Byl již nalezen lék na demenci?

Zatím ne, i když výzkum pokračuje v některých slibných směrech. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste zpomalili její vývoj.

Demence je degenerativní stav, který postihuje více než 55 milionů lidí na celém světě. Tento stav způsobuje progresivní poškození mozku, které ovlivňuje paměť, komunikaci, osobnost, náladu, sebekontrolu a další.

V posledních letech došlo ke zlepšení v léčbě demence. Dnes jsou dostupné léčby, které dokážou zpomalit progresi onemocnění a které dokážou dočasně zvládnout příznaky.

Stále neexistuje žádný lék na demenci, ale probíhá výzkum nových způsobů léčby a možného vyléčení. V závislosti na typu demence je někdy možné zpomalit progresi.

Dá se demence vyléčit přirozeně nebo pomocí léků?

Demence je degenerativní stav a v současné době neexistuje žádný lék.

Lékařský výzkum demence však v posledních letech rozšířil naše chápání tohoto stavu. Vědci pomohli odlišit mnoho typů demence. Vzhledem k tomu, že všechny mají různé příčiny, léčby, které se stále vyvíjejí, mohou být zaměřeny na konkrétní typ, spíše než na univerzální styl léčby.

Když se například imunoterapie používá k léčbě rakoviny, zaměřuje se na rakovinné buňky a ničí je nebo jim brání v reprodukci. Probíhá výzkum, aby se zjistilo, zda by imunoterapie mohla být použita podobným způsobem k cílení na proteiny, které se hromadí a způsobují destrukci mozkových buněk u lidí s demencí.

Mezi další možné budoucí léčby patří:

 • léčby založené na kmenových buňkách, které by mohly obnovit mozkové buňky

 • genové terapie, které by se zaměřovaly na genetické příčiny demence
 • genové terapie, které by snížily počet potenciálně škodlivých proteinů produkovaných v mozku

Žádná z těchto léčeb není v současné době dostupná a je příliš brzy na to říci, zda některá z nich vyléčí demenci. Právě teď mohou léky pomoci zmírnit příznaky, zpomalit progresi onemocnění a zlepšit kvalitu vašeho života. Sedativa mohou snížit neklid a léky proti nevolnosti mohou zlepšit chuť k jídlu.

V budoucnu by léčba mohla být schopna zastavit progresi onemocnění nebo dokonce vyléčit demenci.

Chcete se zapojit?

Pokud máte demenci (nebo její historii ve vaší rodině) a chcete se zapojit do nejnovějšího klinického výzkumu léčby demence, podívejte se na ClinicalTrials.gov.

Nezapomeňte projednat připojení k jakékoli studii se svým lékařem primární péče, zejména pokud bude zahrnovat jakékoli změny vašeho současného léčebného režimu.

Jaké jsou nejnovější způsoby léčby demence?

V posledních letech došlo v léčbě demence k mnoha pokrokům. Léky mohou pomoci zvládat příznaky a zpomalit progresi onemocnění, zejména v raných stádiích demence. V současné době jsou preferované léky k léčbě demence:

 • Antiamyloidní léčba: Tyto léčby se podávají intravenózní infuzí, aby se zpomalila progrese demence.
 • Inhibitory acetylcholinesterázy: Tyto léky zahrnují Aricept, Exelon a Reminyl. Pomáhají nervovým buňkám v mozku komunikovat.
 • memantin: Memantin blokuje chemickou látku v mozku, která zhoršuje demenci. Tento lék je předepisován lidem se středně těžkou až těžkou demencí.
 • Ošetření mimo označení: Některé léky, které se v současnosti používají k léčbě jiných stavů, jako je vysoký krevní tlak a revmatoidní artritida, mohou být znovu použity k léčbě rizikových faktorů demence.

Jak zastavíte vývoj demence?

Neexistuje způsob, jak zastavit vývoj většiny typů demence. Můžete to však zpomalit. Léčba může pomoci.

Můžete také sledovat kroky životního stylu, jako jsou:

 • Jíst výživnou stravu: Potraviny, které jíte, mohou ovlivnit zdraví vašeho mozku. Navíc dodržování vyvážené stravy snižuje riziko komplikací z jiných stavů, jako je cukrovka a srdeční choroby.
 • Po rutině cvičení: Stejně jako dodržování vyvážené stravy je aktivní i nadále dobré pro váš mozek. Cvičení zvyšuje krev a kyslík ve vašem mozku, což může pomoci udržovat mozkové spojení.
 • Dostatek spánku: Dostatečný spánek je pro vaše zdraví důležitý v mnoha ohledech. Jedním ze způsobů je umožnit mozku odpočívat a resetovat se, což snižuje riziko demence.
 • Udržování sociálních kontaktů: Socializace a komunita mohou pomoci zpomalit pokles paměti.
 • Zaměstnejte svůj mozek: Mentálně stimulující aktivity, jako je hra na nástroje, čtení, učení se novým dovednostem nebo hraní her, jsou dobré pro zdraví vašeho mozku.

Dá se demenci předejít?

Neexistuje způsob, jak zabránit demenci. Můžete však snížit riziko jeho rozvoje.

Ačkoli některé rizikové faktory jsou věci, které nemůžete změnit, jako například vaše rodinná anamnéza, existují některé rizikové faktory, které ovládáte. Řešení těchto rizikových faktorů může snížit riziko demence.

Mezi kroky, které je třeba podniknout, patří:

 • zůstat fyzicky aktivní
 • nekouřit
 • udržení střední hmotnosti
 • jíst výživnou stravu
 • pečovat o své duševní zdraví
 • pít pouze mírné množství alkoholu, pokud vůbec pijete

V současné době neexistuje žádný lék na demenci. Většina typů demence je degenerativní a časem se zhorší.

Současné léky mohou léčit příznaky a mohou někdy zpomalit progresi, ale nemohou zastavit nebo zvrátit účinky.

Probíhá výzkum, který má najít nové způsoby léčby a potenciální lék na demenci. V budoucnu by lékaři mohli být schopni využít pokroky v terapiích kmenovými buňkami, genových terapiích nebo imunoterapiích k lepší léčbě nebo dokonce vyléčení demence.

V současnosti může léčba u některých lidí s demencí zpomalit degeneraci mozku. Kroky, jako je zůstat aktivní a udržovat sociální kontakty, jsou také skvělými způsoby, jak zabránit mrtvici a dalším zdravotním problémům, které mohou zhoršit účinky demence.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY