Co je to diabetická bota?

Diabetická bota je zařízení, které může pomoci lidem s diabetickými vředy. Lidé s cukrovkou jsou vystaveni riziku vzniku vředů na nohou nebo otevřených vředů na povrchu kůže. Vysoká hladina cukru v krvi zpomaluje řádné hojení ran. To může vést k vážné infekci a může dokonce vést ke ztrátě prstů, chodidla nebo končetiny.

Co jsou to diabetické vředy?

Diabetické vředy na nohou se nejčastěji vyvíjejí na břiše nohy nebo na spodní části palce nohy. V místě mozolu se může vyvinout i diabetický vřed na noze. Mozoly jsou častým výskytem na nohou lidí s cukrovkou. Komplikace související s diabetem, jako jsou vředy na nohou, se častěji vyskytují u lidí, kteří:

 • trpí cukrovkou déle než 10 let
 • mají špatnou kontrolu krevního cukru
 • používat inzulín
 • dostali diagnózu neuropatie
 • mít srdeční onemocnění

Tlak nebo podráždění nohy může způsobit tvorbu vředů. Jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit růst vředů, je snížit tlak. Diabetická bota může při chůzi ubrat část tlaku na vaši nohu.

Kromě zpomalení růstu vředu může bota také pomoci zastavit šíření infekce. To pak může umožnit, aby další léčby, jako jsou léky nebo intravenózní (IV) antibiotika, fungovaly efektivněji.

Jak dlouho musím nosit diabetickou botu?

Diabetická bota může být odnímatelná nebo neodnímatelná. Pro dosažení nejlepších výsledků někteří lékaři preferují typ léčby diabetické nohy nazývaný totální kontaktní sádra. Tato sádra vytváří kolem chodidla neustálý tlak a nelze ji sundat. To je důležité pro dosažení nejlepších výsledků.

Jedna studie z roku 2003 zjistila, že když lidé dostali sádru, kterou bylo možné sejmout, neměli ji po většinu dne na sobě. Ve skutečnosti účastníci studie udělali pouze 28 procent svých celodenních kroků s nasazenou ochrannou litou botou. V důsledku toho byla doba jejich zotavení mnohem delší než u lidí, kteří je nosili neustále.

Diabetické vředy, které nejsou doprovázeny infekcí, by se měly zahojit za šest až osm týdnů studie 2011. Komplikující faktory, jako je infekce, mohou prodloužit dobu zotavení.

Odhodlání k léčbě je důležité pro uzdravení. Ve starší studii z roku 2001 lidé, kteří nosili totální kontaktní sádru, vykazovali výrazně větší zlepšení po 12 týdnech než lidé, kteří nosili snímatelnou sádru nebo polobotku. Novější studie z roku 2016 však nenašla žádný rozdíl v hojení mezi sádrou, snímatelnou botou a neodnímatelnou botou.

Jaké jsou výhody a nevýhody nošení diabetické boty?

Pokud hledáte rychlý způsob, jak vyléčit své diabetické vředy, klady diabetické boty mohou převažovat nad zápory. Existuje však mnoho dalších faktorů, které mohou ovlivnit vaši volbu mezi celkovým kontaktním obsazením a verzemi, které lze čas od času sundat.

Než si pořídíte diabetickou botu, zvažte tyto faktory:

 • Diabetické boty mohou zkrátit dobu zotavení.
 • Diabetická obuv může zabránit nebo pomoci zastavit začátek infekce.
 • Diabetické vředy se mohou hojit rychleji s totální kontaktní nebo nesnímatelnou sádrou než s diabetickou botou nebo sádrou, kterou lze sejmout.
 • Nejlepší užitek pochází z nošení bot nebo odlitků 24 hodin denně. Pro některé lidi to může být nepříjemné.
 • Pokud je vaše bota odnímatelná, můžete být v pokušení sundávat botu častěji, než umožňuje váš plán ošetření.
 • I s botou se musíte co nejvíce vyhýbat chůzi. To v konečném důsledku umožní vašim nohám rychleji se uzdravit, ale o něco sníží vaši pohyblivost.
 • Jiné léčby, včetně antibiotik, mohou být schopny léčit vřed a infekci.

Co se stane, když je bota odstraněna?

Pokud vaše bota nebyla vyjímatelná, můžete být v pokušení vrátit se k životu jako obvykle, jakmile ji sundáte. To však nemusí být pro vaše nohy to nejlepší.

Stále musíte být opatrní na nohy a co nejvíce odpočívat. Kromě toho budete potřebovat rutinní kontroly u svého podiatra, abyste se ujistili, že se rány správně hojí a nedochází k jejich obnově.

Jak se mohu vyhnout nutnosti nosit diabetickou botu?

Správná léčba diabetu vám pomůže předcházet nebo rychle identifikovat a léčit vřed na nohou, pokud se vyvine. Ujistěte se, že:

 • Jezte dobře. Asi 50 procent vašich jídel by se mělo skládat z neškrobové zeleniny.

 • Cvičit pravidělně.

 • Pravidelně kontrolujte a upravujte hladinu cukru v krvi.

I při správném zacházení se budete muset o své nohy pečlivě starat. Následující kroky mohou pomoci najít a zastavit diabetický vřed dříve, než se stane problémem.

Kontrolujte své nohy denně

Zkontrolujte si nohy, když se probudíte nebo než půjdete spát. Hledejte následující příznaky potíží:

 • praskliny
 • řezy
 • vředy
 • otok
 • něha
 • zarudnutí

Pokud nevidíte dobře na spodní část chodidla, použijte ruční zrcátko, zrcadlovou váhu nebo požádejte o pomoc partnera nebo milovanou osobu.

Nesnažte se odstranit žádné hrbolky nebo mozoly

Chcete-li být v bezpečí, vyhněte se jakýmkoli domácím nebo životním prostředkům pro léčbu problémů s nohou. To zahrnuje volně prodejné odstraňovače bradavic, ošetření mozolů nebo léky na puchýře. Pokud máte cukrovku, je vždy bezpečnější nechat svého lékaře nejprve vidět problém.

Pečlivě ořízněte

Když je čas ostříhat si nehty na nohou, musíte dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k prasknutí nebo natržení kůže. Ostříhejte nehty naplocho a pomocí pilníku odstraňte ostrá místa.

Myjte si nohy denně

I když se nekoupete, vaše nohy by měly. Myjte a opláchněte si nohy ve vlažné vodě každý den. Osušte je důkladně, ale jemně. Se souhlasem lékaře můžete použít pemzu k jemnému tření nohou.

Pokud je vlhkost problémem, můžete mezi prsty na nohou použít mastek nebo kukuřičný škrob, aby pokožka zůstala suchá. Hydratační mléko nebo krém mohou být užitečné, ale pokud máte nějaké otevřené vředy, promluvte si se svým lékařem, než je použijete.

Chraňte své nohy za všech okolností

Nechoďte bosí. Lidé s diabetem mají často neuropatii nervového stavu a nezažívají stejné pocity jako lidé bez tohoto onemocnění. To znamená, že si naboso můžete poranit nohu, aniž byste o tom věděli.

Měli byste také vždy nosit čisté, suché ponožky. Látky, které odvádějí vlhkost, jako je bavlna, jsou upřednostňovány před těmi, u kterých se můžete více potit, jako je nylon nebo syntetické tkaniny.

Nošení správné obuvi je také důležité. Setkejte se s odborníkem, který vám sedne, a najde vám správnou diabetickou obuv, která je pohodlná, ale poskytuje dostatek podpory. Nejlepší mohou být ortopedické boty, které jsou speciálně navrženy pro vaše nohy.

Kdy mám kontaktovat lékaře?

Naplánujte si rutinní prohlídky nohou. Váš lékař nebo pedikér může zkontrolovat vaše nohy a najít případné problémy. Můžete také diskutovat o všech problémech, které jste měli, a najít řešení před vytvořením většího problému.

Také navštivte svého lékaře, pokud si zraníte, pořežete nebo poraníte nohu. Lidé s cukrovkou musí brát zranění nohou vážně. Protože se hojení zpomaluje a infekce se může rychle rozvinout, navštivte co nejdříve svého lékaře, pokud si poraníte nohu.

Diabetická bota nemusí být vhodná pro každého. Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o diabetických botách a možnostech léčby diabetických vředů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY