Černé tečky

Co jsou černé tečky?

Černé tečky jsou malé hrbolky, které se objevují na vaší kůži v důsledku ucpaných vlasových folikulů. Tyto hrbolky se nazývají černé tečky, protože povrch vypadá tmavě nebo černě. Černé tečky jsou mírným typem akné, které se obvykle tvoří na obličeji, ale mohou se objevit také na následujících částech těla:

  • zadní
  • hruď
  • krk
  • zbraně
  • ramena

Akné postihuje téměř 50 milionů Američanů a podle American Academy of Dermatology je nejčastější kožní poruchou ve Spojených státech.

Jak vypadají černé tečky?

Co způsobuje černé tečky?

Černé tečky se tvoří, když se v otvoru vlasových folikulů ve vaší kůži vytvoří ucpávka nebo zátka. Každý folikul obsahuje jeden vlas a mazovou žlázu, která produkuje maz. Tento olej, nazývaný sebum, pomáhá udržovat vaši pokožku jemnou. Odumřelé kožní buňky a oleje se shromažďují v otvoru do kožního folikulu a vytvářejí hrbolek nazývaný komedo. Pokud kůže nad hrbolem zůstane uzavřená, nazývá se hrbolek bílý. Když se kůže nad hrbolkem otevře, vystavení vzduchu způsobí, že vypadá černě a vytvoří se černá tečka.

Některé faktory mohou zvýšit vaše šance na rozvoj akné a černých teček, včetně:

  • produkují příliš mnoho tělesného tuku
  • nahromadění Propionibacterium acnes bakterií na kůži
  • podráždění vlasových folikulů, když se odumřelé kožní buňky pravidelně nevylučují
  • podstupující hormonální změny, které způsobují zvýšenou produkci mazu během dospívání, během menstruace nebo při užívání antikoncepčních pilulek
  • užívání určitých léků, jako jsou kortikosteroidy, lithium nebo androgeny

Někteří lidé věří, že to, co jíte nebo pijete, může mít vliv na akné. Mléčné výrobky a potraviny, které zvyšují hladinu cukru v krvi, jako jsou sacharidy, mohou hrát roli ve spouštění akné, ale vědci nejsou přesvědčeni, že existuje silná souvislost.

Jaké jsou příznaky černých teček?

Kvůli jejich tmavé barvě jsou černé tečky na kůži snadno rozpoznatelné. Jsou mírně vystouplé, i když nebolí, protože nejsou zanícené jako pupínky. Pupínky se tvoří, když bakterie napadají blokádu ve vlasovém folikulu, což způsobuje zarudnutí a zánět.

Jak se černé tečky léčí?

OTC (volně prodejné) ošetření

Mnoho léků proti akné je k dispozici v drogeriích a obchodech s potravinami a online bez předpisu. Tyto léky jsou dostupné ve formě krému, gelu a polštářku a aplikují se přímo na vaši pokožku. Léky obsahují složky, jako je kyselina salicylová, benzoylperoxid a resorcinol. Fungují tak, že zabíjejí bakterie, vysušují přebytečný maz a nutí pokožku zbavit se odumřelých kožních buněk.

Léky na předpis

Pokud OTC léčba nezlepší vaše akné, může vám lékař navrhnout, abyste používali silnější léky na předpis. Léky, které obsahují vitamín A, zabraňují tvorbě zátky ve vlasových folikulech a podporují rychlejší výměnu kožních buněk. Tyto léky se aplikují přímo na kůži a mohou zahrnovat tretinoin, tazaroten nebo adapalen.

Váš lékař může také předepsat jiný typ topického léku, který obsahuje benzoylperoxid a antibiotika. Pokud máte kromě černých teček také pupínky nebo cysty po akné, může být tento typ léků obzvláště užitečný.

Ruční odstranění

Dermatologové nebo speciálně vyškolení odborníci na péči o pleť používají k odstranění zátky způsobující černou tečku speciální nástroj nazývaný extraktor kulaté smyčky. Poté, co se v zátce vytvoří malý otvor, lékař zatlačí na extraktor, aby odstranil ucpání.

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud ještě nemáte dermatologa.

Mikrodermabraze

Během mikrodermabraze lékař nebo odborník na péči o pleť používá speciální nástroj, který obsahuje drsný povrch k obroušení horních vrstev vaší pokožky. Broušení pokožky odstraňuje ucpávky, které způsobují černé tečky.

Chemický peeling

Chemický peeling také odstraňuje ucpávky a zbavuje pokožku odumřelých buněk, které přispívají k černým tečkám. Během peelingu se na pokožku aplikuje silný chemický roztok. Postupem času se horní vrstvy pokožky odlupují a odhalují hladší pokožku vespod. Mírné peelingy jsou k dispozici na přepážce, zatímco silnější peelingy provádějí dermatologové nebo jiní odborníci na péči o pleť.

Laserová a světelná terapie

Laserové a světelné terapie využívají drobné paprsky intenzivního světla ke snížení produkce oleje nebo zabíjení bakterií. Lasery i světelné paprsky zasahují pod povrch pokožky a léčí černé tečky a akné, aniž by poškodily svrchní vrstvy pokožky.

Čtěte dále a dozvíte se více o léčbě akné.

Jak lze černým tečkám předejít?

Černým tečkám můžete předejít, aniž byste museli utrácet spoustu peněz, když vyzkoušíte několik z následujících nápadů:

Pravidelně myjte

Umyjte si obličej, když se probudíte a než půjdete spát, abyste odstranili nahromaděný maz. Mytí více než dvakrát denně může podráždit pokožku a zhoršit akné. Používejte jemný čisticí prostředek, který nezčervená ani nezčervená. Některé přípravky na čištění akné mají antibakteriální složky, které zabíjejí P. acnes bakterie.

Zvažte také každodenní mytí vlasů, zvláště pokud jsou mastné. Vlasové oleje mohou přispět k ucpání pórů. Je také důležité umýt si obličej po konzumaci mastných potravin, jako je pizza, protože olej z těchto potravin může ucpávat póry.

Používejte přípravky bez obsahu oleje

Jakýkoli produkt, který obsahuje olej, může přispět k novým černým tečkám. Vyberte si bezolejový nebo nekomedogenní make-up, pleťové vody a opalovací krémy, aby se váš problém nezhoršil.

Vyzkoušejte exfoliační přípravek

Peelingové peelingy a masky odstraňují odumřelé kožní buňky z vašeho obličeje a mohou pomoci snížit černé tečky. Hledejte produkty, které nedráždí vaši pokožku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY