Co je smyčková kolostomie?

Smyčková kolostomie je druh kolostomie, kterou lze provést buď k léčbě gastrointestinálních problémů, nebo k zajištění klidu střev. Je snadnější reverzovat než jiné typy, což z něj dělá běžnou možnost pro dočasné kolostomie.

Někdy tlusté střevo není schopno plně fungovat správně a lékař bude muset provést kolostomii.

Jedná se o zákrok, při kterém tlusté střevo obchází konečník a je přivedeno otvorem v břišní stěně. To umožňuje stolici a plynům opustit tělo. Smyčková kolostomie je jedním typem kolostomie.

Tento článek poskytne více podrobností o smyčkové kolostomii a k ​​čemu se používá.

K čemu se smyčková kolostomie používá?

Různé druhy kolostomií se provádějí z různých důvodů, včetně vašeho věku, konkrétního zdravotního stavu, který operace pomáhá léčit, a vašeho celkového zdraví.

Obecně je kolostomie postup, při kterém je vytvořen otvor v tlustém střevě a je spojen s otvorem v břiše, což umožňuje odpadům opustit tělo. Ke sběru odpadu je připojen pytel nebo sáček. To může být dočasné nebo trvalé, v závislosti na základním důvodu pro postup.

U smyčkové kolostomie je smyčka tlustého střeva chirurgicky protažena řezem ve vašem žaludku. Tato smyčka se pak otevře, přišije k vaší kůži a vytvoří nový otvor – také známý jako stomie – z tlustého střeva ven, kde může stolice a plyny opustit tělo.

Možná budete potřebovat smyčkovou kolostomii kvůli:

  • rakovina konečníku, kterou nelze chirurgicky odstranit

  • radiační proktitida
  • inkontinence
  • komplikovaný rektální karcinom se stenózou (jizva, která vytváří zúžení otvorů)
  • komplexní perianální píštěle: píštěl je abnormální spojení mezi dvěma orgány
  • ochranná stomie při hluboké přední resekci rekta

Pokud váš zdravotnický tým navrhne smyčkovou kolostomii, může poskytnout více podrobností o vašem stavu a vysvětlit, proč to doporučuje před jiným postupem. Mohou také diskutovat o tom, zda budete muset po kolostomii dodržovat speciální dietu.

Jak funguje smyčková kolostomie?

Po jídle se jídlo obvykle dostane do žaludku, poté do tenkého střeva a poté do tlustého střeva, nazývaného také tlusté střevo.

Cokoli, co není možné strávit, je vyloučeno vaším řitním otvorem jako stolice nebo hovínko. Po většinu své cesty tlustým střevem je vaše stolice tekutá. Jak se přibližuje ke konečníku, vaše stolice se stává pevnější.

U smyčkové kolostomie se provede řez na straně tlustého střeva a přišije se k otvoru v břišní stěně. Okraje tlustého střeva jsou přehnuty a převráceny jako manžeta kolem otvoru.

Tento druh operace umožňuje snadnější obrácení – tlusté střevo se oddělí od břicha a sešívá zpět k sobě, aby stolice mohla projít.

Ke stomii nebo otvoru v břiše je připojen vak nebo váček. Tím se shromažďuje hovínko a hlen, který prochází tlustým střevem.

Jak dlouho procedura trvá?

Samotná operace může trvat několik hodin v závislosti na druhu kolostomie a důvodu jejího získání.

Když plánujete plánovanou smyčkovou kolostomii, můžete obvykle očekávat, že budete v nemocnici 3 až 4 dny. Nouzová kolostomie může vyžadovat delší pobyt.

Kromě toho, že se během pobytu v nemocnici zotavíte z operace, se také naučíte, jak pečovat o kolostomii a jak nakládat s odpadem.

Bude vám ukázáno, jak čistit stomii, jak vyměnit sáček a jak používat jakékoli další vybavení, které budete potřebovat. Pomůže vám stomická sestra.

Je smyčková kolostomie trvalá?

Smyčkové kolostomie jsou obvykle dočasné, protože je lze snadněji zvrátit. Mohou však být i trvalé.

Záleží také na základním důvodu kolostomie. U věcí, jako jsou infekce, zánět nebo zranění, může být doporučen klid střev, takže kolostomie je dočasná.

Když je zahojený a připravený být opět plně funkční, lze to zvrátit. U vážnějších věcí může být kolostomie trvalá.

Můžete stále kakat se smyčkovou kolostomií?

I když se smyčkovou kolostomií nebudete kakat jako obvykle, tlusté střevo je stále spojeno s konečníkem. To znamená, že je stále možné, že budete vylučovat nějakou stolici, plyny nebo hlen konečníkem.

Odnést

Smyčková kolostomie je jedním z druhů kolostomie, kterou lze provést buď k léčbě gastrointestinálních problémů, nebo k zajištění klidu střev. Je snazší zvrátit než jiné kolostomie, což z něj dělá běžnou možnost pro dočasné kolostomie.

Skvělým zdrojem může být stomická sestra, která vás naučí, jak vyčistit stomii, vyměnit sáček a jak přizpůsobit každodenní činnosti vaší nové situaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY