Hamartoma

Co je to hamartom?

Hamartom je nerakovinný nádor vyrobený z abnormální směsi normálních tkání a buněk z oblasti, ve které roste.

Hamartomy mohou růst na jakékoli části těla, včetně krku, obličeje a hlavy. V některých případech hamartomy rostou interně na místech, jako je srdce, mozek a plíce.

Hamartomy někdy časem zmizí a nevykazují téměř žádné příznaky. Ale v závažnějších případech a v závislosti na tom, kde vyrostly, mohou mít tyto růsty vážné komplikace.

Příznaky hamartomových nádorů

Hamartomové nádory někdy rostou bez jakýchkoli příznaků. Umístění nádoru však může vyvolat některé škodlivé vedlejší účinky.

Běžným příznakem růstu hamartomu je tlak, konkrétně když začne tlačit do jiných tkání nebo orgánů.

Pokud hamartom roste, může změnit vzhled prsu.

V závažnějších případech mohou být hamartomové výrůstky život ohrožující.

Lokalizace hamartomových nádorů

Na rozdíl od maligních nádorů se hamartomy obvykle nešíří do jiných oblastí. Mohou však způsobit tlak na okolní orgány nebo tělesné struktury.

 • Kůže. Hamartomy mohou růst kdekoli na kůži.
 • Krk a hrudník. Ty, které vyrostly na krku, mohou způsobit otoky a dokonce vám mohou způsobit chraplavý hlas. Pokud vám rostou na hrudi, můžete zaznamenat dýchací potíže nebo chronický kašel.
 • Srdce. Hamartomy, které rostou na srdci, mohou vyvolat příznaky srdečního selhání. Toto je nejčastější srdeční nádor nalezený u dětí.
 • Prsa. Mamární hamartom je nezhoubný nádor nalezený na prsu. Zatímco tyto nádory se mohou objevit v jakémkoli věku, prsní hamartomy se typicky nacházejí u žen ve věku 35 let a starších. Obvykle se vyskytují náhodou, mohou dorůst do velkých rozměrů a způsobit deformace prsou. Hamartomy prsu mohou také způsobit otoky.
 • Mozek. Hamartomy na mozku mohou způsobit změny chování a nálady. Pokud rostou na hypotalamu – části mozku, která řídí mnoho vašich tělesných funkcí – můžete zažít epileptické záchvaty. Častým příznakem je záchvat maskovaný jako nekontrolovatelné kouzlo smíchu. Hypotalamické hamartomy mohou také vyvolat předčasnou pubertu.
 • Plíce. Také označované jako plicní hamartomy, plicní hamartomy jsou nejčastější benigní plicní nádory. Může vám způsobit problémy s dýcháním a může vyvolat zápal plic. V závažnějších případech můžete vykašlávat krev nebo může dojít ke kolapsu plicní tkáně.
 • Slezina. Hamartomy sleziny, i když jsou vzácné, spouštějí příznaky u více žen než mužů. Hamartomy nalezené na slezině mohou způsobit bolest a nepohodlí v břišní oblasti.

Co způsobuje růst hamartomů?

Přesná příčina růstu hamartomu není známa a případy jsou obvykle sporadické. Tyto benigní výrůstky jsou spojeny s dalšími stavy, včetně:

 • Pallister-Hallův syndrom, genetická porucha, která ovlivňuje tělesný vývoj a může způsobit, že budete mít další prsty na rukou nebo nohou
 • Cowdenův syndrom, stav, který způsobí, že se u vás rozvine více benigních výrůstků
 • tuberózní skleróza

Diagnostika hamartomů

Hamartomy je obtížné diagnostikovat bez řádného testování. Tyto výrůstky mohou připomínat rakovinné nádory a musí být testovány, aby se potvrdilo, že nejsou zhoubné.

Některé testy a postupy, které mohou lékaři použít k rozlišení mezi těmito benigními růsty a rakovinnými nádory, zahrnují:

 • rentgenové zobrazování
 • CT vyšetření
 • MRI sken
 • mamograf
 • elektroencefalografie (EEG), test používaný k zobrazení vzorců záchvatů

 • ultrazvuk

Léčba hamartomů

Léčba hamartomových nádorů závisí na místě, kde rostou, a na jakýchkoli škodlivých příznacích, které způsobují.

V mnoha případech nezpůsobují hamartomy žádné vedlejší účinky a léčba je zbytečná. V tomto případě mohou lékaři zaujmout přístup „čekejte a sledujte“, aby pozorovali růst v průběhu času.

Pokud začnete pociťovat záchvaty, lékaři vám mohou předepsat antikonvulziva ke snížení epizod. Pokud nereagujete na léky, může být nutné chirurgické odstranění hamartomu.

Operace je však invazivní zákrok, který může způsobit život ohrožující komplikace v závislosti na velikosti a umístění výrůstku. Určitě své možnosti proberte se svým lékařem.

Méně invazivní možností, konkrétně u hypotalamických hamartomových výrůstků, je radiochirurgie gama nožem. Tento postup využívá více paprsků záření ke zničení nádorových buněk. Koncentrované paprsky zmenší výrůstky hamartomu.

Jaký je výhled na hamartomy?

Hamartomy jsou nerakovinné výrůstky, které se mohou objevit kdekoli na těle. I když jsou tyto benigní nádory považovány za neškodné, mohou růst do velkých velikostí a způsobit tlak na okolní tkáně.

V závislosti na tom, kde rostou externě nebo interně, mohou hamartomy způsobit život ohrožující příznaky.

Pokud zaznamenáte neobvyklý růst nebo zaznamenáte popsané příznaky, okamžitě se poraďte se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY