Co byste měli vědět o homeopatických lécích na ekzém

Existuje jen málo výzkumů, které by podpořily použití homeopatie k léčbě ekzému. Přesto někteří lidé říkají, že homeopatické terapie, jako je grafit nebo síra, mohou zmírnit příznaky nebo snížit vzplanutí.

Pro mnoho lidí s ekzémem je obtížné tento stav zvládnout. Protože ekzém je chronický a způsobuje občasné vzplanutí, někteří lidé hledají různé intervence – včetně alternativních léčebných přístupů, jako je homeopatie.

Ale může homeopatie léčit nebo vyléčit ekzém?

Homeopatie je forma doplňkové nebo alternativní medicíny, která používá malé, zředěné dávky přírodní látky, která způsobuje příznaky k léčbě těchto příznaků. Věří se, že pokud velké množství látky způsobuje příznaky nemoci, malé, správně naředěné množství může pomoci tělu se samo uzdravit.

Někteří lidé nabízejí homeopatii jako lék na ekzém, zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje odhadem 223 milionů lidí na celém světě. Sotva však existují spolehlivé vědecké důkazy, které by podporovaly použití nebo účinnost homeopatie při léčbě ekzému.

Čtěte dále a zjistěte, co výzkumy říkají o používání homeopatie na ekzém, zda jsou homeopatické produkty schváleny FDA a o potenciálních rizicích používání homeopatie na ekzém.

Může homeopatie pomoci léčit ekzém?

Jedna z prvních studií o homeopatii na ekzém byla a studie 2009 německými badateli. Studie porovnávala účinky homeopatických léků oproti placebu u mladých dospělých ve věku 18–35 let s ekzémem. Studie nezjistila žádný významný rozdíl mezi skupinou, která dostávala homeopatii, a skupinou, která dostávala placebo.

Pozdější přehled studií analyzoval důkazy z kontrolovaných klinických studií pro homeopatickou léčbu všech typů ekzémů. Výzkum ukázal, že žádné důkazy z kontrolovaných studií neprokázaly účinnost homeopatie při léčbě ekzému.

Novější, malý Předběžná studie 2022 zaznamenali mírné zlepšení příznaků ekzému u lidí, kteří užívali homeopatii ve srovnání s placebem, ale rozdíl nebyl statisticky významný. To znamená, že výzkumníci si nebyli jisti, že mírné zlepšení, které pozorovali, nebylo náhodou.

Někteří zastánci homeopatie věří, že homeopatie může pomoci zmírnit stres a úzkost, které u některých lidí spouští vzplanutí ekzému. Systematická revize však ukázala nekonzistentní výsledky pro jeho účinnost při léčbě úzkosti.

Co říkají odborníci?

Americká National Eczema Association a National Eczema Society se sídlem ve Spojeném království varují, že neexistuje dostatek výzkumu, který by podporoval používání alternativních léčebných postupů, jako je homeopatie.

Další mezinárodní organizace, jako je Polská dermatologická společnost nedoporučuji použití homeopatie k léčbě ekzému.

Bylo to užitečné?

Jaká homeopatika lidé používají k léčbě ekzému?

Přestože Národní asociace pro ekzémy varuje, že neexistuje dostatek výzkumu na podporu alternativních terapií, jako je homeopatie, poznamenává, že asi polovina lidí s ekzémem používá tyto léčby.

Zde jsou některé homeopatické léky, o nichž někteří lidé věří, že mohou pomoci s ekzémem:

Dulcamara

Dulcamara, zvaná také dřevitá lilek, je keřovitá vytrvalá rostlina z čeledi Solanaceae. To je léčivá rostlina nabízený k léčbě kožních onemocnění. Zatímco vědeckých důkazů pro to je řídké, výzkum 2021 uvádí, že rostlina je bohatá na alkaloidy, má antibakteriální vlastnosti a tradičně se používá k úlevě od mírného opakujícího se ekzému.

Grafity

Grafit je uhlíková sloučenina podobná uhlí. Někteří lidé jej používají k léčbě suché, popraskané, svědivé, zarudlé kůže, jaká se vyskytuje u ekzémů. Kazuistika z roku 2020 odhalila, že grafit pomohl snížit příznaky ekzému po několika týdnech léčby.

Borovicový dehet (pix liquida)

Studie naznačují potenciální přínos používání borového dehtu k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka. Lidé vyrábějí borový dehet vysokoteplotní karbonizací borového dřeva. A studie 2022 navrhl, že může pomoci zmírnit příznaky ekzému, snížit zánět a snížit riziko infekce.

Síra

Homeopaté považují síru za cennou pro léčbu kožních onemocnění, jako je ekzém a akné. A Přehled studií v roce 2020 ukázaly, že minerály jako síra mohou snížit zánět, regenerovat pokožku a změkčit a hydratovat tvrdou nebo suchou pokožku.

Jiné prostředky

Mezi další homeopatické léky s malou nebo žádnou vědeckou podporou patří:

 • Rhus toxicodendron
 • sépie
 • natrum muriaticum
 • mezereum
 • lykopodium
 • Album Arsenicum
 • Calcarea carbonica
 • Mercurius solubilis
 • dřišťál obecný (Berberis vulgaris)

Jsou homeopatické produkty schváleny FDA?

Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) ano neschválit jakýkoli homeopatický produkt pro léčbu, protože agentura nestanovila, že takové produkty splňují normy účinnosti, bezpečnosti a kvality.

Bylo to užitečné?

Jaká jsou rizika homeopatie u ekzému?

Starší přezkoumání kazuistik hlášeny následující nežádoucí účinky homeopatie:

 • alergická reakce
 • rozsáhlé podráždění kůže
 • nevolnost a zvracení
 • svědění kůže
 • ztráta vlasů
 • kýchání a zánět sliznice nosní dutiny (rýma)

Při používání homeopatických přípravků mějte na paměti také následující:

 • Žádný vládní orgán nebo agentura právně nereguluje homeopatické praktiky. To znamená, že člověk bez kvalifikace se může prohlásit za homeopata.
 • Neexistují žádné silné vědecké důkazy, že homeopatie je bezpečná nebo účinná na ekzém.
 • Některé homeopatické přípravky mohou obsahovat vysoké množství látek, které nejsou dobré pro vaše zdraví.
 • Homeopatický přípravek může narušovat léčbu předepsanou lékařem, snižovat její účinnost nebo způsobovat nežádoucí účinky.

Jaká přírodní a alternativní léčba může pomoci s ekzémem?

Některé přírodní léčby, které mohou pomoci zvládnout ekzém, zahrnují:

 • Akupunktura: Akupunktura, součást tradiční čínské medicíny (TCM), může pomoci snížit svědění kůže, velikost podlitin a alergické reakce u lidí s ekzémem.
 • Aloe vera: Aloe vera je rostlina bohatá na antioxidanty, které mohou pomoci hojit rány, regenerovat poškozenou pokožku a zachovat integritu pokožky.
 • Kokosový olej: Někteří lidé s ekzémem mohou mít prospěch z kokosového oleje, protože má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, hydratuje pokožku, snižuje svědění a snižuje pravděpodobnost infekce.
 • Koloidní ovesné vločky: Koloidní ovesné vločky jsou ovesné zrno rozemleté ​​na jemný prášek. Může pomoci vašemu tělu udržet vlhkost a zmírnit suchou, svědivou pokožku.
 • Miláček: Výzkumníci pozorovali několik vlastností medu, které mohou pomoci lidem s ekzémem, ale je zapotřebí více výzkumu.
 • Masážní terapie: Jemná 20minutová masáž pomocí hydratačního krému může pomoci snížit příznaky ekzému snížením stresu a povzbuzením průtoku krve.
 • Slunečnicový olej: Slunečnicový olej obsahuje vitamín E, kyselinu olejovou, kyselinu linolovou a sezamol, které jsou dobré pro vaši pokožku. Může pomoci opravit kožní bariéru a snížit zánět.
 • Olej z čajovníku: Tea tree oil může snížit příznaky ekzému, protože má protizánětlivé, antimikrobiální a antioxidační vlastnosti.

FDA a další zdravotnické orgány nedoporučují použití homeopatických léků k léčbě ekzému, protože neexistuje žádný silný vědecký důkaz o jejich bezpečnosti nebo účinnosti.

Volba léků schválených lékařem, jako jsou antihistaminika a steroidy, může být bezpečnější. Zvažte konzultaci s lékařem nebo dermatologem, než vyzkoušíte jakoukoli novou doplňkovou nebo alternativní léčbu svého ekzému.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY