Co je Gyrotonic?

Gyrotonic je cvičební modalita mysli a těla, která pohybuje tělem prostřednictvím kruhových sekvencí a vzorců. Ale je to víc než jen dobrý úsek – nabízí i další výhody.

žena s nohama v popruzích gyrotonického stroje
Rossella De Berti/Getty Images

Gyrotonic® – nepleťte si ho s obědovým zábalem nebo koktejlem – je jedinečný systém cvičení, který existuje již od počátku 80. let 20. století.

„Gyro“ pochází z řečtiny pro „spirála“ nebo „kruh“ a „tonic“ – přídavné jméno, které znamená „zdravé svalové kondice“. Jako modalita nabízející pohyby v každé rovině, stejně jako kardiovaskulární, silové a pohyblivé výhody, je Gyrotonic přiléhavý název.

Ačkoli není tak široce známý jako jóga a pilates, má Gyrotonic díky svým hlubokým výsledkům silnou sledovanost mezi lidmi ze všech oblastí života.

Často se popisuje jako „masáž zevnitř ven“ nebo jako směs Tai Chi, plavání a jógy na stroji.

Pohyby, i když jsou tělu přirozené, jsou ve srovnání s jinými formami cvičení jedinečné. Skládají se z plynulých kombinací zákrutů, spirál, ohýbání a rozšiřování rytmickým způsobem s dechem.

Zatímco slogan „The Art of Exercising and Beyond®“ – obvykle spojený s obrázky pružných tanečníků z jiného světa – se může zdát zastrašující, metoda Gyrotonic je adaptabilní a škálovatelná.

Ve skutečnosti roste v oblibě v rehabilitačních zařízeních. Stále více fyzioterapeutů po celém světě získává certifikaci Gyrotonic nebo spolupracuje s instruktory Gyrotonic, aby zlepšili léčbu svých klientů.

Sportovci jako Andy Murray, Shaquille O’Neil a olympionik Steven Solomon tuto metodu veřejně podpořili a uvedli pozitivní rozdíly v jejich sportu nebo hře. Celebrity včetně Tracee Ellis Ross a Lady Gaga jsou dlouhodobými fanoušky této metody.

Chcete-li se dozvědět více o Gyrotonicu, jeho výhodách a proč ho chcete vyzkoušet, čtěte dále.

Co je Gyrotonic

Gyrotonic® je unikátní metoda pohybu celého těla, která proudí v kruhových a spirálovitých vzorcích pro podporu síly, rovnováhy, flexibility a efektivity pohybu. Tento typ cvičení se opírá o vaši přirozenou pohyblivost, pohyb v celém rozsahu pohybu v kloubech bez stlačování nebo omezování pohybu.

Historie Gyrotonic

Expanzní systém Gyrotonic vytvořil profesionální tanečník rumunského původu Juliu Horvath. Po vážném tanečním zranění se ponořil do cvičení jógy a poté se na šest let přestěhoval do hor svatého Tomáše. Tam začal Gyrotonic.

Původní dílo známé jako „Jóga pro tanečníky“ se vyvinulo z hlubokého studia jógy a meditace a jeho vlastních zkušenostních postřehů.

Postupem času to v New Yorku Juliu přejmenoval na Gyrokinesis®, čímž práci zdokonalil a přizpůsobil, aby byl dostupný pro každého. Gyrokineze je třída založená na podložce, která začíná na stoličce, pohybuje se na podlaze a končí ve stoje.

Gyrotonic, který se provádí pomocí specializovaného vybavení, byl vytvořen jako prostředek k hlubšímu vedení, podpoře a pochopení gyrokineze.

Jane Gotch, hlavní trenérka a majitelka dvou studií Gyrotonic v Severní Americe říká: „Nepracujete proti stroji. Stroj poskytuje nervovému systému, mozku a tkáni pocit podpory a jednotlivec pak může tento pocit podpory přenést do svého každodenního života.”

Vybavení Gyrotonic

Existuje 5 kusů specializovaného vybavení, které vám pomůže generovat tisíce možných pohybů. Jsou převážně vyrobeny ze dřeva a odrážejí plynulé, spirálovité pohyby metody a našich těl.

První a nejuznávanější součástí vybavení je kladková věž. Jeho dvě části se skládají z lavice s otočnými držadly na jednom konci a ztíženého lanového systému na věži.

Novější modely jsou nastavitelné, což umožňuje plně přizpůsobené cvičení. Pohybová kapacita a tělesné proporce jsou zohledněny při nastavování vybavení tak, aby každý těžil z pohybu v plném rozsahu pohybu.

Gyrotonické pohyby

Gyrotonic je vícevrstvá modalita, která může napadnout váš mozek, vaši tělesnost a obojí zároveň. Je založeno na základech podobných východním praktikám, jako je Tai Chi, s důrazem na otevření energetických kanálů těla.

Gyrotonic si klade za cíl napravit dysfunkční svalové a kosterní vzory a zároveň zvýšit efektivitu pohybu. Dělá to pomalým až středním opakováním a neustálým napětím prostřednictvím pohybu.

Pracuje s páteří v celém jejím rozsahu pohybu s vyklenutím, zvlněním a kroucením, pomocí proudění a rytmu koordinovaných s dechem.

Crispin Redhead, hlavní trenér a majitel Gyrotonic® Toronto říká: „Je to organické – tělo se chce pohybovat tímto způsobem.“ Většina pohybů odráží přirozené spirály, které se vyskytují v těle – vzpomeňte si například na vizuální reprezentaci DNA.

Zrzka říká: „Všechna cvičení jsou založena na krouživých pohybech. Stabilizujeme jádro a poté přidáváme nádherné, kontinuální, rotační pohyby, postupně prohříváme klouby a tělo.“

Výhody Gyrotonic

Existuje pouze několik klinických studií o gyrotoniku a gyrokinezi a jen velmi málo z nich je posledních.

Anekdoticky, lidé, kteří praktikují a vyučují Gyrotonic, mají nárok na výhody, jako jsou:

 • zvýšená pohyblivost páteře
 • zvýšená síla, pružnost a vytrvalost
 • zlepšené držení těla
 • zvýšené povědomí o těle
 • lepší koordinace
 • zvýšená funkce dýchání
 • lepší cirkulace
 • rychlejší regeneraci svalů
 • zvýšená energie a vitalita
 • zvýšený rozsah pohybu
 • zdravější funkci kloubů
 • snížená bolest dolní části zad
 • pocit lepší rovnováhy těla

Nejpozoruhodnější výzkum Gyrotonic cvičení zahrnuje klinickou studii z roku 2003, která zjistila zlepšení se skoliózou. Novější výzkum prokázal zlepšení v vzorce chůze a vylepšení chronická bolest dolní části zad poté, co byla zavedena gyrotonická rutina.

Gyrotonika a rehabilitace

Valerie Rolf van den Baumen, PT, PTMScPT, PhD ve sportovní medicíně a majitelka společnosti PT’Movement věří, že od používání metody Gyrotonic na své klinice dosáhla vyšší úspěšnosti.

Gyrotonické cvičení je jedinečné v tom, že nerozděluje páteř na části ani neizoluje určité oblasti těla. Spíše je tělo zpracováno jako jeden celek. To umožňuje, aby se objevily jemnější pohybové vzorce.

Rolf van den Baumen vysvětluje: „Ve fyzikální terapii jsou omezené pohyby, které znatelně zlepší motorické ovládání (způsob, jakým nervový systém komunikuje se svaly).

“Když je pacient schopen provádět správný pohybový vzorec, pohyb se stává radostným a může být převeden do jiné fyzické aktivity bez jakékoli námahy,” říká.

Rolf van den Baumen nabízí příklad sekvence gyrotonického oblouku a curl, které se přenášejí do kvalitnějšího golfového švihu.

Gotch říká: „Naším cílem číslo jedna je funkce a zdraví páteře, protože tam všechno začíná; od našich nervů a vnitřních orgánů až po to, jak svaly a tkáně střílejí.“ S ohromující míra bolesti dolní části zad které ovlivňují vše od ekonomiky až po zdravotní výsledky, může být Gyrotonic životaschopnou léčebnou možností.

Jak je to ve srovnání s jógou a pilates?

Jóga, Pilates a Gyrotonic jsou všechny praktiky mysli a těla, které si v posledních letech získaly na popularitě. Ale i když se může zdát snadné je seskupit, jsou velmi odlišné.

Jóga se pohybuje z jedné statické pozice do druhé a připravuje mysl a tělo na duchovní praxi. Pilates klade důraz na jádro, ideální držení těla a řešení svalových dysbalancí. Gyrotonic se zaměřuje na fascii, nervový systém a kosterní systém.

Pilates není statický, ale pokud jde o plynulost, nemůže konkurovat vícesměrnému a kontinuálnímu řazení Gyrotonic. Gyrotonika postupuje prostřednictvím opakování a rytmu. Pilates má tendenci mít méně opakování a mnoho forem jógy vyžaduje, abyste drželi pozice.

Jóga je nejstarší ze tří modalit a jak Joseph Pilates, tak Juliu Horvath byli studenty jógy. Výsledkem je, že Pilates i Gyrotonic se mohou pochlubit komplexním repertoárem podložek, ale je to právě odporová práce na strojích, která odlišuje obě tyto metody od jógy.

Přesto je zpětná vazba mezi reformátorem Pilates a věží s kladkou Gyrotonic velmi odlišná. Pilates využívá pružiny, zatímco Gyrotonic využívá kladkový a zátěžový systém.

Gotch dodává: „Miluji kapacitu a svobodu pohybu, kterou mi dává věž s kladkou (Gyrotonic). Poskytuje plovoucí kvalitu odpružení a je skvělý [for] autonomní nervový systém.”

Co můžete očekávat od svého prvního gyrotonického sezení

Co tedy může jednotlivec očekávat na prvním sezení?

Vzhledem k povaze vybavení je většina lekcí Gyrotonic nabízena jako jedna ku jedné. Některé městské oblasti, jako je New York City, mají studia s více stroji pro skupinové kurzy, nebo se můžete připojit ke třídě Gyrokinesis, která se provádí na stoličce a podložce.

Pokud jde o specifickou strukturu pohybů, Redhead i Gotch sdílejí, že je založena na jednotlivci a na tom, kde se aktuálně nacházejí. Možná budete mít odhalení o schopnostech toho, co vaše tělo dokáže.

Zrzka říká: “Tělo se bude zpočátku cítit protáhlé a natažené, ale.” [reaping the full benefits of this method requires you to work] hlouběji a vyžaduje to čas.” Gotch zjistil, že lidé jsou na práci zvědaví a říkají „to prostě vypadá, že je to dobrý pocit“.

Kdo by měl zkusit Gyrotonic?

Všichni – to říkají naši odborníci! Gyrotonic nabízí něco pro každého, bez ohledu na jeho schopnosti, velikost nebo věk.

Dobrý instruktor Gyrotonic dokáže škálovat a přizpůsobit práci tak, aby vyhovovala individuálním potřebám.

Gyrotonic můžete vyzkoušet, pokud chcete zlepšit své celkové zdraví nebo pokud jste profesionální sportovec, který chce svůj sport posunout na další úroveň, nebo pokud se zotavujete ze zranění.

Díky cvičením prováděným v každé poloze – od stoje, sedu, kleku, lehu na podlaze, vysoko nad podlahou nebo z invalidního vozíku – nabízí Gyrotonic mnoho možností pro mobilizaci těla.

Sečteno a podtrženo

Gyrotonic je mnohostranná cvičební modalita, která je adaptabilní a dostupná pro každého.

Jak v oblasti cvičení mysli a těla, tak pro rehabilitační účely popularita Gyrotonic stále roste a vyvíjí se. Doufejme, že v nadcházejících letech se objeví další výzkum týkající se výhod této techniky.

Mezitím Gyrotonic stojí za zvážení pro celkové zdraví a dlouhověkost. Stejně jako u každého nového cvičebního programu je nejlepší se před zahájením poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče a najít vyškoleného a certifikovaného instruktora, který bude řídit vaše cvičení.

Se správným tréninkem můžete také těžit ze spirálovitých sekvencí Gyrotonic!

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY