Co potřebujete vědět o Granuloma Inguinale

Co je Granuloma Inguinale?

Granuloma inguinale je sexuálně přenosná infekce (STI). Tato STI způsobuje léze v anální a genitální oblasti. Tyto léze se mohou opakovat i po léčbě.

Granuloma inguinale se někdy nazývá „donovanóza“.

Příznaky a stadia granuloma Inguinale

Příznaky tohoto stavu mají pomalý nástup. Obvykle trvá nejméně jeden týden, než se objeví příznaky. Může trvat až 12 týdnů, než symptomy dosáhnou vrcholu.

Obecně se na kůži nejprve objeví pupínek nebo bulka. Tato skvrna je malá a není obvykle bolestivá, takže si toho zpočátku nemusíte všimnout. Infekce často začíná v oblasti genitálií. Anální vředy nebo vředy v ústech se vyskytují pouze v menšině případů a pouze tehdy, pokud se sexuální kontakt týkal těchto oblastí.

Kožní léze postupuje ve třech fázích:

První fáze

V první fázi se malý pupínek začne šířit a rozežírat okolní tkáň. Jakmile se tkáň začne opotřebovávat, změní se na růžovou nebo slabě červenou. Hrbolky se pak změní na vystouplé červené uzlíky se sametovou texturou. To se děje kolem konečníku a genitálií. I když jsou hrbolky nebolestivé, při poranění mohou krvácet.

Fáze dvě

Ve druhém stádiu onemocnění začnou bakterie erodovat kůži. Jakmile k tomu dojde, vytvoří se vám mělké vředy, které se budou šířit z genitálií a konečníku do stehen a podbřišku nebo tříselné oblasti. Všimnete si, že obvody vředů jsou lemovány granulovanou tkání. Vředy může doprovázet nepříjemný zápach.

Třetí fáze

Když granuloma inguinale postoupí do třetího stadia, vředy se prohloubí a přemění se v jizvu.

Co způsobuje Granuloma Inguinale?

Třída bakterií známá jako Klebsiella granulomatis způsobuje tuto infekci. Granuloma inguinale je STI a můžete ji uzavřít vaginálním nebo análním stykem s infikovaným partnerem. Ve vzácných případech se může nakazit orálním sexem.

Komu hrozí granuloma Inguinale?

Vystavujete se riziku, pokud máte sexuální kontakt s jedinci z tropických a subtropických oblastí, kde je nemoc nejrozšířenější. U mužů je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní granulomem inguinale, než u žen. V důsledku toho mají homosexuální muži větší pravděpodobnost, že onemocní granulomem inguinale. Jedinci, kteří jsou ve věku mezi 20 a 40 lety, onemocní tímto onemocněním častěji než lidé v jiných věkových skupinách.

To, kde žijete, hraje roli při určování rizika infekce. Pokud například žijete ve Spojených státech a jste infikováni, je to obvykle proto, že jste měli sexuální kontakt s někým, kdo žije v zahraničí.

Tropické a subtropické klima jsou nejpravděpodobnější oblasti, kde se lidé setkávají s granuloma inguinale. Onemocnění je endemické v:

  • Nová Guinea
  • Guyana
  • Jihovýchodní Indie
  • části Austrálie

Vyšší počet případů je hlášen také v částech Brazílie a Jižní Afriky.

Jak se diagnostikuje granuloma Inguinale?

Granuloma inguinale může být obtížné odhalit v raných stádiích, protože si nemusíte všimnout počátečních lézí. Váš lékař obvykle nebude mít podezření na granuloma inguinale, pokud se nezačnou tvořit vředy a nezmizí.

Pokud se vředy po delší době nezhojí, může lékař nařídit kožní biopsii lézí. To bude pravděpodobně provedeno jako úderová biopsie. Když podstoupíte punčovou biopsii, lékař vám odstraní malou oblast vředu kruhovou čepelí. Po odstranění bude vzorek testován na přítomnost Klebsiella granulomatis bakterie. Bakterie může být také možné detekovat seškrábáním některých lézí a provedením dalších testů na vzorku.

Vzhledem k tomu, že je známo, že granuloma inguinale zvyšuje vaše riziko dalších sexuálně přenosných nemocí (STD), mohou vám být poskytnuty krevní testy nebo jiné diagnostické testy nebo kultivace, abyste je zkontrolovali.

Léčba granuloma Inguinale

Granuloma inguinale lze léčit antibiotiky, jako je tetracyklin a makrolid erytromycin. Lze také použít streptomycin a ampicilin. Většina léčby je předepsána po dobu tří týdnů, i když bude pokračovat, dokud nebude infekce vyléčena.

Včasná léčba se doporučuje, aby se zabránilo trvalým jizvám a otokům v oblasti genitálií, konečníku a třísel.

Poté, co jste byli léčeni, musíte mít rutinní vyšetření, abyste zajistili, že se infekce nevrátí. V některých případech se opakuje poté, co se zdá, že byl vyléčen.

Jaký je výhled pro Granuloma Inguinale?

Granuloma inguinale se léčí antibiotiky. Pokud se infekce neléčí, rozšíří se do lymfatických uzlin v oblasti třísel. To zvýší pravděpodobnost, že se u vás po ukončení léčby objeví opakující se infekce.

Měli byste dát všem svým sexuálním partnerům vědět, že máte tuto infekci. Budou se muset nechat vyšetřit a léčit. Po ukončení léčby byste měli navštívit svého lékaře jednou za šest měsíců. Váš lékař zajistí, aby se stav neopakoval.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY