Deprese a zvládání stresu

Přehled

Stres je reakce těla na fyzické nebo emocionální požadavky. Emocionální stres může hrát roli při vzniku deprese nebo být jejím příznakem. Stresová situace může vyvolat pocity deprese a tyto pocity mohou ztížit zvládání stresu.

Silné stresové události, jako je ztráta zaměstnání nebo konec dlouhodobého vztahu, mohou vést k depresi. Ne každý, kdo zažije tyto situace, se dostane do deprese. Biologické faktory mohou vysvětlit, proč jedna osoba čelící stresující situaci zažívá depresi, zatímco jiná ne.

Příčiny stresu

Ztráta člena rodiny, rozvod a stěhování jsou hlavní životní změny, které mohou způsobit stres. Nějaký studie spojují hyperaktivní stresový systém a vysoké hladiny kortizolu v těle s depresí a dalšími zdravotními stavy, včetně srdečních chorob. Když se mysl cítí ohrožena, tělo produkuje více stresových hormonů – jako je kortizol – které pomáhají tělu bojovat nebo před hrozbou utéct. To funguje dobře, pokud jste ve skutečném nebezpečí, ale ne vždy vám to prospěje ve vašem každodenním životě.

Mezi další příklady událostí, které mohou způsobit stres, patří:

 • dostat se do hádky se svým partnerem nebo drahou polovičkou
 • přijít o práci
 • velké přírodní katastrofy, jako jsou zemětřesení nebo tornáda, které mohou poškodit váš domov nebo jej úplně zničit
 • při dopravní nehodě, která může způsobit fyzický, emocionální a finanční stres
 • být okraden, přepaden nebo napaden

Určitý životní styl může také přispět k vaší úrovni stresu. To platí zejména v případě, že ovlivňují vaše celkové zdraví nebo pokud se stanete závislými na nezdravých mechanismech zvládání. Volby životního stylu, které mohou zvýšit váš stres, zahrnují:

 • těžká nebo nadměrná konzumace alkoholu
 • nemá dostatek pohybu
 • kouření nebo užívání nelegálních drog

 • pracovat po dlouhou dobu bez přestávky nebo být „workoholik“
 • nejíst dobře vyváženou stravu
 • tráví příliš mnoho času sledováním televize nebo hraním videoher
 • při pohledu na smartphone v posteli, který vám může zabránit usnout

Někdy neustálý stres každodenního života spouští vaši reakci na boj nebo útěk. To může vést ke komplikacím, včetně deprese. V jiných případech rozvoj deprese se stresem nesouvisí.

Deprese může ztížit prožívání a vyrovnávání se s událostmi ve vašem životě. Stále dochází k velkým a malým stresům, ale s depresí se možná nebudete cítit tak vybaveni, abyste je zvládli. To může příznaky deprese a stres z určitých situací ještě zhoršit.

Druhy stresu

Stres může být způsoben jednorázovou událostí nebo přechodnými situacemi. Toto je známé jako akutní stres. Akutní stres může být způsoben událostmi, které vás stresují, jako je velký test, nebo akutním zraněním, jako je zlomenina kosti.

Stres může také trvat dlouho, aniž byste měli pocit, že se zmírňuje. V těchto případech mohou události nebo nemoci způsobit nepřetržitý stres nebo pro váš stres nemusí být jasný důvod. Toto je známé jako chronický stres. Chronický stres je obvykle důsledkem osobních, životních nebo zdravotních problémů, které jsou rovněž chronické. Mezi běžné příčiny chronického stresu patří:

 • mít finanční problémy
 • práci na vysokotlaké práci
 • mít doma osobní nebo vztahové problémy
 • nemáte pocit, že máte dostatečnou podporu od rodiny nebo přátel

Účinky stresu na depresi

Zatímco stres může mít obecně negativní účinky na vaše fyzické a duševní zdraví, může být obzvláště škodlivý, pokud máte depresi.

Stres může způsobit, že se budete cítit méně schopni udržet si pozitivní návyky nebo strategie zvládání, které jsou důležité pro zvládání deprese. To může způsobit, že příznaky deprese budou intenzivnější. Přerušení zdravé rutiny může vést k negativním strategiím zvládání, jako je pití nebo stažení ze sociálních vztahů. Tyto akce mohou vést k dalšímu stresu, který pak může zhoršit příznaky deprese.

Stres může také ovlivnit vaši náladu, protože úzkost a podrážděnost jsou běžné reakce na stres. Když ve vás stresor vyvolává pocit úzkosti, úzkost může mít za následek více negativních pocitů nebo frustrace, i když je stresor pouze dočasný.

Tipy, jak zvládat stres

Techniky zvládání stresu jsou užitečné při zvládání deprese. Úleva od stresu může také pomoci zabránit rozvoji příznaků deprese. Některé užitečné techniky zvládání stresu zahrnují:

 • dostatek spánku
 • jíst zdravou stravu
 • mít pravidelný pohyb
 • občasné dovolené nebo pravidelné přestávky v práci
 • najít si relaxační koníček, jako je zahradničení nebo práce se dřevem
 • konzumovat méně kofeinu nebo alkoholu
 • dělat dechová cvičení ke snížení srdeční frekvence

Pokud vám výběr životního stylu způsobuje stres, můžete zvážit změnu způsobu, jakým přistupujete ke svému osobnímu nebo pracovnímu životu. Některé způsoby, jak můžete pomoci snížit tento druh stresu, zahrnují:

 • vystavujete se menšímu tlaku na výkon v práci nebo ve škole, například snížením svých standardů na úroveň, kterou stále považujete za přijatelnou
 • nepřebírat tolik povinností v práci nebo činností doma
 • sdílení povinností nebo delegování úkolů na ostatní kolem vás
 • obklopit se podporujícími a pozitivními přáteli a členy rodiny
 • zbavit se stresového prostředí nebo situací

Se stresem vám mohou pomoci i aktivity, jako je jóga, meditace nebo návštěva bohoslužeb. Kombinace těchto technik může být ještě účinnější. Je důležité najít to, co vám vyhovuje. A bez ohledu na to, co si vyberete, je životně důležité mít blízké přátele a členy rodiny, kteří jsou ochotni vás podpořit.

Užitečným způsobem, jak se vypořádat se stresem a depresí, může být také rozhovor s poradcem, terapeutem nebo jiným odborníkem na duševní zdraví. Terapie hovorem samotná nebo kombinovaná s kognitivně behaviorální terapií (CBT) nebo léky je osvědčeným řešením jak pro depresi, tak pro chronický stres. Mezi léky na depresi patří:

 • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je citalopram (Celexa)

 • inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), jako je isokarboxazid (Marplan)

Co říká odborník

„Depresivní člověk je při řešení problematických situací kompromitován,“ říká Stacey Stickley, licencovaná profesionální poradkyně, která působí v Ashburnu ve Virginii. „Když se člověk potýká s depresí, věci se mohou zdát negativnější, než ve skutečnosti jsou. Události, které by proběhly postupně, se mohou zdát problematičtější nebo nemožné je zvládnout. Myšlenka podniknout kroky k věci může vyžadovat více lidských zdrojů, zdrojů, které jsou již kvůli depresi ohroženy.“

“Promluvte si se svým lékařem o farmakologických možnostech nebo si promluvte s poradcem o hodnocení a zvládání vašich příznaků,” říká. “Nečekej.” Být proaktivní je důležité, abyste mohli sestup zastavit dříve. Je snazší vylézt z mělké díry než z té, do které jste několik měsíců pomalu kopali a razili tunely.“

Odnést

Stres může vyplývat z mnoha osobních, profesních a environmentálních příčin. Nejlepší způsob, jak se vyrovnat se stresem, je zvládat stresory, které máte pod kontrolou. Můžete například odejít z toxických vztahů nebo opustit stresující zaměstnání. Můžete také cvičit přijímání nebo zvládání stresorů, které jsou mimo vaši kontrolu, pomocí akcí, jako je meditace nebo pití méně kofeinu a alkoholu.

Deprese může značně ztížit kontrolu nebo zvládání stresorů, ale vyhledání poradenství nebo terapie nebo užívání léků vám umožní lépe čelit stresorům a vypořádat se s nimi pozitivním a konstruktivním způsobem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY