Co je cysta žlučovodů?

Cysty žlučovodů jsou atypická rozšíření, která se vyvíjejí ve vašem žlučovém systému. Mohou narušit normální tok žluči ze žlučníku a jater do tenkého střeva.

Výrůstky žlučovodů se také nazývají „choledochální cysty“ a mohou se také vyvinout mimo vaše játra.

Většina cyst žlučovodů je detekována v dětství dříve, než mohou vést k dlouhodobým zdravotním problémům zahrnujícím játra, slinivku břišní a gastrointestinální systém obecně. I když se to považuje za vzácné, jde o vážný stav, který může představovat zdravotní rizika a může vyžadovat chirurgickou léčbu, aby se předešlo komplikacím.

Zjistěte více o cystách žlučovodů, včetně příznaků, typů a komplikací, stejně jako rizikových faktorech pro tento žlučový stav.

Typy cyst žlučovodů

Existuje pět hlavních typů cyst žlučovodů, z nichž 80 % až 90 % je klasifikováno jako typ 1. Typy jsou klasifikovány na základě umístění a závažnosti rozšíření žlučovodů. Různé typy cyst žlučovodů jsou:

 • Typ 1: vyskytuje se ve společném žlučovodu (poté, co se cystický vývod ze žlučníku setká se společným jaterním vývodem, který odvádí žluč z jater)
 • Typ 2: izolovaná cysta, která vyčnívá ze společného žlučovodu
 • Typ 3: také známá jako „choledochocele“, zvětšení prostoru, kde se společný žlučovod setkává s vývodem slinivky břišní
 • Typ 4: mnohočetné cysty zahrnující žlučové cesty v játrech nebo mimo ně
 • Typ 5: také nazývaná „Caroliho nemoc“, která zahrnuje cysty kanálků, které nesou žluč uvnitř jater (intrahepatální žlučovody)

Příznaky a příznaky cysty žlučovodu

Známky a příznaky cyst žlučovodů se mohou vyvinout v důsledku zablokování žlučovodů, nazývané obstrukce toku žluči.

Příznaky

Mezi možné příznaky cysty žlučovodu patří:

 • bolest břicha ( nejčastější příznak)

 • horečka
 • zimnice
 • zvracení
 • stolice hliněné barvy
 • zežloutnutí očí a kůže (žloutenka)

Známky

Kromě příznaků, které můžete pociťovat, může lékař po fyzickém vyšetření zjistit i další možné příznaky cyst žlučovodů, jako například:

 • břišní hmota
 • zvětšená játra
 • viditelné pavučinové shluky krevních cév nazývané „pavoučí névy“

Co způsobuje cysty žlučovodů?

Předpokládá se, že tento stav je připisován určitým genetickým mutacím.

Předpokládá se například, že typ 5 (Caroliho nemoc) je způsoben dědičným onemocněním PKHD1 mutace genu, která také způsobuje autozomálně recesivní polycystické onemocnění ledvin (ARPKD). Cysty žlučovodů a ARPKD se v takových případech běžně vyskytují společně.

Někteří vědci se také domnívají, že cysty žlučovodů jsou získány, i když příčiny nejsou známy.

Kdo dostane cysty žlučovodů?

Cysta žlučovodu je považována za vrozený stav, což znamená, že je přítomna při narození. Tento stav se také někdy nazývá „choroba choledochálních cyst“.

Cysty žlučovodů jsou nejčastěji diagnostikovány v dětství. Tento stav žlučového systému však není zcela výlučný pro děti. Odhaduje se, že až 20 % případů je odhaleno v dospělosti.

Pokročilé typy cyst žlučovodů, jako jsou ty, které se vyskytují u Caroliho choroby, jsou ještě vzácnější a postihují 1 z 10 000 lidé při narození. Podle současných výzkumů jsou všechna pohlaví postižena stejně, ale nemoc Caroli je rozšířenější u lidí asijského původu.

Možné komplikace cyst žlučovodů

Mezi možné komplikace cyst žlučovodů patří:

 • jaterní fibróza
 • jaterní cirhóza
 • zánět slinivky břišní
 • cholangitida
 • tvorba kamenů

Existuje také možnost, že cysty žlučovodů se mohou stát rakovinnými (maligními). Dlouhodobé záněty a opakující se infekce mohou přispívat k riziku vzniku maligních cyst žlučovodů.

I když se to považuje za vzácné, až 2 % lidí může zaznamenat malignitu žlučových cest, typ rakoviny, který se může objevit po chirurgickém odstranění cyst žlučovodů.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud vy nebo váš blízký pociťujete možné příznaky cysty žlučovodů, je důležité navštívit lékaře, který může pomoci diagnostikovat základní problém a v případě potřeby nabídnout možnosti léčby.

Můžete také chtít mluvit s lékařem, pokud máte příznaky a máte rodinnou anamnézu cyst žlučovodů nebo ARPKD.

Jak se diagnostikují cysty žlučovodů?

Kromě počátečního fyzického vyšetření jsou cysty žlučovodů diagnostikovány pomocí zobrazovacích testů. Tyto testy zahrnují CT vyšetření nebo ultrazvuk, které mohou pomoci poskytnout snímky žlučových cest a umožnit lékaři detekovat známky neobvyklé dilatace.

Léčba cyst žlučovodů

Jediný způsob, jak léčit cysty žlučovodů, je jejich odstranění. Nejsou známy žádné domácí prostředky, které by toto onemocnění žlučového systému léčily.

Promluvte si s lékařem o následujících informacích týkajících se léčby cyst žlučovodů.

Lékařská a chirurgická léčba cyst žlučovodů

Léčba cyst žlučovodů spočívá v chirurgickém zákroku k odstranění těchto atypicky dilatovaných struktur. Chirurgický zákrok zahrnuje úplné odstranění cysty s následnou rekonstrukcí žlučového stromu.

Taková opatření jsou považována za mnohem účinnější než předchozí operace, které se zaměřovaly pouze na odvodnění cysty, s ponecháním rizika návratu cysty nebo zhoubného bujení.

V některých případech mohou být antibiotika poskytnuta pro infikované cysty žlučovodů (cholangitida). Léčba infekce však tyto cysty nevyléčí.

Často kladené otázky o cystách žlučovodů

Diagnóza jedné nebo více cyst žlučovodů může vyvolat mnoho otázek týkajících se léčby a komplikací. Zvažte projednání následujících informací s lékařem:

Kdy potřebuje cysta žlučovodu operaci?

Chirurgie je jediným účinným způsobem léčby cyst žlučovodů. Chirurgické odstranění zlepšuje krátkodobé problémy se zálohou žluči v gastrointestinálním systému a také snižuje riziko dlouhodobých komplikací, jako je rakovina žlučovodů.

Je cysta žlučovodu lékařskou pohotovostí?

Cysta žlučovodu může být lékařskou pohotovostí, zvláště pokud máte akutní infekci. Akutní cholangitida je považována za život ohrožující a může vést k septickému šoku, pokud se neléčí. V případě okamžité nouze vždy volejte 911 nebo místní pohotovostní služby.

Odnést

Cysty žlučovodů jsou oblasti dilatace v rámci žlučového systému, který spojuje játra, žlučník a tenké střevo. Cysty jsou primárně vrozeným stavem diagnostikovaným u dětí, i když je možné vyvinout cysty žlučovodů jako dospělí.

I když jsou benigní, je možné, že se tyto cysty v určitém okamžiku stanou rakovinnými. Chirurgie je jedinou účinnou léčbou a odstranění může také pomoci snížit riziko budoucích komplikací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY