Cvičení jako úleva od stresu

Když vám byla diagnostikována srdeční choroba, musíte průběžně zvládat řadu nových stresorů. Vyrovnávání se s častějšími návštěvami lékaře, zvykání si na nové lékařské postupy a přizpůsobování se změnám životního stylu jsou jen některé z faktorů, které vám mohou způsobit stres a úzkost.

Naštěstí můžete podniknout několik jednoduchých kroků, které vám pomohou zmírnit stres. Mnoho z těchto kroků může také pomoci zlepšit vaše celkové zdraví, včetně zdraví vašeho srdce. Cvičení je jednou z nejlepších strategií pro boj se stresem a zvládání srdečních chorob.

Fyzická aktivita může pomoci snížit celkovou úroveň stresu a zlepšit kvalitu života, a to jak mentálně, tak fyzicky. Pravidelné cvičení může mít pozitivní vliv na vaši náladu uvolněním napětí, úzkosti, vzteku a mírné deprese, které často jdou ruku v ruce se stresem. Může zlepšit kvalitu vašeho spánku, což může být negativně ovlivněno stresem, depresí a úzkostí. Může také pomoci zvýšit vaši důvěru.

Jak cvičení pomáhá při stresu?

Fyzická aktivita zlepšuje schopnost vašeho těla využívat kyslík a také zlepšuje průtok krve. Obě tyto změny mají přímý vliv na váš mozek. Cvičení také zvyšuje produkci endorfinů v mozku. Endorfiny jsou neurotransmitery „dobrého pocitu“, které jsou zodpovědné za kýžené „běžecké maximum“. To je pocit pohody a euforie, který mnoho lidí zažívá po cvičení.

Fyzická aktivita může také pomoci odvést mysl od starostí. Opakující se pohyby zapojené do cvičení podporují soustředění na vaše tělo, nikoli na vaši mysl. Soustředěním se na rytmus svých pohybů zažijete při cvičení mnoho stejných výhod meditace. Soustředění na jeden fyzický úkol může vyvolat pocit energie a optimismu. Toto zaměření může pomoci zajistit klid a jasnost.

Někteří lidé zaznamenají zlepšení nálady bezprostředně po tréninku. Tím tyto pocity nekončí, ale obecně se postupem času kumulují. Je pravděpodobné, že si všimnete zvýšeného pocitu pohody, když zůstanete oddaní důsledné rutině cvičení.

Kromě toho, že pravidelné cvičení má přímý vliv na úroveň stresu, podporuje optimální zdraví i jinými způsoby. Zlepšení vašeho celkového zdraví může pomoci nepřímo zmírnit úroveň vašeho stresu. Zlepšením svého fyzického zdraví a zdraví srdce budete mít méně stresu.

Mezi některé z jeho dalších výhod může cvičení pomoci:

 • posílit svaly a kosti
 • posílit imunitu, což může snížit riziko onemocnění a infekcí
 • snižte svůj krevní tlak, někdy stejně jako některé antihypertenzní léky
 • zvýšit hladinu dobrého cholesterolu v krvi
 • zlepšit váš krevní oběh
 • zlepšit svou schopnost ovládat váhu
 • vám pomůže lépe spát v noci
 • zvýšit energii
 • zlepšit svůj vlastní obraz

Kolik cvičení potřebujete?

The Americká kardiologická asociace (AHA) doporučuje dopřát si alespoň 150 minut mírné aerobní aktivity každý týden. Navrhují to rozebrat tak, že se budete věnovat 30minutovým tréninkům nejméně pět dní v týdnu. Pokud máte málo času a nevejdete se na celou 30minutovou relaci, tři 10minutová cvičení fungují téměř stejně dobře jako 30 minut najednou.

The AHA také vás vyzývá, abyste do své týdenní rutiny začlenili alespoň dvě sezení aktivit posilujících svaly. Měli byste dobře procvičit všechny hlavní svalové skupiny, včetně paží, ramen, hrudníku, zad, břicha, nohou, břicha a dalších základních svalů.

Pokud jste novým cvičebním programem, nezapomeňte postupně zvyšovat úroveň své fyzické aktivity. Váš lékař vám například může navrhnout, abyste začali s 20 minutami aerobního cvičení, tři dny v týdnu, a postupně se odtud zvyšovali.

Jaké typy cvičení pomáhají při stresu?

Existuje mnoho způsobů, jak splnit své týdenní cvičební cíle. Jaký typ fyzické aktivity byste si měli vybrat?

Nemusíte být maratónským běžcem ani elitním sportovcem, abyste při cvičení zažili úlevu od stresu. Pomoci může téměř jakýkoli druh cvičení.

Zvažte například vyzkoušení mírných aerobních cvičení, jako jsou:

 • jízda na kole
 • rychlá chůze nebo běh
 • plavání nebo vodní aerobik
 • hrát tenis nebo raketbal
 • taneční
 • veslování

Pokud jde o cvičení na posílení svalů, zkuste vzpírání nebo aktivity s odporovými pásy.

I něco tak jednoduchého, jako je zahradničení nebo volba jít po schodech spíše než výtahem, vám může dodat emocionální povzbuzení.

Jakýkoli druh cvičení může zvýšit vaši kondici a snížit stres. Je však důležité zvolit si aktivitu, která vás baví, a ne děsí. Pokud nemáte rádi vodu, nevybírejte si jako aktivitu plavání. Pokud vás myšlenka na běh znepokojuje, trénink na 5K závod nepomůže zbavit se stresu. Vyzkoušejte různé aktivity, dokud nenajdete něco, co vás baví. Když se bavíte, budete s větší pravděpodobností dodržovat rutinu cvičení.

Cvičení s někým jiným může také přispět k přínosu cvičení, které uvolňuje stres. Sdílení s rodinnými příslušníky přátel může způsobit, že cvičení bude spíše zábava a méně práce.

Poraďte se se svým lékařem

Pokud nejste ve formě nebo s cvičením teprve začínáte, požádejte svého lékaře o radu, jaké formy cvičení jsou pro vás to pravé. Mohou vám pomoci vyvinout bezpečnou a efektivní rutinu cvičení s přihlédnutím k vaší konkrétní kondici a úrovni kondice. Diskutujte o vhodných úrovních intenzity se svým lékařem.

Můžete si užít výhody cvičení uvolňujícího stres, i když jste bez formy nebo nešportujete. Pravidelné cvičení vám pomůže cítit se méně stresovaní, nervózní a depresivní a uvolněnější, optimističtější a šťastnější. Může také zlepšit vaše celkové zdraví, včetně zdraví vašeho srdce.

Pozorné pohyby: Jóga pro úzkost

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY