Cervikální endometrióza

Přehled

Cervikální endometrióza (CE) je stav, kdy se léze vyskytují na vnější straně děložního čípku. Většina žen s cervikální endometriózou nemá žádné příznaky. Z tohoto důvodu je stav často odhalen až po vyšetření pánve.

Na rozdíl od endometriózy je cervikální endometrióza velmi vzácná. Ve studii z roku 2011 bylo diagnostikováno 33 žen z 13 566. Protože CE ne vždy způsobuje příznaky a symptomy, může být diagnostikování obtížné.

Příznaky

U většiny žen nezpůsobuje CE žádné příznaky. Nejprve se můžete dozvědět, že máte benigní stav po vyšetření pánve.

Během vyšetření může lékař objevit léze na vnější straně děložního čípku. Tyto léze jsou často modro-černé nebo purpurově červené a při dotyku mohou krvácet.

Některé ženy mohou také zaznamenat tyto příznaky:

 • vaginální výtok
 • pánevní bolesti
 • bolestivý pohlavní styk
 • krvácení po pohlavním styku
 • krvácení mezi menstruacemi
 • abnormálně silná nebo prodloužená menstruace
 • bolestivá menstruace

Příčiny

Není jasné, co způsobuje CE, ale určité události zvyšují vaše riziko rozvoje.

Například, když jste podstoupili proceduru, při které došlo k řezání nebo odstranění tkáně z děložního čípku, zvyšuje se vaše riziko. Kryoterapie, biopsie, procedury excize smyčky a laserové ošetření mohou poškodit a zjizvit děložní čípek a mohou zvýšit vaše riziko benigních výrůstků.

Ve studii z roku 2011 mělo 84,8 procenta žen s rakovinou děložního čípku buď vaginální porod nebo kyretáž, což je postup, který vyžaduje nabírání nebo seškrabování děložní sliznice. Tyto typy postupů jsou dnes běžnější, takže je možné, že případy CE jsou vyšší.

Jak se diagnostikuje?

CE ne vždy způsobuje příznaky. Z tohoto důvodu mnoho žen nemusí zjistit, že mají léze, dokud je lékař neobjeví během vyšetření pánve. Neobvyklý Pap stěr může také upozornit vás a vašeho lékaře na problém.

Pokud váš lékař uvidí léze, může provést Pap stěr, aby zkontroloval abnormální výsledky. Pokud je výsledek Pap nepravidelný, mohou provést kolposkopii. Tento postup využívá osvětlený binokulární mikroskop a umožňuje lékaři podrobně prozkoumat děložní čípek, pochvu a vulvu, zda se u nich nevyskytují známky onemocnění nebo lézí.

V mnoha případech může lékař také provést biopsii léze a nechat ji otestovat, aby potvrdila diagnózu. Zkoumání buněk pod mikroskopem může odlišit CE od jiných podobných podmínek.

Poškození děložního čípku z předchozích postupů může ztížit odstranění léze. Pokud váš lékař potvrdí, že léze jsou z CE, možná nebudete muset léze vůbec léčit, pokud nemáte žádné příznaky. Pokud však máte příznaky, léčba může pomoci je zastavit.

jak se to léčí?

Mnoho žen s CE nebude potřebovat léčbu. Pravidelné kontroly a zvládání symptomů mohou stačit. Nicméně ženy, které pociťují příznaky, jako je abnormální krvácení nebo silná menstruace, mohou potřebovat léčbu.

Pro CE se běžně používají dvě léčby:

 • Povrchová elektrokauterizace. Tento postup využívá elektřinu k výrobě tepla, které se aplikuje na tkáň, aby se odstranil abnormální růst tkáně.
 • Excize velké smyčky. Po povrchu děložního čípku může procházet drátěná smyčka, kterou prochází elektrický proud. Jak se pohybuje po tkáni, odřezává léze a utěsňuje ránu.

Dokud léze nezpůsobují příznaky nebo bolest, může vám lékař navrhnout jejich léčbu. Pokud však příznaky přetrvávají nebo jsou bolestivé, možná budete potřebovat léčbu k odstranění lézí. V některých případech se mohou léze po odstranění vrátit.

Cervikální endometrióza v těhotenství

CE pravděpodobně neovlivní šanci ženy otěhotnět. V některých případech může zjizvená tkáň na děložním čípku bránit spermatu ve vstupu do dělohy za účelem oplodnění vajíčka. To je však vzácné.

Promluvte si se svým lékařem, pokud se obáváte, že opuštění lézí může ovlivnit vaši plodnost nebo že podstoupení procedury může snížit vaše šance na přirozené otěhotnění.

Komplikace a související stavy

CE je často zaměňována za jiné benigní nebo rakovinné cervikální léze. Ve skutečnosti může být místo CE neúmyslně diagnostikován jiný stav, protože je tak vzácný. Biopsie nebo blízké fyzické vyšetření mohou být schopny vyloučit jiné stavy.

Tyto zahrnují:

 • pevné výrůstky hladkého svalstva, které se vyvíjejí na děložním čípku
 • zánětlivá cysta
 • cervikální polyp
 • myomy, které se vyboulí do děložní sliznice
 • melanom (rakovina kůže)
 • rakovina děložního hrdla

Kromě toho jsou některé stavy běžně spojovány s CE. Tyto stavy se mohou vyskytovat současně a mohou komplikovat diagnózu.

Tyto zahrnují:

 • infekce lidským papilomavirem (HPV).
 • bakteriální infekce
 • ztuhnutí cervikální tkáně

Výhled

CE je vzácná a nemusí to být diagnóza, kterou lékaři často zvažují při vyšetřování pacienta. Mnoho příznaků a známek tohoto stavu lze připsat jiným onemocněním, ale diagnóza vám pomůže najít správnou léčbu.

Pokud pociťujete příznaky, které odpovídají CE, domluvte si schůzku se svým lékařem. Během vyšetření pravděpodobně provedou vyšetření pánve a také Pap stěr. Pokud jsou vidět léze, mohou také odebrat vzorek tkáně pro biopsii.

U mnoha žen s diagnózou tohoto onemocnění léčba zahrnuje zvládnutí jakýchkoli průlomových příznaků, jako je špinění mezi menstruacemi, pánevní bolest a bolest při sexu. Pokud příznaky přetrvávají i přes léčbu nebo pokud se zhorší, může být nutné odstranit léze z děložního čípku. Tyto postupy jsou úspěšné a bezpečné. Jakmile léze zmizí, neměli byste pociťovat žádné příznaky a mnoho lidí zůstává bez lézí po celá léta po operaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY