Co dělat a co nedělat, když milovaná osoba zažije mrtvici

Mrtvice se mohou objevit bez varování a obvykle jsou výsledkem krevní sraženiny v mozku. Lidé, kteří trpí mrtvicí, mohou náhle být neschopní chodit nebo mluvit. Mohou se také zdát zmatení a mají slabost na jedné straně těla. Pro přihlížejícího to může být děsivý zážitek. Pokud toho o mrtvicích moc nevíte, možná nebudete vědět, jak reagovat.

Protože mrtvice může být život ohrožující a vést k trvalé invaliditě, je důležité jednat rychle. Pokud máte podezření, že váš blízký má mrtvici, zde je to, co byste měli a neměli dělat v této kritické době.

Co dělat, když někdo prodělá mrtvici

Zavolejte sanitku. Pokud váš blízký prodělá mrtvici, vaším prvním instinktem může být odvézt ho do nemocnice. Ale v této situaci je nejlepší zavolat 911. Sanitka se může dostat na vaše místo a dostat osobu do nemocnice rychleji. Záchranáři jsou navíc vybaveni pro zvládnutí různých typů mimořádných situací. Mohou nabídnout pomoc při záchraně života na cestě do nemocnice, která může potenciálně snížit škodlivé účinky mrtvice.

Používejte slovo „mrtvice“. Když zavoláte 911 a požádáte o pomoc, upozorněte operátora, že máte podezření, že osoba má mrtvici. Zdravotníci budou lépe připraveni jim pomoci a nemocnice se může připravit na jejich příjezd.

Sledujte příznaky. Váš blízký nemusí být schopen komunikovat v nemocnici, takže čím více informací poskytnete, tím lépe. Uchovávejte si duševní nebo písemnou poznámku o příznacích, včetně toho, kdy tyto příznaky začaly. Začaly během poslední hodiny, nebo jste si všimli symptomů před třemi hodinami? Pokud má daná osoba zdravotní potíže, buďte připraveni sdílet tyto informace s nemocničním personálem. Tyto stavy mohou zahrnovat vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, spánkovou apnoe nebo cukrovku.

Promluvte si s osobou, která trpí mrtvicí. Když čekáte na příjezd sanitky, shromážděte od osoby co nejvíce informací, dokud je ještě schopna komunikovat. Zeptejte se na jakékoli léky, které užívají, zdravotní stavy, které mají, a známé alergie. Zapište si tyto informace, abyste je mohli sdílet s lékařem pro případ, že by váš blízký nemohl později komunikovat.

Vyzvěte osobu, aby si lehla. Pokud osoba sedí nebo stojí, povzbuďte ji, aby si lehla na bok se zvednutou hlavou. Tato poloha podporuje průtok krve do mozku. Nehýbejte však s osobou, pokud spadla. Aby byly pohodlné, uvolněte omezující oděv.

V případě potřeby proveďte KPR. Někteří lidé mohou během mrtvice upadnout do bezvědomí. Pokud k tomu dojde, zkontrolujte svého blízkého, zda ještě dýchá. Pokud nemůžete najít puls, začněte provádět KPR. Pokud nevíte, jak provést KPR, operátor 911 vás může provést celým procesem, dokud nepřijde pomoc.

Buď v klidu. I když to může být těžké, snažte se během tohoto procesu zůstat v klidu. Je snazší komunikovat s operátorem 911, když jste v klidu.

Co nedělat, když někdo prodělá mrtvici

Nedovolte této osobě řídit do nemocnice. Příznaky mrtvice mohou být zpočátku jemné. Osoba si může uvědomit, že něco není v pořádku, ale nemá podezření na mrtvici. Pokud se domníváte, že osoba má mrtvici, nenechte ji řídit do nemocnice. Zavolejte 911 a počkejte, až dorazí pomoc.

Nedávejte jim žádné léky. Ačkoli je aspirin ředidlem krve, nedávejte někomu aspirin, když má mrtvici. Krevní sraženina je pouze jednou z příčin mrtvice. Mozková mrtvice může být také způsobena prasknutím krevní cévy v mozku. Protože nevíte, jaký typ mrtvice daná osoba má, nepodávejte mu žádné léky, které by mohly krvácení zhoršit.

Nedávejte dotyčnému nic k jídlu ani pití. Nedávejte jídlo nebo vodu někomu, kdo má mrtvici. Mrtvice může způsobit svalovou slabost v celém těle a v některých případech ochrnutí. Pokud má osoba potíže s polykáním, mohla by se udusit jídlem nebo vodou.

Jídlo s sebou

Cévní mozková příhoda může být život ohrožující situací, proto s hledáním pomoci neotálejte. Nejhorší, co můžete udělat, je počkat, až se příznaky zlepší. Čím déle bude váš blízký bez pomoci, tím je pravděpodobnější, že mu zůstane trvalé postižení. Pokud se však dostanou do nemocnice brzy poté, co zažijí příznaky a dostanou vhodnou léčbu, mají mnohem větší šanci na hladké uzdravení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY