Cirkumorální cyanóza: Je to vážné?

Co je cirkumorální cyanóza?

Cyanóza je stav, kdy se zdá, že kůže má modrý odstín. Vyskytuje se v oblastech, kde má krev v povrchových cévách nižší hladinu kyslíku.

Cirkumorální cyanóza se týká pouze modrého zbarvení kolem úst. Obvykle se vyskytuje u kojenců, zejména nad horním rtem. Pokud má vaše dítě tmavší pokožku, může změna barvy vypadat více šedě nebo bíle. Můžete si toho také všimnout na jejich rukou a nohou.

Zatímco výskyt cirkumorální cyanózy může být alarmující, existuje několik věcí, které můžete rychle zkontrolovat, abyste vyloučili lékařskou pohotovost.

Je to nouzový stav?

Pokud je modrá barva pouze kolem úst vašeho dítěte a ne na rtech nebo jiných částech obličeje, je pravděpodobně neškodná. U dětí s tmavší pletí můžete také zkontrolovat vnitřek úst, včetně dásní, zda nemají bledé zbarvení.

Pokud si všimnete změny barvy v jakékoli jiné oblasti než kolem úst vašeho dítěte nebo na jeho rukou a nohou, vyhledejte pohotovostní lékařské ošetření.

Mezi další varovné signály patří:

  • rychlý srdeční tep
  • lapající po dechu
  • Nadměrné pocení
  • dýchací problémy

co to způsobuje?

V mnoha případech je cirkumorální cyanóza považována za typ akrocyanózy. Akrocyanóza nastává, když se malé krevní cévy zmenšují v reakci na chlad. To je velmi normální u kojenců během prvních dnů po narození.

U starších dětí se cirkumorální cyanóza často objevuje, když jdou ven v chladném počasí nebo vylézají z teplé koupele. Tento typ cyanózy by měl vymizet, jakmile se zahřejí. Pokud ne, vyhledejte pohotovostní lékařské ošetření. Cirkumorální cyanóza, která nezmizí s teplem, může být příznakem vážného plicního nebo srdečního problému, jako je cyanotická vrozená srdeční choroba.

jak se to léčí?

Cirkumorální cyanóza u dětí obvykle odezní sama. U kojenců k tomu dochází několik dní po narození. U starších dětí by se to mělo stát, jakmile se ohřejí.

Pokud však zaznamenáte nějaké další neobvyklé příznaky, zejména související s dýcháním, je nejlepší vzít své dítě na pohotovost co nejdříve. Lékař bude pravděpodobně muset stabilizovat jejich dýchací cesty, dýchání a oběh, než se pokusí zjistit základní příčinu.

Výhled pro tento stav

Cirkumorální cyanóza může být děsivá, zejména pro čerstvé rodiče. Obvykle to však není nic vážného, ​​pokud je modré zbarvení pouze kolem úst a ne na rtech. Když dítě zahřejete mazlením nebo dekou, modrá barva by měla vyblednout. Pokud ne, nebo má vaše dítě také problémy s jídlem nebo dýcháním, vezměte je co nejdříve na pohotovost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY