Co je léková alergie?

Žena na tele zdravotní volání
Kemal Yildrim/Getty Images

Úvod

Alergie na léky je alergická reakce na lék. Při alergické reakci na lék zareaguje váš imunitní systém, který bojuje s infekcí a nemocí. Tato reakce může způsobit příznaky, jako je vyrážka, horečka a potíže s dýcháním.

Skutečná léková alergie není běžná. Méně než 5 až 10 procent negativních reakcí na léky je způsobeno skutečnou alergií na léky. Zbytek jsou vedlejší účinky léku. Přesto je důležité vědět, zda máte alergii na léky a co s tím dělat.

Proč dochází k alergiím na léky?

Váš imunitní systém vás pomáhá chránit před nemocemi. Je navržen tak, aby bojoval proti cizím útočníkům, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další nebezpečné látky. Při alergii na léky váš imunitní systém zaměňuje lék, který se dostane do vašeho těla, za jednoho z těchto útočníků. V reakci na to, co považuje za hrozbu, váš imunitní systém začne vytvářet protilátky. Jedná se o speciální proteiny, které jsou naprogramovány k útoku na vetřelce. V tomto případě útočí na drogu.

Tato imunitní reakce vede ke zvýšenému zánětu, který může způsobit příznaky, jako je vyrážka, horečka nebo potíže s dýcháním. Imunitní odpověď může nastat při prvním užití léku, nebo k ní může dojít až poté, co jste jej užili mnohokrát bez problémů.

Je léková alergie vždy nebezpečná?

Ne vždy. Příznaky alergie na léky mohou být tak mírné, že si jich sotva všimnete. Může se stát, že nezažijete nic jiného než lehkou vyrážku.

Těžká léková alergie však může být život ohrožující. Mohlo by to způsobit anafylaxi. Anafylaxe je náhlá, život ohrožující, celotělová reakce na lék nebo jiný alergen. Anafylaktická reakce se může objevit několik minut po užití léku. V některých případech k tomu může dojít do 12 hodin po užití léku. Příznaky mohou zahrnovat:

 • nepravidelný srdeční tep
 • potíže s dýcháním
 • otok
 • bezvědomí

Anafylaxe může být smrtelná, pokud není okamžitě léčena. Pokud máte některý z příznaků po užití drogy, požádejte někoho, aby zavolal 911 nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Alergické reakce

Některé léky mohou při prvním použití vyvolat reakci typu anafylaxe. Mezi léky, které mohou způsobit reakci podobnou anafylaxi, patří:

 • morfium
 • aspirin
 • některé chemoterapeutické léky
 • barviva používaná v některých rentgenových snímcích

Tento typ reakce obvykle nezahrnuje imunitní systém a nejedná se o skutečnou alergii. Příznaky a léčba jsou však stejné jako u skutečné anafylaxe a je stejně nebezpečná.

Jaké léky způsobují nejčastější lékové alergie?

Různé drogy mají na člověka různé účinky. To znamená, že některé léky mají tendenci způsobit více alergických reakcí než jiné. Tyto zahrnují:

 • antibiotika, jako je penicilin a sulfa antibiotika, jako je sulfamethoxazol-trimethoprim
 • aspirin
 • nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen
 • antikonvulziva, jako je karbamazepin a lamotrigin
 • léky používané v terapii monoklonálními protilátkami, jako je trastuzumab a ibritumomab tiuxetan
 • chemoterapeutické léky, jako je paklitaxel, docetaxel a prokarbazin

Jaké jsou rozdíly mezi vedlejšími účinky a alergií na léky?

Alergie na léky se týká pouze některých lidí. Vždy se týká imunitního systému a vždy má negativní účinky.

Nežádoucí účinek se však může objevit u každé osoby užívající drogu. Také obvykle nezahrnuje imunitní systém. Vedlejším účinkem je jakékoli působení drogy — škodlivé nebo užitečné —, které nesouvisí s hlavní funkcí drogy.

Například aspirin, který se používá k léčbě bolesti, často způsobuje škodlivý vedlejší účinek žaludeční nevolnosti. Má však také užitečný vedlejší účinek snížení rizika srdečního infarktu a mrtvice. Acetaminofen (Tylenol), který se také používá proti bolesti, může také způsobit poškození jater. A nitroglycerin, který se používá k rozšíření krevních cév a zlepšení průtoku krve, může jako vedlejší účinek zlepšit duševní funkce.

Vedlejší účinek Alergie na léky
Pozitivní nebo negativní? může být buď záporný
Koho to ovlivňuje? kdokoliv jen určití lidé
Zapojuje imunitní systém? zřídka vždy

Jak se léčí léková alergie?

Jak alergii na léky zvládnete, závisí na tom, jak závažná je. Se závažnou alergickou reakcí na lék se pravděpodobně budete muset léku zcela vyhnout. Váš lékař se pravděpodobně pokusí nahradit lék jiným, na který nejste alergický.

Pokud máte mírnou alergickou reakci na lék, může vám jej lékař přesto předepsat. Ale mohou vám také předepsat další léky, které vám pomohou kontrolovat vaši reakci. Některé léky mohou pomoci blokovat imunitní odpověď a snížit příznaky. Tyto zahrnují:

Antihistaminika

Vaše tělo vytváří histamin, když si myslí, že látka, jako je alergen, je škodlivá. Uvolnění histaminu může vyvolat alergické příznaky, jako je otok, svědění nebo podráždění. Antihistaminikum blokuje produkci histaminu a může pomoci uklidnit tyto příznaky alergické reakce. Antihistaminika přicházejí jako pilulky, oční kapky, krémy a nosní spreje.

kortikosteroidy

Alergie na léky může způsobit otoky dýchacích cest a další závažné příznaky. Kortikosteroidy mohou pomoci snížit zánět, který vede k těmto problémům. Kortikosteroidy přicházejí jako pilulky, nosní spreje, oční kapky a krémy. Dodávají se také jako prášek nebo kapalina pro použití v inhalátoru a kapalina pro injekci nebo použití v nebulizéru.

Bronchodilatancia

Pokud vaše alergie na léky způsobuje sípání nebo kašel, může vám lékař doporučit bronchodilatátor. Tento lék vám pomůže otevřít dýchací cesty a usnadní dýchání. Bronchodilatátory se dodávají v kapalné a práškové formě pro použití v inhalátoru nebo nebulizéru.

Jaký je dlouhodobý výhled pro někoho s alergií na léky?

Váš imunitní systém se může časem změnit. Je možné, že vaše alergie zeslábne, odezní nebo se zhorší. Je tedy důležité vždy dodržovat pokyny svého lékaře, jak zacházet s lékem. Pokud vám řeknou, abyste se drogám nebo podobným drogám vyhýbali, určitě to udělejte.

Promluvte si se svým lékařem

Pokud máte jakékoli příznaky alergie na léky nebo jakékoli závažné vedlejší účinky léků, které užíváte, okamžitě se poraďte se svým lékařem.

Pokud víte, že jste alergičtí na jakýkoli lék, proveďte následující kroky:

 • Určitě to řekněte všem svým lékařům. To zahrnuje vašeho zubního lékaře a jakéhokoli jiného poskytovatele péče, který může předepisovat léky.
 • Zvažte nošení karty nebo nošení náramku či náhrdelníku, který identifikuje vaši drogovou alergii. V případě nouze vám tyto informace mohou zachránit život.

Zeptejte se svého lékaře na jakékoli otázky týkající se vaší alergie. Mohou zahrnovat:

 • Jaký druh alergické reakce bych měl hledat, když beru tento lék?
 • Existují další léky, kterým bych se měl kvůli alergii také vyhnout?
 • Mám mít po ruce nějaké léky pro případ, že bych měl alergickou reakci?

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY