Co očekávat od operace náhrady kotníku

Náhrada kotníku je běžná operace, která může být doporučena, pokud poškození hlezenního kloubu ztěžuje chůzi nebo každodenní úkoly. Obnova bude trvat několik týdnů.

tirc83/Getty Images

Operace náhrady kotníku je hospitalizační procedura, kterou lze doporučit k nahrazení zraněného nebo opotřebovaného hlezenního kloubu novým kloubem. Procedura na lůžku znamená, že strávíte alespoň jednu noc v nemocnici místo toho, abyste hned po operaci šli domů.

Hlezenní kloub je známý jako tibiotalární kloub. Skládá se z vaší holenní kosti nebo holenní kosti a talusu, který spojuje holenní kost se zbytkem vašeho chodidla. Pravidelné opotřebení chrupavek a kostí může způsobit bolest hlezenního kloubu a potíže s chůzí.

Nový hlezenní kloub může být vyroben z několika různých materiálů, jako je lékařský titan, chrom a plastové díly.

Čtěte dále a zjistěte, kdy byste mohli potřebovat operaci náhrady kotníku, jak se postup provádí a co můžete od této operace očekávat.

kdo je kandidátem?

Operace náhrady kotníku může být doporučena, pokud máte problémy s chůzí kvůli poškození hlezenního kloubu. Toto poškození může být způsobeno běžným opotřebením nebo úrazem. Může to být také způsobeno formami artritidy, včetně osteoartritidy nebo revmatoidní artritidy.

Lékař nemusí tuto operaci doporučit, pokud máte mírnou bolest. Ošetření, jako jsou ortopedické vložky, kortikosteroidy nebo debridement poškozené tkáně, mohou zmírnit mírnou bolest a nepohodlí.

Co očekávat během procedury

Během operace dostanete celkovou anestezii. To zajistí, že budete spát a během procedury nebudete cítit bolest. Zatímco jste v narkóze, chirurg vyčistí kůži kolem vašeho kotníku a poté udělá malý řez, aby se dostal do vašeho kotníku.

Dále vyříznou a odstraní poškozené části vašeho hlezenního kloubu, včetně chrupavky a kosti. Jakmile jsou poškozené části odstraněny, chirurg připojí náhradní kovové kloubní materiály ke zbývající kosti pomocí speciálního cementu. Mezi kovové materiály a kosti pak vloží plastovou vložku, aby mohly klouzat proti sobě.

Během operace může chirurg také léčit jakékoli oteklé nebo poškozené tkáně kolem kloubu.

Jakmile je oprava dokončena, chirurg použije chirurgické lepidlo nebo stehy k uzavření otvoru.

Jak se připravit na operaci

Je důležité prodiskutovat jakékoli předoperační plánování s vaším chirurgem. Zeptejte se jich, zda je v pořádku užívat nějaké léky před operací, a pokud ne, jak dlouho předem je možná budete muset přestat brát. Například budete pravděpodobně muset přestat užívat léky na ředění krve, výživové doplňky a léky, jako je aspirin, 24 až 72 hodin před operací.

Ujistěte se, že všechny nedávné infekce nebo horečka prodiskutujete se svým chirurgem a dejte mu vědět, pokud užíváte tabákové výrobky. Možná budete muset před operací omezit nebo přestat používat cigarety nebo jiné tabákové výrobky.

Je také důležité připravit svůj životní prostor před operací. Vyčistěte prostor, abyste se mohli pohybovat o berlích. Pokud žijete ve vícepatrovém domě a jste schopni, zvažte umístění prostoru na spaní na nižší úrovni.

Může být také užitečné požádat přítele nebo člena rodiny, aby vám pomohl s každodenními úkoly na několik dní, než se zotavíte. Budete také muset zařídit, aby vás po operaci někdo odvezl domů.

A konečně, možná se budete muset vyhnout jídlu nebo pití 12 až 24 hodin před operací.

Zotavení

Zotavení závisí na tom, jak velká část vašeho hlezenního kloubu byla nahrazena, a na vašem celkovém zdraví.

Když se probudíte z narkózy, pravděpodobně zpočátku nebudete moci hýbat nohou. Budete muset zůstat v nemocnici den nebo dva, než se kloub zotaví. Možná budete muset počkat 24 až 48 hodin, než se vykoupete nebo osprchujete, aby se zahojila.

Několik dní po zákroku můžete pociťovat bolest v kotníku a bérci. Budou vám předepsány léky proti bolesti, které vám pomohou zvládnout bolest, a dostanete dlahu, kterou budete nosit kolem kotníku, a berle, které budete používat po dobu několika týdnů. Předejdete tak poranění hlezenního kloubu nebo jeho vystavení tlaku.

Až se váš kloub trochu zahojí, budete pravděpodobně muset ještě několik týdnů nosit sádru nebo botu. Může být odstraněn, jakmile je váš kloub většinou zahojený.

Budete se muset vrátit na následné schůzky, rentgenové snímky nebo jiné zobrazovací testy, abyste svému lékaři pomohli sledovat, jak se váš kotník hojí.

Je důležité dodržovat pokyny lékaře pro zotavení, abyste nezranili nebo nepoškodili hlezenní kloub. Vyvarujte se nakládání celé váhy na postiženou nohu po dobu několika měsíců. Váš lékař může také doporučit rehabilitaci nebo fyzikální terapii, abyste se naučili, jak používat nový kotník a snížit zátěž na nový kloub.

Výsledek

Operace náhrady kotníku je obvykle velmi úspěšná.

Podle výzkum z roku 2015až 90 % lidí, kteří podstoupili operaci náhrady kotníku, zažívá dobré až velmi dobré výsledky až 10 let po operaci.

Kromě toho a 2022 revize dostupných údajů o primárních náhradách kotníku v Austrálii, Novém Zélandu, Norsku a Švédsku naznačuje, že více než 90 % náhrad kotníku nevyžadovalo revize 5 let po operaci, zatímco 56 % až 78 % nevyžadovalo revize 15 let po operaci.

Rizika a komplikace

Některá možná rizika a komplikace operace náhrady kotníku zahrnují:

  • infekce v místě chirurgického zákroku nebo v jeho okolí
  • poškození nervů během operace
  • krvácení, které se nezastaví
  • krevní sraženiny v hlavních tepnách
  • kloub se nevrací správně dohromady
  • kosti hlezenního kloubu se vychylují
  • rozvoj artritidy v jiných blízkých kloubech
  • části vyměněného spoje se uvolňují, opotřebovávají nebo poškozují těžkým používáním

Pokud máte obavy z operace náhrady kotníku a možných rizik nebo komplikací, určitě si promluvte se svým lékařem. Mohou poskytnout více informací o operaci a určit, zda máte vyšší riziko některé z těchto komplikací.

Pokud vám poškození hlezenního kloubu ztěžuje chůzi nebo každodenní úkoly, může vám lékař doporučit operaci výměny kotníku.

Tato operace je často úspěšná a může vám pomoci postavit se na nohy během několika týdnů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY