Co jsou bolesti břicha a citlivost prsou?

Přehled

Bolest břicha je bolest, která vzniká mezi hrudníkem a pánví. Bolest břicha může být křečovitá, bolestivá, tupá nebo ostrá. Často se tomu říká bolest žaludku.

Citlivost prsou je, když jsou vaše prsa bolestivá nebo citlivá na dotek. Tento stav může doprovázet otok prsů nebo změny konzistence prsu. Bolest může být mírná nebo tak silná, že brání každodenním činnostem.

Když se bolesti břicha a citlivost prsou vyskytují společně, příčina často souvisí se změnami hormonálních hladin.

Mnoho žen pociťuje při menstruaci křeče v podbřišku. Během menstruace látky podobné hormonům způsobují svalové kontrakce, které pomáhají děloze vypudit výstelku. Někteří odborníci se domnívají, že silné kontrakce omezují průtok krve do dělohy a zvyšují bolest.

Kolísání hormonů estrogenu a progesteronu může způsobit změny v pocitu prsou. Tyto výkyvy mohou také způsobit změny v konzistenci vašich prsou. Vaše prsa mohou začít být hustší nebo drsnější na dotek, zejména na jejich vnějších částech. Hormonální výkyvy mohou také vést k nepohodlí a bolesti břicha.

Zde je devět možných příčin bolesti břicha a citlivosti prsou.

Antikoncepční pilulky (estrogen nebo progesteron)

Antikoncepční pilulky, nazývané také perorální antikoncepce, jsou léky, které užíváte ústy, abyste zabránili těhotenství. Přečtěte si více, abyste se dozvěděli o vedlejších účincích antikoncepčních pilulek.

Těhotenství

V průměru donošené těhotenství trvá 40 týdnů. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit těhotenství. Ženy, které obdrží včasnou diagnózu a prenatální péči, mají větší pravděpodobnost, že prožijí zdravé těhotenství a porodí zdravé dítě. Přečtěte si více o těhotenství.

Menstruace

Menstruace nastává, když děloha jednou za měsíc odhodí výstelku. Výstelka prochází malým otvorem v děložním čípku a ven vaginálním kanálem. Přečtěte si více o menstruaci.

Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom (PMS) je stav, který ovlivňuje ženské emoce, fyzické zdraví a chování během určitých dnů menstruačního cyklu, obvykle těsně před menstruací. Příznaky PMS začínají pět až 11 dní před menstruací a obvykle vymizí, jakmile menstruace začne. Přečtěte si více o příznacích PMS.

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění, při kterém tkáň, která tvoří výstelku vaší dělohy, roste mimo vaši děložní dutinu. Výstelka vaší dělohy se nazývá endometrium. Přečtěte si více o endometrióze.

Ovariální cysty

Vaječníky jsou součástí ženského reprodukčního systému. Někdy se na jednom z vaječníků vyvine vak naplněný tekutinou nazývaný cysta. U mnoha žen se během života vyvine alespoň jedna cysta. Přečtěte si více o cystách na vaječnících.

Mimoděložní těhotenství

V případě mimoděložního těhotenství se oplodněné vajíčko nepřichytí k děloze. Místo toho se může připojit k vejcovodu, břišní dutině nebo děložnímu čípku. Přečtěte si více o mimoděložním těhotenství.

Rakovina prsu

Rakovina prsu nemusí v raných stádiích vykazovat žádné příznaky. Nádor může být příliš malý na to, aby byl cítit, ale na mamografu lze vidět abnormalitu. Pokud lze nádor nahmatat, je prvním příznakem obvykle nová bulka v prsu, která tam dříve nebyla. Přečtěte si více o rakovině prsu.

Rakovina vaječníků

Vaječníky jsou malé orgány mandlového tvaru umístěné na obou stranách dělohy. Jsou tam, kde se produkují vejce. Rakovina vaječníků se může vyskytovat v několika různých částech vaječníku. Přečtěte si více o rakovině vaječníků.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Většina příznaků bolesti břicha a citlivosti prsou odezní po menstruaci nebo s časem. Měli byste však navštívit lékaře, pokud vaše příznaky trvají nepřetržitě dva týdny nebo pokud se vaše bolesti břicha zvyšují nebo ovlivňují vaši schopnost jíst a pít. Pokud jsou tyto příznaky doprovázeny horečkou, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud máte také následující příznaky:

  • menstruační křeče, které narušují váš život na několik dní
  • krvavý nebo hnědý výtok z bradavky
  • měnící se bulky v prsní tkáni
  • neschopnost spát nebo vykonávat každodenní úkoly kvůli vašim příznakům
  • ztráta kontroly nad pohyby močového měchýře nebo střev
  • jednostranné bulky v prsní tkáni
  • pozitivní domácí těhotenský test

Váš lékař může doporučit testy, jako je mamograf nebo ultrazvuk, aby vyhodnotil abnormality v prsní tkáni.

Tyto informace jsou souhrnem. Pokud máte podezření, že potřebujete naléhavou péči, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se léčí bolest břicha a citlivost prsou?

Léčba bolesti břicha a citlivosti prsou bude řešit základní příčiny. Pokud užíváte antikoncepční léky nebo hormony, může vám lékař doporučit úpravu dávkování hormonů, aby se snížila citlivost prsou. Je prospěšné mít dobře padnoucí podprsenku bez kostice. Lze ji nosit, když je potřeba, aby pomohla snížit citlivost prsou, zvláště těsně před začátkem menstruace.

Domácí péče

Konzumace zdravé stravy, vyhýbání se nadměrnému tuku a soli a pití velkého množství vody může pomoci snížit výskyt břišních potíží. Tekutiny obsahující kofein, včetně kávy a čaje, mohou přispívat k podrážděnému žaludku.

Volně prodejné léky, jako je ibuprofen, naproxen a acetaminofen, mohou pomoci zmírnit bolest při menstruačních křečích. Pomoci může i teplá koupel nebo nahřívací polštářek umístěný na podbřišek.

Pokud vaše bolest břicha způsobuje nevolnost, pití nápoje obsahujícího elektrolyt při jídle měkkých, nevýrazných potravin, jako je jablečný pyré a sušenky, může pomoci s příznaky. Pokud pociťujete nevolnost spolu s bolestí břicha, měli byste si udělat domácí těhotenský test.

Jak mohu předejít bolesti břicha a citlivosti prsou?

Zdravý životní styl může pomoci předejít některým bolestem břicha a příznakům citlivosti prsou. Protože však tyto příznaky často souvisí s normálními hormonálními změnami v těle, existuje jen málo preventivních kroků, které můžete podniknout. Pokud jsou vaše příznaky závažné, poraďte se s lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY