Cervikální biopsie

Co je cervikální biopsie?

Cervikální biopsie je chirurgický zákrok, při kterém je z děložního čípku odebráno malé množství tkáně. Cervix je spodní, úzký konec dělohy umístěný na konci pochvy.

Cervikální biopsie se obvykle provádí po zjištění abnormality během rutinního vyšetření pánve nebo Pap stěru. Abnormality mohou zahrnovat přítomnost lidského papilomaviru (HPV) nebo buněk, které jsou prekancerózní. Některé typy HPV vás mohou vystavit riziku vzniku rakoviny děložního čípku.

Cervikální biopsie může najít prekancerózní buňky a rakovinu děložního čípku. Váš lékař nebo gynekolog může také provést cervikální biopsii k diagnostice nebo léčbě určitých stavů, včetně genitálních bradavic nebo polypů (nerakovinných výrůstků) na děložním čípku.

Typy cervikálních biopsií

K odstranění tkáně z děložního čípku se používají tři různé metody:

 • Punch biopsie: Při této metodě jsou malé kousky tkáně odebírány z děložního čípku pomocí nástroje nazývaného „bioptické kleště“. Váš děložní hrdlo může být obarveno barvivem, aby váš lékař lépe viděl jakékoli abnormality.
 • Kuželová biopsie: Tato operace používá skalpel nebo laser k odstranění velkých kuželovitých kusů tkáně z děložního čípku. Dostanete celkovou anestezii, která vás uspí.
 • Endocervikální kyretáž (ECC): Během tohoto postupu jsou buňky odstraněny z endocervikálního kanálu (oblast mezi dělohou a vagínou). To se provádí ručním nástrojem nazývaným „kyreta“. Má špičku ve tvaru malé naběračky nebo háčku.

Typ použitého postupu bude záviset na důvodu vaší biopsie a vaší anamnéze.

Jak se připravit na cervikální biopsii

Naplánujte si cervikální biopsii na týden po menstruaci. Lékaři tak usnadní získání čistého vzorku. Měli byste se také ujistit, že s lékařem prodiskutujete jakékoli léky, které užíváte.

Můžete být požádáni, abyste přestali užívat léky, které by mohly zvýšit riziko krvácení, například:

 • aspirin
 • ibuprofen
 • naproxen
 • warfarin

Vyhněte se používání tamponů, sprch nebo léčivých vaginálních krémů nejméně 24 hodin před biopsií. Během této doby byste se také měli vyvarovat pohlavního styku.

Pokud podstupujete kuželovou biopsii nebo jiný typ cervikální biopsie, která vyžaduje celkovou anestezii, budete muset přestat jíst nejméně osm hodin před zákrokem.

V den vašeho jmenování vám lékař může doporučit, abyste před příchodem do své ordinace užili acetaminofen (jako je Tylenol) nebo jiný lék proti bolesti. Po zákroku může dojít k mírnému krvácení, takže byste si měli přibalit nějaké ženské vložky. Je také dobré vzít s sebou člena rodiny nebo přítele, aby vás mohli odvézt domů, zvláště pokud dostanete celkovou anestezii. Celková anestezie může po zákroku způsobit ospalost, proto byste neměli řídit, dokud účinky nevymizí.

Co očekávat během cervikální biopsie

Jmenování začne jako normální vyšetření pánve. Lehnete si na vyšetřovací stůl s nohama ve třmenech. Poté vám lékař podá lokální anestetikum, které oblast znecitliví. Pokud podstupujete kuželovou biopsii, dostanete celkové anestetikum, které vás uspí.

Váš lékař poté vloží do pochvy spekulum (lékařský nástroj), aby byl kanál během procedury otevřený. Cervix se nejprve omyje roztokem octa a vody. Tento očistný proces může trochu spálit, ale neměl by být bolestivý. Děložní čípek může být také otřen jódem. Toto se nazývá Schillerův test a používá se k tomu, aby pomohl lékaři identifikovat jakékoli abnormální tkáně.

Lékař odstraní abnormální tkáně kleštěmi, skalpelem nebo kyretou. Pokud je tkáň odstraněna pomocí kleští, můžete cítit mírný pocit skřípnutí.

Po dokončení biopsie vám lékař může zabalit děložní hrdlo absorpčním materiálem, aby se snížilo množství krvácení, které zažíváte. Ne každá biopsie to vyžaduje.

Zotavení z cervikální biopsie

Punčové biopsie jsou ambulantní procedury, což znamená, že můžete jít domů hned po operaci. Jiné postupy mohou vyžadovat, abyste zůstali v nemocnici přes noc.

Očekávejte mírné křeče a špinění, když se zotavíte z cervikální biopsie. Křeče a krvácení můžete pociťovat i týden. V závislosti na typu biopsie, kterou jste podstoupili, mohou být určité činnosti omezeny. Zvedání těžkých břemen, pohlavní styk a používání tamponů a sprch není povoleno několik týdnů po biopsii kužele. Možná budete muset dodržovat stejná omezení po biopsii punčem a ECC, ale pouze jeden týden.

Informujte svého lékaře, pokud:

 • cítit bolest
 • vyvinout horečku
 • zažít silné krvácení
 • mají zapáchající vaginální výtok

Tyto příznaky mohou být příznaky infekce.

Výsledky cervikální biopsie

Váš lékař vás bude kontaktovat ohledně vašich výsledků biopsie a prodiskutuje s vámi další kroky. Negativní test znamená, že je vše normální a další opatření obvykle není nutné. Pozitivní test znamená, že byly nalezeny rakovinné nebo prekancerózní buňky a může být nutná léčba.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY