Co byste měli vědět o odstranění žlučovodu (biliárního) stentu

Příliš dlouhé stenty žlučovodů mohou způsobit komplikace. Odborníci se liší v tom, jak dlouho by měl stent zůstat v žlučovodu, ale většina navrhuje jeho odstranění nebo výměnu každých 3 až 6 měsíců. To může záviset na vašem věku, celkovém zdravotním stavu a na tom, zda je stent plastový nebo kovový.

Pokud jste podstoupili operaci k léčbě onemocnění žlučovodů, slinivky nebo žlučníku, lékař vám mohl zavést žlučovod nebo žlučový stent. Biliární stent je malá trubice, která pomáhá udržovat úzký žlučovod otevřený.

Lékaři často používají stenty žlučovodů během endoskopické retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP) k léčbě blokád, které zužují vaše žlučové nebo pankreatické vývody. Můžete mít ERCP kvůli stavům, jako je pankreatitida, žlučové kameny nebo rakovina. Lékaři také používají stenty žlučovodů po operaci žlučníku, aby zastavili úniky.

Lékař bude obvykle muset odstranit stent po několika měsících, v závislosti na typu stentu. Tím se zabrání komplikacím s pohybem stentu z místa, zablokováním nebo vyvoláním infekce.

Proč je nutné odstranit stent žlučovodu?

Umístění biliárního stentu je standardní léčbou úzkého nebo zablokovaného žlučovodu. V mnoha případech je cílem léčby otevřít kanál, dokud nezůstane otevřený bez podpory.

Existují však potenciální komplikace tohoto postupu. Stent se může posunout z místa nebo migrovat dále do žlučových nebo pankreatických vývodů. Může se také zablokovat v důsledku nahromadění žluči nebo nádoru.

Stenty jsou vyrobeny z plastu nebo kovu. Plastové stenty jsou obvykle levnější, ale mohou s větší pravděpodobností zaznamenat komplikace 4 měsíce.

Pokud jsou plastové stenty ponechány ve vašem těle příliš dlouho, mohou způsobit nahromadění bakterií nebo uvolnění enzymů, které způsobují nahromadění vápníku. Nahromadění vápníku se může v místě stentu změnit na kameny, což způsobuje příznaky, jako je horečka, žloutenka a bolest.

V studie 2017 z 374 lidí s plastovým stentem mělo 19 % zpožděné vyjmutí, což znamená, že jejich stenty byly nasazeny déle než 3 měsíce. Z této skupiny potřebovalo 18 % hospitalizaci kvůli zablokování.

Kdy by měl být stent žlučovodu odstraněn?

Není jasné, jak dlouho může stent bezpečně zůstat ve vašem žlučovodu.

Podle 2018 výzkum, odborníci doporučují výměnu plastových stentů každých 3 až 6 měsíců. V některých léčebných plánech lékaři vyměnit nebo vyměnit plastové stenty každé 3 až 4 měsíce po dobu až jednoho roku. To by však mohlo být náročné pro starší lidi s komorbiditami.

Pokud musí být stent na místě déle než 3 až 4 měsíce, lékaři se obvykle rozhodnou pro kovový stent. Mohou zavést krytý samoroztažitelný kovový stent a ponechat jej ve vašem těle až 1 rok.

Někteří odborníci doporučují kontrolu po zavedení stentu a případné odstranění po 4 až 6 týdnech.

Ale a studie 2020 zjistili mnohem nižší míru komplikací než dřívější studie, a to i po 18 měsících bez odstranění stentu.

Pokud se váš stent zablokuje nebo se posune z místa, lékař by jej měl odstranit. I když váš stent funguje dobře a nezpůsobuje žádné problémy, váš lékař může naplánovat datum jeho odstranění.

Indikace, že může být nutné odstranit stent žlučovodu

Můžete zaznamenat příznaky související s pohybem stentu žlučovodu nebo jeho infekcí. Příznaky, které je třeba sledovat a diskutovat s lékařem, zahrnují:

  • bolest břicha
  • žloutenka
  • horečka
  • bolesti zad
  • krev ve stolici (vzácné)

Jak se odstraní stent žlučovodu?

Pokud stent zůstal na místě a nenastaly žádné komplikace, jako jsou kameny, může jej lékař odstranit pomocí ERCP stejným způsobem, jakým jej zavedl.

Některé modely stentů mají a smyčka na konci, aby se dal snadněji vyjmout. U těchto modelů chirurg používá kleště k uchopení smyčky a vyjmutí stentu.

Pokud se stent pohnul, lékař jej může sledovat pomocí rentgenového nebo CT zobrazení, dokud stent neprojde stolicí.

Ve velmi vzácných případech může stent prorazit vaše střevo. Jedná se o lékařskou pohotovost a vyžaduje okamžitou pozornost. Lékař místo endoskopie provede laparoskopii. Tento postup zahrnuje rozsah, který umožňuje chirurgickému týmu prozkoumat břišní oblast, přičemž je stále minimálně invazivní.

Co mohu očekávat po odstranění stentu žlučovodu?

Pokud lékař nahradil zablokovaný nebo nemístný stent novým stentem, můžete zaznamenat zlepšení příznaků. Gastrointestinální příznaky ucpaného žlučovodu, jako je únava a ztráta chuti k jídlu, se obvykle zlepší 1 nebo 2 dny po umístění stentu.

Po odstranění stentu může nějakou dobu trvat, než se po zákroku zotavíte. Pokud jste měli ERCP, možná budete potřebovat několik hodin, než se probudíte ze sedativ. Váš lékař vám může předepsat antibiotika, která budete užívat doma.

Pokud jste podstoupili laparoskopii, možná budete moci jít domů tentýž den po probuzení z narkózy. Možná si budete muset pár dní odpočinout, než se vrátíte k běžné rutině.

Biliární stenty otevírají úzké nebo zablokované žlučovody. V některých případech mohou trvale zvětšit velikost kanálku, takže stent již není nutný.

Tyto stenty však přicházejí s rizikem komplikací, jako je migrace, zablokování nebo infekce. Aby se předešlo komplikacím, odborníci doporučují vyměnit plastové stenty každých několik měsíců, i když fungují správně. Některé kovové stenty mohou obvykle zůstat déle.

Pokud se nevyskytnou žádné komplikace, je odstranění stentu jednoduché pomocí stejného procesu jako umístění stentu. Pokud dojde k závažným komplikacím, odstranění může vyžadovat invazivnější postup.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY