaduje se, že alergií je postiženo 30 procent dospělých Američanů a 40 procent dětí. Vzhledem ke své pověsti v léčbě řady nebo nemocí je v současné době zkoumán motýl jako možná léčba alergií.

Dosavadní zjištění naznačují, že rostlina může být účinnou léčbou nosních alergií. Butterbur bude podáván jako olejový extrakt nebo ve formě pilulek.

Jeden studie zjistil, že motýl může potlačit alergické reakce u potkanů. V lidská studie, lidé s alergiemi, kterým byl po dobu jednoho týdne podáván přípravek z mateřídoušky, vykazovali výrazné zlepšení symptomů alergie. Po pěti dnech léčby těla účastníků obsahovala menší množství látek produkujících alergie leukotrien a histaminy.

Jak funguje butterbur?

Když se vaše tělo dostane do kontaktu s alergenem, uvolní zánětlivý chemický leukotrien. Leukotrien je zodpovědný za vyvolání alergické reakce ve vašem těle.

Inhibitory leukotrienu (LT) blokují leukotrien a předcházejí alergickým reakcím nebo je zmírňují. Butterbur působí jako inhibitor LT receptoru, podobně jako lék montelukast (Singulair).

Montelukast lze použít k léčbě nosních alergií. Může také způsobit závažné vedlejší účinky na duševní zdraví, proto se nedoporučuje jako léčba alergií, pokud neexistují jiné vhodné možnosti.

Vědci však dosud nezjistili, že by motýl byl užitečný při léčbě astmatu nebo kožních alergií.

Jaká jsou rizika používání másla?

Nezpracovaný kontryhel obsahuje chemikálie zvané pyrrolizidinové alkaloidy (PA). PA mohou způsobit vážné poškození jater a jiná onemocnění.

Nicméně Národní instituty zdraví (NIH) uvádí, že výrobky z motýlů bez PA jsou bezpečné, účinné a u většiny lidí nezpůsobují vedlejší účinky. Měly by být užívány ústy v doporučených dávkách po dobu 12 až 16 týdnů. Není však známo, zda dlouhodobé používání kontryhelu může způsobit problémy.

Většina lidí snáší butterbur dobře, ale u některých lidí může způsobit vedlejší účinky. Nežádoucí účinky nejčastěji postihují ty, kteří jsou alergičtí na rostliny. Protože je mateřídouška lékařská, měli byste se jí vyhnout, pokud jste alergičtí na rostliny z této čeledi. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

  • alergické reakce
  • říhání
  • bolesti hlavy
  • svědivé oči
  • zažívací problémy
  • únava
  • ospalost

Před zahájením alternativní léčby alergií byste se měli vždy poradit se svým lékařem. Protože mateřídouška může způsobit alergické reakce, měla by být podávána dětem pouze pod dohledem lékaře. Je také důležité, že pokud používáte výrobky z motýlů, ujistěte se, že jsou zpracovány a označeny jako bez PA.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY