Důležité tělesné funkce ovládané tlustým střevem

Pravděpodobně už víte, že tlusté střevo je tlusté střevo. Možná vás ale překvapí, když zjistíte, co dělá tlusté střevo a co se může stát, pokud se u vás rozvine onemocnění související s tlustým střevem.

Jak funguje tlusté střevo?

Tlusté střevo je jednou z částí vašeho trávicího systému, která pomáhá absorbovat vodu a minerály a odstraňovat odpad. Kromě tlustého střeva se trávicí systém skládá z úst, jícnu, žaludku a tenkého střeva. Každá část trávicího systému má jedinečnou roli při rozkládání a vstřebávání kalorií a živin z potravy. To je důležité pro správnou funkci vašeho těla.

Představte si tlusté střevo jako dlouhou trubicovou strukturu stočenou ve vaší břišní dutině. V průměru je tlusté střevo dospělého asi pět až šest stop dlouhé. Na jednom konci se tlusté střevo připojuje k tenkému střevu. Opačný konec tlustého střeva je spojen s konečníkem.

Poté, co jíte, nedobrovolné svalové kontrakce, nazývané peristaltika, posunou jídlo trávicím systémem. Tělo absorbuje živiny a kalorie, když se jídlo pohybuje tenkým střevem. Zbylý odpadní materiál, který je většinou tekutý, pak putuje do tlustého střeva. Tlusté střevo odstraňuje vodu ze stolice a vyrovnává elektrolyty a pH.

Bakterie v tlustém střevě napomáhají trávicímu procesu. Peristaltika pokračuje v přesouvání stolice do konečníku, takže může být vyloučena během stolice. Trvá asi 36 hodin, než jídlo projde trávicím systémem a dostane se ze žaludku do konečníku.

Bakterie v tlustém střevě plní důležité funkce, včetně:

  • syntetizuje určité vitamíny
  • chrání tělo před škodlivými mikroorganismy
  • zpracování zbývajících částeček jídla
  • udržení správného pH

Oblasti tlustého střeva

Přestože je tlusté střevo jeden velký orgán, je rozděleno do čtyř oblastí:

  • Vzestupné dvojtečka: Vzestupný tračník se nachází na pravé straně těla. Ve vzestupném tlustém střevě bakterie syntetizují vitamíny, které zůstávají ve stolici.
  • Příčný tračník: Příčný segment tlustého střeva se nachází mezi vzestupným a sestupným tlustým střevem. Prochází břišní dutinou a probíhá zprava doleva. Je to největší část tlustého střeva. Absorpce vody pokračuje v příčném tračníku.
  • Sestupná dvojtečka: Sestupný tračník se nachází mezi příčným a esovitým tračníkem. Obvykle se nachází na levé straně břišní dutiny.
  • Sigmoidální tlusté střevo: Sigmoidální tlusté střevo je poslední oblastí tlustého střeva. Je spojen se sestupným tračníkem a konečníkem. Sigmoidální tlusté střevo zadržuje stolici, dokud se neposune do konečníku k vyloučení.

Význam zdravého tlustého střeva

Zdravé tlusté střevo je nezbytné pro efektivně fungující trávicí systém a celkově dobré zdraví. Když jeden segment vašeho trávicího systému nefunguje správně, může to narušit celkový proces štěpení potravy a odstraňování odpadu z těla.

Například, když vaše tlusté střevo nefunguje, jak by mělo, může být stolice příliš tvrdá a může dojít k zácpě. Zácpa ve vás může zanechat nepříjemný pocit a nadýmání. Může také způsobit anální trhliny a hemoroidy.

Může nastat i opak. Pokud se voda neabsorbuje v tlustém střevě, může se vyvinout průjem. Průjem může vést ke ztrátě elektrolytů, jako je sodík, hořčík a draslík. Nerovnováha elektrolytů může způsobit problémy, jako je dehydratace, nepravidelný srdeční tep, svalová slabost a v těžkých případech i smrt.

Stavy související s tlustým střevem

Možná nebudete moc přemýšlet o svém tlustém střevě, dokud nebudete mít problém. Existuje však několik stavů souvisejících s tlustým střevem, které mohou mít negativní účinky na vaše trávicí zdraví.

Některé stavy spojené s tlustým střevem jsou považovány za funkční poruchy. U tohoto typu poruchy nemusí tlusté střevo fungovat normálně, ale nevypadá abnormálně. V jiných případech nebude tlusté střevo fungovat nebo bude vypadat normálně.

Stavy související s tlustým střevem mohou také vést k dalším problémům v celém těle. Mezi běžné stavy související s tlustým střevem patří:

Divertikulitida

Divertikly jsou malé, vypouklé váčky nebo váčky, které se vyvíjejí ve vnitřní výstelce tlustého střeva a rostou přes svalovou vrstvu tlustého střeva. Když se váčky zanítí, tento stav se nazývá divertikulitida. Ačkoli se váčky mohou vyskytovat v jakémkoli segmentu tlustého střeva, nejčastěji se vyskytují v esovitém tlustém střevě.

Příznaky divertikulitidy mohou zahrnovat bolest nebo citlivost břicha, sníženou chuť k jídlu a nevolnost. Závažnou komplikací, která může nastat u divertikulitidy, je peritonitida. To se může rozvinout, pokud zanícený váček praskne a vylije střevní materiál do břicha.

Crohnova nemoc

Crohnova choroba je dlouhodobý nebo chronický stav, který způsobuje otoky trávicího traktu. Ačkoli často postihuje tenké střevo, Crohnova choroba může postihnout i tlusté střevo. Příznaky zahrnují křeče v břiše, průjem a únavu.

Komplikace Crohnovy choroby mohou zahrnovat podvýživu, vředy a neprůchodnost střev. Tento stav může postihnout i jiné části vašeho těla. V některých případech Crohnova choroba spouští reakci imunitního systému, která vede k zánětu kůže, očí a kloubů.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida způsobuje zánět a vředy ve vnitřní výstelce tlustého střeva. Závažnost onemocnění může záviset na tom, jak velká část tlustého střeva je postižena. Příznaky mohou zahrnovat bolest břicha, ztrátu hmotnosti a horečku. Mohou se také objevit další příznaky, jako je průjem, únava a krvácení z konečníku.

Účinky ulcerózní kolitidy mohou přesahovat trávicí trakt. Komplikace ulcerózní kolitidy mohou zahrnovat závažné krvácení, ztrátu kostní hmoty a v některých případech onemocnění jater.

Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva se vyskytuje, když buňky v těle rostou mimo kontrolu. V době diagnózy může být rakovina omezena na lokalizovanou oblast nebo může prorůstat stěnou tlustého střeva. V některých případech se rakovina tlustého střeva může rozšířit do vzdálených oblastí těla, jako jsou játra nebo plíce. Příznaky rakoviny tlustého střeva zahrnují změny ve vyprazdňování, krev ve stolici a bolesti břicha.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY